Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.07.2012, 12:41
Малта поддржува евроинтеграција на МакедонијаМакедонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски утрово во Брисел се сретна со вице-премиерот на Малта, Тонио Борг

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски, во рамки на својата дводневна работна посета на Брисел, утринава оствари средба со Тонио Борг, вице-премиер и министер за надворешни работи на Малта.

Главна тема на разговорите беа евроинтеграциските процеси на Република Македонија, при што министерот Борг искажал силна и недвосмислена подршка во тој правец.

Од страна на двајцата министри заеднички беше оценето дека почетокот на процесот на преговори за влез на Македонија во Европската унија ќе биде исклучително корисен, при што беше нагласено дека во три последователни наврати Европската комисија препорачува почеток на преговори.

Попоски го информира колегата од Малта за реформските процеси и клучните одредници што Република Македонија продолжува да ги остварува во рамки на пристапниот дијалог на високо ниво (ХЛАД).

- Морам да кажам дека имавме ммногу отворен дијалог со мојот малтешки колега Борг. И покрај својата воена неутралност, Малта има разбирање за важноста од македонско членство во НАТО Алијансата. Сепак, клучна беше пораката на малтешкиот вице-премиер за поддршка на Македонија за продолжување на европските интеграции и за логично отпочнување на процесот на преговори со ЕУ. Во врска со ова, Малта се приклучува на оценките на големиот број земји-членки на ЕУ што недвосмислено упатуваат на одржување на кредибилитетот на овој процес. Македонија сака да преговара за пристапување во Унијата и е исклучително посветена во надминување на сите можни билатерални препреки што во минатото стоеле на овој пат. Ние сакаме на европски начин да се приклучиме на ЕУ - рече министерот Попоски по средбата.

Како земја што не многу одамна го има заокружено процесот на пристапување во ЕУ, од малтешка страна беше нагласена корисноста од европска агенда и искажана поддршка за остварување на континуиран напредок во овој правец на нашата земја.

Истакнато беше дека една од позначајните малтешки компании за информатичка технологија “6 ПМ” има насочено своја стратешка инвестиција во Македонија вредна неколку милиони евра која вработува стотина макеоднски граѓани. Искажани беа очекувања дека ваков тип примери во доменот на странски инвестиции во Македонија, може да се мултиплицираат во иднина.

Попладнево, Попоски ќе има средба со еврокомесарот за проширување на Унијата, Штефан Филе, како и со претходниот претседавач со Советот на ЕУ, данскиот министер за европски прашања Николај Вамен. Разговорите ќе бидат посветени н�� тековните приоритети на европската интеграција на Македонија, но и очекувањата од новата грчка Влада во поглед на изгледите за надминување на наметнатиот билатерален спор.

Попоски и Филе ќе имаат и технички разговори во врска со утрешниот Деветти состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу Република Македонија и ЕУ. Се очекува дека соговорниците ќе искажат интерес и за оценките во контекст на посетата на Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-Мун на Македонија.Статијата е прочитана 284 пати.

Испрати коментарТретиот повреден и натаму во критчна состојба
Седум деца загинаа при експлозија на бомба во Авганистан
Петров - Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
За Нимиц разговорите со македонскиот државен врв конструктивни
Обвинителството тврди дека има цврсти докази за двојното убиство
Димовски - Кривична одговорност за секој што ќе подметне пожар
Макрадули - Ангажманот на Бан Ки-мун во спорот со Грција од исклучителна важност
Димовски - Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот
(ФОТО) Македонија подготвена за интензивни разговори во спорот со Грција
Нов пожар и се заканува на Струмица
Струјата поскапа за 9,83 отсто, а парното од 3,13 отсто до 3,75
Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води
„Мудис“ ја намали перспективата на Европскиот фонд за финансиска стабилност
Потпишан договор за модернизација на „Горна Радика“ и „Шарски води“
Иран го зголеми бројот на центрифугите за збогатување ураниум
Бан Ки-мун и пред пратениците вети помош за решавање на името
Девојка го предизвикала пожарот во Струмица
Американски генерал обвинет за прикривање злоупотреби во Авганистан
Бан Ки-мун денеска пристигнува во Скопје
Напаѓачот од Бургас во Бугарија влегол преку Шенген зоната
Променливо облачно со локален дожд и грмежи
Ден на жалост во Струмица
Бан Ки-мун нема проблем со името Македонија
(ФОТО) Бан Ки-мун пристигна во Охрид
Иванов - Македонија е подготвена за решение за името
Филе - Балканлукс не е моја идеја
Струјата ќе поскапи за најмалку 10 отсто
Повреден малолетник во Тетовско
ФАО апелира за зголемен надзор над вирусот на говедска чума
(ФОТО) Македонија е конструктивна и посакува динамичен дијалог со Грција
(ОБНОВЕНО) Двајца браќа умреа од пожарот во Струмица
Семејството го брани синот убиец
СМК бара Македонија да продолжи во ОН под државното име
Бан Ки-мун - Очекувам нормализација на односите Белград-Приштина
СДСМ - Започна процесот на т.н интернет лустрација
„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лица
Човечки ембриони во шума во Урал
(ВИДЕО) Деветмина приведени за убиството на Тушевски и Јанев
Во Грција уапсена банда што шверцувала дрога во затвор
Папуљас - Треба да се прашаме како завршивме тука
Тројца загинати во сообраќајка кај Скадар
Британија ги поздравува реформите во Македонија
Тројца од повредените во пожарот се борат за живот
Дождот ги изгасна сите пожари во Македонија
Потпишување на договорот за концесија на Иловица
Tројката денеска пристигнува во Атина
Сончево со умерена облачност
(ФОТО) Премиерот Груевски ги посети повредените од пожарот
(ФОТО) Тешко повредените во пожарот хоспитализирани во Градската болница во Скопје
Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија
Осомничениот за масовното убиство во Колорадо се појави пред суд
Филе задоволен од напорите на Македонија за влез во ЕУ
(ОБНОВЕНО) Петмина тешко повредени во пожарот во Струмица
Небојша Стефановиќ избран за претседател на српскиот Парламент
Локализирани повеќе пожари во Македонија
Бомбашот самоубиец од Бургас имал сопатничка
Грчки весник најавува иницијатива на ОН за името
Фадил Бајрами именуван за вицегувернер на НБРМ
Голем пожар во Струмица
СДСМ - Синдикатот да почне да се грижи за работниците
За 700 евра струмичани ќе се приклучуваат на гас
Средовечен маж се фрлил под воз кај Могила
Скотланд Јард води истрага за корупција во „Дејли Мирор“ и „Дејли Експрес“
Државата ќе им дава земјиште на социјалците
Обвинетите во „Калдрма“ негираат измами на патарините
Реконструкција на пет училишта и четири градинки во општина Карпош
Иванов се сретна со делегација од кинеската провинција Сичуан
Хрватска со царините на ЦЕФТА и по влезот во ЕУ
Возилата добиваат налепница, регистрацијата поскапува
Митинг на СДСМ во Неготино, Филипова кандидат за градоначалник
Бан Ки-мун утре и задутре во Македонија
Америка не може да се освести од шокот
Бран на насилства уби 39 лица во Ирак
Стартува судскиот процес за акцијата „Калдрма“
Познат составот на новата српска влада, изборот се очекува до петок
Затаило оружјето, масакрот можел да биде и покрвав
Изгаснат пожарот во Kривопаланечко
Министерот Попоски во Брисел на средби со Филе
Јапонската Влада и ТЕПКО ги игнорирале ризиците од нуклеарен инцидент
Голем астероид помина крај Земјата
Немири во два кампа со сириски бегалци во Турција
Тројца загинати во пожарите во Шпанија
Oблачно и нестабилно со локален дожд
Моторциклист загина во Тетово
Црвенковски демантира дека шверцувал нафтаm.edelweiss, 23.07.2012 21:06:02
Znam deka vo nasata vlada e poznato i Vi povtoruvam: Nema nikogas da se postigne dogovor so Grcija. Tova nikoj ne go napravil so Grcija do sega vo istorijata od postoenje na Grcija. Evropa popoleka sfaca deka nema dogovor. SAD znaat ama gledaat cirkus sto se slucuva so Evropa. Devizata e: So Grcija najdobar dogovor e da ne napravis dogovor. Objavete go ako smeete ovaa 100% vistina.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 2 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Најлуксузните светски јахти го полнат Кралското пристаниште во британската престолнина како ексклузивни посетители за вр...
Едно од „најзелените“ дела на архитектурата
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
На олимпиското мени - од пиле млеко

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |