Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.07.2012, 13:28
Возилата добиваат налепница, регистрацијата поскапуваШтом ќе поминат на технички преглед и ќе бидат регистрирани, возилата ќе добијат налепница што ќе треба биде ставена на ветробранското стакло. Таа ќе служи како доказ дека регистрацијата е завршена, па полицајците не ќе мораат често да ги запираат возилата за проверка. Зголемувањето на цената на регистрација ќе биде симболично, тврдат од Владата. Ова се дел од новитетите во насока на подобрување на процесите и присвојување на европските стандарди и законодавство, кои веќе се испратени во собраниска процедура.

„Целта е службеното лице на МВР да не мора да го проверува секое возило во сообраќајот дали е регистрирано, бидејќи регистрацијата на возилото ќе ја препознае преку налепницата која треба да биде истакната на видно место, најверојатно на предното ветробранско стакло, што претставува решение по европски терк. Со ова, застанувањата ќе се намалат за голем процент, што е во интерес на полицијата и секако на граѓаните“, рече владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Налепницата ќе се добива при процесот на регистрација од страна на МВР. Предвидено е кога Законот ќе помине во Собранието, оваа обврска да почне да важи една година од неговото донесување.

Со измените се уредуваат и постапките за хомологација на возилата за превоз на опасни материи, кои треба да ги исполнуваат техничките барања, согласно со Европската спогодба за меѓународен патен превоз за опасни материи, како и хомологација на возилата за превоз на лесно расипливи прехранбени производи. Наедно, продавачите во автосалоните ќе бидат должни да ги информираат купувачите за потрошувачката на гориво на купеното возило, односно емисијата на гасови-СО2 за секој тип возило.

Ќе се воведе и полагање стручен испит за стручниот работник, кој врши технички преглед на возилата во техничката станица, за што ќе се издава лиценца за работа, а испитот ќе се полага на секои четири години. (Г.А.)

Статијата е прочитана 4550 пати.

Испрати коментарТретиот повреден и натаму во критчна состојба
Седум деца загинаа при експлозија на бомба во Авганистан
Петров - Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
За Нимиц разговорите со македонскиот државен врв конструктивни
Обвинителството тврди дека има цврсти докази за двојното убиство
Димовски - Кривична одговорност за секој што ќе подметне пожар
Макрадули - Ангажманот на Бан Ки-мун во спорот со Грција од исклучителна важност
Димовски - Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот
(ФОТО) Македонија подготвена за интензивни разговори во спорот со Грција
Нов пожар и се заканува на Струмица
Струјата поскапа за 9,83 отсто, а парното од 3,13 отсто до 3,75
Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води
„Мудис“ ја намали перспективата на Европскиот фонд за финансиска стабилност
Потпишан договор за модернизација на „Горна Радика“ и „Шарски води“
Иран го зголеми бројот на центрифугите за збогатување ураниум
Бан Ки-мун и пред пратениците вети помош за решавање на името
Девојка го предизвикала пожарот во Струмица
Американски генерал обвинет за прикривање злоупотреби во Авганистан
Бан Ки-мун денеска пристигнува во Скопје
Напаѓачот од Бургас во Бугарија влегол преку Шенген зоната
Променливо облачно со локален дожд и грмежи
Ден на жалост во Струмица
Бан Ки-мун нема проблем со името Македонија
(ФОТО) Бан Ки-мун пристигна во Охрид
Иванов - Македонија е подготвена за решение за името
Филе - Балканлукс не е моја идеја
Струјата ќе поскапи за најмалку 10 отсто
Повреден малолетник во Тетовско
ФАО апелира за зголемен надзор над вирусот на говедска чума
(ФОТО) Македонија е конструктивна и посакува динамичен дијалог со Грција
(ОБНОВЕНО) Двајца браќа умреа од пожарот во Струмица
Семејството го брани синот убиец
СМК бара Македонија да продолжи во ОН под државното име
Бан Ки-мун - Очекувам нормализација на односите Белград-Приштина
СДСМ - ��апочна процесот на т.н интернет лустрација
„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лица
Човечки ембриони во шума во Урал
(ВИДЕО) Деветмина приведени за убиството на Тушевски и Јанев
Во Грција уапсена банда што шверцувала дрога во затвор
Папуљас - Треба да се прашаме како завршивме тука
Тројца загинати во сообраќајка кај Скадар
Британија ги поздравува реформите во Македонија
Тројца од повредените во пожарот се борат за живот
Дождот ги изгасна сите пожари во Македонија
Потпишување на договорот за концесија на Иловица
Tројката денеска пристигнува во Атина
Сончево со умерена облачност
(ФОТО) Премиерот Груевски ги посети повредените од пожарот
(ФОТО) Тешко повредените во пожарот хоспитализирани во Градската болница во Скопје
Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија
Осомничениот за масовното убиство во Колорадо се појави пред суд
Филе задоволен од напорите на Македонија за влез во ЕУ
(ОБНОВЕНО) Петмина тешко повредени во пожарот во Струмица
Небојша Стефановиќ избран за претседател на српскиот Парламент
Локализирани повеќе пожари во Македонија
Бомбашот самоубиец од Бургас имал сопатничка
Грчки весник најавува иницијатива на ОН за името
Фадил Бајрами именуван за вицегувернер на НБРМ
Голем пожар во Струмица
СДСМ - Синдикатот да почне да се грижи за работниците
За 700 евра струмичани ќе се приклучуваат на гас
Средовечен маж се фрлил под воз кај Могила
Скотланд Јард води истрага за корупција во „Дејли Мирор“ и „Дејли Експрес“
Државата ќе им дава земјиште на социјалците
Обвинетите во „Калдрма“ негираат измами на патарините
Реконструкција на пет училишта и четири градинки во општина Карпош
Иванов се сретна со делегација од кинеската провинција Сичуан
Хрватска со царините на ЦЕФТА и по влезот во ЕУ
Малта поддржува евроинтеграција на Македонија
Митинг на СДСМ во Неготино, Филипова кандидат за градоначалник
Бан Ки-мун утре и задутре во Македонија
Америка не може да се освести од шокот
Бран на насилства уби 39 лица во Ирак
Стартува судскиот процес за акцијата „Калдрма“
Познат составот на новата српска влада, изборот се очекува до петок
Затаило оружјето, масакрот можел да биде и покрвав
Изгаснат пожарот во Kривопаланечко
Министерот Попоски во Брисел на средби со Филе
Јапонската Влада и ТЕПКО ги игнорирале ризиците од нуклеарен инцидент
Голем астероид помина крај Земјата
Немири во два кампа со сириски бегалци во Турција
Тројца загинати во пожарите во Шпанија
Oблачно и нестабилно со локален дожд
Моторциклист загина во Тетово
Црвенковски демантира дека шверцувал нафтаVozach, 23.07.2012 14:54:31
A shto so golemiot broj vozila so bugarski registracii, kako i avtomobili na firmi za koi se vraca DDV, a se koristat od deca, rodnini i prijateli na biznismenite, i toa od visoka klasa (npr mercedesi). Ke se sprechat li ovie anomalii ili kako i obichno ke chekame bezkonechno, a teretot ke go snosat poshtenite t.e. siromasite.
pero negotino do vozacot, 23.07.2012 16:23:34
Како за информација,Скоро сите пштени и сиромашни граѓани на МК возат бугарски возила зошто неможат поради високите цени да возат возила со наши таблички.Борба за живот пријателе незнам дали до сега си пробал гладен да си легниш.
kirca, 23.07.2012 16:37:23
Ако веќе надоместокот е симболичен сведен на ниво на поединец, тогаш и приходот од тој надоместок за државата би бил симболичен. Епа зошто тогаш државата не се откаже од истиот. Или пак нека ми објасни некој, како тоа се одредува и кој тоа го одредува дали нешто е симболично или не!
kole, 23.07.2012 17:53:21
Преродбава не изеде...........никој не ни е крив, сами си ги гласавме.............
Крт, 23.07.2012 19:58:15
Со ,,нетрпение,, го чекам денот кога овие портокаловиве ќе ни залепат налепница и врз устата и еднаш засекогаш да не замолчат. (Тешко ќе им оди, нели Феликс ?).
парите се скапи... оскудација, 23.07.2012 22:04:13
Електронските здравствени легитимации беа рекламирани како бесплатни па сега ќе чинат 250 ден. Овие налепници се најавуваат со симболична цена а не случајно се најавуваат за по една година, значи некаде по изборите, па замислете ја пост изборната глад за пари. Наздравје уште едно бричење.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 27°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 21°C

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 2 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Најлуксузните светски јахти го полнат Кралското пристаниште во британската престолнина како ексклузивни посетители за вр...
Едно од „најзелените“ дела на архитектурата
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
На олимпиското мени - од пиле млеко

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | К��ментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |