Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.07.2012, 14:36

Реконструкција на пет училишта и четири градинки во општина Карпош

Општина Карпош почна со реконструкција на четирите основни училишта на своја територија. Од темел се реконструира ОУ „Братство“, а наскоро ќе почне реконструкција и на преостанатите основни училишта „Владо Тасевски“, „Христијан Тодоровски - Карпош“, „Аврам Писевски“ и „Вера Циривири-Трена“.

- Реконструкцијата на „Братство“ ќе чини над 55 милини денари, рече на денешната прес-конференција градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски.

Тој информира дека завршија и тендерите за реконструкција на најголемиот број училишта кои се уште не се реконструирани. Заврши електронската аукција за основното училиште „Христијан Тодоровски - Карпош“, чија реконструкција ќе чини над 20 милиони денари. Ќе се смени покривот, плафоните, ќе има нови прозорци, се менува фасадата, а таму каде има потреба ќе се сменат и тоалетите.

Се распишува тендер и за промена на комплетна инсталација за загревање, а ќе биде заменет и подот. Исто толку ќе чини и реконструкцијата на ОУ „Владо Тасевски“ каде ќе се заменат покривот, прозорците и фасадата и вкупното внатрешно уредување, како и начинот на затоплување.

Тука, нагласи Јакимовски, договорено е со ГАМА да се остави еден извод и ова училиште да се грее на гас, што ќе биде прв таков пример во Скопје, со алтернатива за греење и на нафта.

Заврши и аукцијата за промена на покривот и на фасадата на ОУ„Аврам Писевски“. Наддавањето за ОУ „Вера Циривири - Трена“ ќе заврши утре, како и за четирите градинки на територија на општина Карпош каде ќе се заменат покривите и делумно прозорците. Станува збор за градинките „Орце Николов“ во Карпош 3, „Пролет“ во Влае 1, „Пролет“ во Козле и „Расепана Младост“ во Карпош 1.

Јакимовски изрази надеж дека сите овие реконструкции ќе завршат до 1 септември и оти учениците на територија на општина Карпош ќе влезат во комплетно реновирани училишта.

Истовремено, нагласи тој, ќе отвориме и нови тендери за промена на начинот на загревање на училиштата бидејќи сметките од страна на АД „Топлификација“ се неиздржливи.

- Во овој момент општина Карпош и должи на „Топлификација“ за греење на училиштата речиси 50 милиони денари. Не можеме и натаму од општинскиот буџет да издвојуваме средства за зголемување на профитот на АД „Топлификација“. Онаму каде што успеавме да го замениме начинот на затоплување, веќе имаме заштеда во трошоците за ова намена од над 60 отсто. За таа цел од училиштата, онаму каде што може, ќе ги пренасочиме да се греат на гас, а онаму каде не може, на нафта, рече Јакимовски.


Статијата е прочитана 217 пати.

Испрати коментарТретиот повреден и натаму во критчна состојба
Седум деца загинаа при експлозија на бомба во Авганистан
Петров - Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
За Нимиц разговорите со македонскиот државен врв конструктивни
Обвинителството тврди дека има цврсти докази за двојното убиство
Димовски - Кривична одговорност за секој што ќе подметне пожар
Макрадули - Ангажманот на Бан Ки-мун во спорот со Грција од исклучителна важност
Димовски - Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот
(ФОТО) Македонија подготвена за интензивни разговори во спорот со Грција
Нов пожар и се заканува на Струмица
Струјата поскапа за 9,83 отсто, а парното од 3,13 отсто до 3,75
Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води
„Мудис“ ја намали перспективата на Европскиот фонд за финансиска стабилност
Потпишан договор за модернизација на „Горна Радика“ и „Шарски води“
Иран го зголеми бројот на центрифугите за збогатување ураниум
Бан Ки-мун и пред пратениците вети помош за решавање на името
Девојка го предизвикала пожарот во Струмица
Американски генерал обвинет за прикривање злоупотреби во Авганистан
Бан Ки-мун денеска пристигнува во Скопје
Напаѓачот од Бургас во Бугарија влегол преку Шенген зоната
Променливо облачно со локален дожд и грмежи
Ден на жалост во Струмица
Бан Ки-мун нема проблем со името Македонија
(ФОТО) Бан Ки-мун пристигна во Охрид
Иванов - Македонија е подготвена за решение за името
Филе - Балканлукс не е моја идеја
Струјата ќе поскапи за најмалку 10 отсто
Повреден малолетник во Тетовско
ФАО апелира за зголемен надзор над вирусот на говедска чума
(ФОТО) Македонија е конструктивна и посакува динамичен дијалог со Грција
(ОБНОВЕНО) Двајца браќа умреа од пожарот во Струмица
Семејството го брани синот убиец
СМК бара Македонија да продолжи во ОН под државното име
Бан Ки-мун - Очекувам нормализација на односите Белград-Приштина
СДСМ - Започна процесот на т.н интернет лустрација
„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лица
Човечки ембриони во шума во Урал
(ВИДЕО) Деветмина приведени за убиството на Тушевски и Јанев
Во Грција уапсена банда што шверцувала дрога во затвор
Папуљас - Треба да се прашаме како завршивме тука
Тројца загинати во сообраќајка кај Скадар
Британија ги поздравува реформите во Македонија
Тројца од повредените во пожарот се борат за живот
Дождот ги изгасна сите пожари во Македонија
Потпишување на договорот за концесија на Иловица
Tројката денеска пристигнува во Атина
Сончево со умерена облачност
(ФОТО) Премиерот Груевски ги посети повредените од пожарот
(ФОТО) Тешко повредените во пожарот хоспитализирани во Градската болница во Скопје
Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија
Осомничениот за масовното убиство во Колорадо се појави пред суд
Филе задоволен од напорите на Македонија за влез во ЕУ
(ОБНОВЕНО) Петмина тешко повредени во пожарот во Струмица
Небојша Стефановиќ избран за претседател на српскиот Парламент
Локализирани повеќе пожари во Македонија
Бомбашот самоубиец од Бургас имал сопатничка
Грчки весник најавува иницијатива на ОН за името
Фадил Бајрами именуван за вицегувернер на НБРМ
Голем пожар во Струмица
СДСМ - Синдикатот да почне да се грижи за работниците
За 700 евра струмичани ќе се приклучуваат на гас
Средовечен маж се фрлил под воз кај Могила
Скотланд Јард води истрага за корупција во „Дејли Мирор“ и „Дејли Експрес“
Државата ќе им дава земјиште на социјалците
Обвинетите во „Калдрма“ негираат измами на патарините
Иванов се сретна со делегација од кинеската провинција Сичуан
Хрватска со царините на ЦЕФТА и по влезот во ЕУ
Возилата добиваат налепница, регистрацијата поскапува
Малта поддржува евроинтеграција на Македонија
Митинг на СДСМ во Неготино, Филипова кандидат за градоначалник
Бан Ки-мун утре и задутре во Македонија
Америка не може да се освести од шокот
Бран на насилства уби 39 лица во Ирак
Стартува судскиот процес за акцијата „Калдрма“
Познат составот на новата српска влада, изборот се очекува до петок
Затаило оружјето, масакрот можел да биде и покрвав
Изгаснат пожарот во Kривопаланечко
Министерот Попоски во Брисел на средби со Филе
Јапонската Влада и ТЕПКО ги игнорирале ризиците од нуклеарен инцидент
Голем астероид помина крај Земјата
Немири во два кампа со сириски бегалци во Турција
Тројца загинати во пожарите во Шпанија
Oблачно и нестабилно со локален дожд
Моторциклист загина во Тетово
Црвенковски демантира дека шверцувал нафта

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 2 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Најлуксузните светски јахти го полнат Кралското пристаниште во британската престолнина како ексклузивни посетители за вр...
Едно од „најзелените“ дела на архитектурата
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
На олимпиското мени - од пиле млеко

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |