Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.07.2012, 10:16
Министерот Попоски во Брисел на средби со ФилеМинистерот за надворешни работи треба да се сретне и со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Малта, Тонио Борг

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски од денеска ќе престојува во дводневна работна посета на Брисел, по повод Деветтиот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу нашата држава и Европската унија.

Според програмата од посетата на македонскиот министер за надворешни работи, тој денеска во 9 часот во Европскиот совет треба да се сретне со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Малта, Тонио Борг. Со оглед на тоа што двете земји кои ги претставуваат министрите се уште немаат воспоставено дипломатски односи, на агендата на разговори се очекува да биде прашањето за воспоставување такви односи по пресудата на Меѓународниот суд на правдата.

Исто така, министрите Попоски и Борг се очекува да разговараат за да се интензивираат контактите меѓу двете земји, на владино и парламентарно ниво, да се овозможи економска соработка на земјите. Македонскиот шеф на дипломатијата се очекува својот колега од Малта да го информира за постигнувањата на Македонија во исполнувањето на Копенхашките критериуми, да ја презентира ситуацијата во регионот и Пактот за стабилност за Јужно-европското претседателство.

По средбата со Борг, за 15 часот е закажана средба на министерот Попоски со Комесарот за проширување на Европската комисија, Штефан Филе, која ќе се одржи во „Берлемонт“. Освен за развојот од Пристапниот дијалог на високо ниво (ХЛАД) меѓу Македонија и Европската унија, како и подготовка за септемвриската посета на Филе на Скопје во врска со ХЛАД-от, Попоски и еврокомесарот се очекува да разговараат за очекувањата од пристапот на новата Влада на Грција кон решавањето на проблемот со името со Македонија, како и за најавената посета на генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-Мун на Скопје, каде се очекува да дојде со посредникот во преговорите Метју Нимиц.

Откако ќе го заврши билатералниот состанок со Филе, министерот Попоски е најавено и дека во 15:45 часот ќе се сретне и со министерот за европски прашања на Кралството Данска, Николај Вамен во Европскиот совет. Со својот дански колега, македонскиот шеф на дипломатијата ќе разговара за европските перспективи на Македонија и очекувањето нашата земја до крајот на годинава да добие датум за почеток на преговорите за влез во Унијата. Исто така, Попоски се очекува на Вамен да му укаже на постигнувањата на Македонија во исполнувањто на копенхашките критериуми и Пристапниот дијалог на високо ниво со Европската комисија, но и за австриско-словачката иницијатива за раздвојување на прашањето за името од почетокот на пристапните преговори.

Сепак, централниот настан е утре, каде со почеток во 12:30 часот во Советот на Европската унија е закажан Деветтиот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу Република Македонија и ЕУ. На овој состанок, освен министерот за надворешни работи Попоски, од Македонија е најавено учеството и на Теута Арифи, заменик-премиерот задолжен за европски прашања во македонската Влада. По завршувањето на состанокот е најавена и прес-конференција.

Во 15:30 часот, исто така во Советот, министерот Попоски има закажано билатерална средба со министерот за надворешни работи на Кипар, Ерато Козаку-Маркулис. Со својата колешка од државата-претседавач со Советот на ЕУ, Попоски се очекува да разговара за очекувањата нашата земја да добие датум за почеток на преговори за влез во Унијата за време на кипарското претседателствување, но и за можноста од воспоставување дипломатски односи со оваа земја која е јавен и недвосмислен поддржувач на Грција и грчката политика.

По завршувањето на билатералната средба со кипарскито МНР, Попоски, заедно со вицепремиерката Арифи и нивните советници, утре попладне се очекува заедно да се вратат во Скопје.

Статијата е прочитана 233 пати.

Испрати коментарТретиот повреден и натаму во критчна состојба
Седум деца загинаа при експлозија на бомба во Авганистан
Петров - Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
За Нимиц разговорите со македонскиот државен врв конструктивни
Обвинителството тврди дека има цврсти докази за двојното убиство
Димовски - Кривична одговорност за секој што ќе подметне пожар
Макрадули - Ангажманот на Бан Ки-мун во спорот со Грција од исклучителна важност
Димовски - Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот
(ФОТО) Македонија подготвена за интензивни разговори во спорот со Грција
Нов пожар и се заканува на Струмица
Струјата поскапа за 9,83 отсто, а парното од 3,13 отсто до 3,75
Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води
„Мудис“ ја намали перспективата на Европскиот фонд за финансиска стабилност
Потпишан договор за модернизација на „Горна Радика“ и „Шарски води“
Иран го зголеми бројот на центрифугите за збогатување ураниум
Бан Ки-мун и пред пратениците вети помош за решавање на името
Девојка го предизвикала пожарот во Струмица
Американски генерал обвинет за прикривање злоупотреби во Авганистан
Бан Ки-мун денеска пристигнува во Скопје
Напаѓачот од Бургас во Бугарија влегол преку Шенген зоната
Променливо облачно со локален дожд и грмежи
Ден на жалост во Струмица
Бан Ки-мун нема проблем со името Македонија
(ФОТО) Бан Ки-мун пристигна во Охрид
Иванов - Македонија е подготвена за решение за името
Филе - Балканлукс не е моја идеја
Струјата ќе поскапи за најмалку 10 отсто
Повреден малолетник во Тетовско
ФАО апелира за зголемен надзор над вирусот на говедска чума
(ФОТО) Македонија е конструктивна и посакува динамичен дијалог со Грција
(ОБНОВЕНО) Двајца браќа умреа од пожарот во Струмица
Семејството го брани синот убиец
СМК бара Македонија да продолжи во ОН под државното име
Бан Ки-мун - Очекувам нормали��ација на односите Белград-Приштина
СДСМ - Започна процесот на т.н интернет лустрација
„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лица
Човечки ембриони во шума во Урал
(ВИДЕО) Деветмина приведени за убиството на Тушевски и Јанев
Во Грција уапсена банда што шверцувала дрога во затвор
Папуљас - Треба да се прашаме како завршивме тука
Тројца загинати во сообраќајка кај Скадар
Британија ги поздравува реформите во Македонија
Тројца од повредените во пожарот се борат за живот
Дождот ги изгасна сите пожари во Македонија
Потпишување на договорот за концесија на Иловица
Tројката денеска пристигнува во Атина
Сончево со умерена облачност
(ФОТО) Премиерот Груевски ги посети повредените од пожарот
(ФОТО) Тешко повредените во пожарот хоспитализирани во Градската болница во Скопје
Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија
Осомничениот за масовното убиство во Колорадо се појави пред суд
Филе задоволен од напорите на Македонија за влез во ЕУ
(ОБНОВЕНО) Петмина тешко повредени во пожарот во Струмица
Небојша Стефановиќ избран за претседател на српскиот Парламент
Локализирани повеќе пожари во Македонија
Бомбашот самоубиец од Бургас имал сопатничка
Грчки весник најавува иницијатива на ОН за името
Фадил Бајрами именуван за вицегувернер на НБРМ
Голем пожар во Струмица
СДСМ - Синдикатот да почне да се грижи за работниците
За 700 евра струмичани ќе се приклучуваат на гас
Средовечен маж се фрлил под воз кај Могила
Скотланд Јард води истрага за корупција во „Дејли Мирор“ и „Дејли Експрес“
Државата ќе им дава земјиште на социјалците
Обвинетите во „Калдрма“ негираат измами на патарините
Реконструкција на пет училишта и четири градинки во општина Карпош
Иванов се сретна со делегација од кинеската провинција Сичуан
Хрватска со царините на ЦЕФТА и по влезот во ЕУ
Возилата добиваат налепница, регистрацијата поскапува
Малта поддржува евроинтеграција на Македонија
Митинг на СДСМ во Неготино, Филипова кандидат за градоначалник
Бан Ки-мун утре и задутре во Македонија
Америка не може да се освести од шокот
Бран на насилства уби 39 лица во Ирак
Стартува судскиот процес за акцијата „Калдрма“
Познат составот на новата српска влада, изборот се очекува до петок
Затаило оружјето, масакрот можел да биде и покрвав
Изгаснат пожарот во Kривопаланечко
Јапонската Влада и ТЕПКО ги игнорирале ризиците од нуклеарен инцидент
Голем астероид помина крај Земјата
Немири во два кампа со сириски бегалци во Турција
Тројца загинати во пожарите во Шпанија
Oблачно и нестабилно со локален дожд
Моторциклист загина во Тетово
Црвенковски демантира дека шверцувал нафтадимитар, 23.07.2012 17:09:32
Средбите со Европскиот врв мора да вродат со плод. Доста беше времето на игнорантна политика на Еу. Што се не направивме до сега и пак ништо.Стварно не се фер.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 2 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Најлуксузните светски јахти го полнат Кралското пристаниште во британската престолнина како ексклузивни посетители за вр...
Едно од „најзелените“ дела на архитектурата
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
На олимпиското мени - од пиле млеко

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |