Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.07.2012, 11:39

Познат составот на новата српска влада, изборот до петок


По долги преговори, задкулисни комбинаторики и непредвидливи пресврти достојни за еден холивудски трилер, конечно е составена новата влада на Србија, која е подготвена да ја поведе државата, наведува српскиот весник „Вечерње новости“.

Во своите денешни изданија белградските медиуми посочуваат дека новата влада на лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС), Ивица Дачиќ ќе има 19 члена и 17 министерства.

Најмногу министри во идната српска влада ќе има Српската напредна партија (СНС) на шефот на државата Томислав Николиќ. Вршителот на должноста лидер на СНС, Александар Вучиќ ќе биде прв потпретседател на владата, а партијата ќе има уште шест министри - за правда, за енергетика, за природни ресурси, за спорт, за култура и за земјодество.

Додека СНС нуди нови лица, социјалистите во идната Влада ќе партиципираат со актуелните министри. Така, досегашниот министер за образование и наука Жарко Обрадовиќ го задржува истиот ресор, а министерот за енергетика Милутин Мркоњиќ ќе раководи со Министерството за транспорт. Во Владата влегува и досегашниот претседател на српскиот Парламент, Славица Ѓуќиќ Дејановиќ, која ќе биде министер за здравство.

Лидерот на коалицискиот партнер на социјалистите, Партијата на обединетите пензионери на Србија (ПУПС), Јован Кркобабиќ ќе биде вицепремиер и министер за труд, контроверзниот прв човек на партијата Нова Србија, Велимир Илиќ ќе раководи со Министерството за градежништво, а претседателот на Социјалдемократската партија на Србија, Расим Љајиќ ќе биде вицепремиер и министер за трговија.

Првиот човек на Обединетите региони на Србија (УРС), Млаѓан Динкиќ ќе биде министер за финансии, а неговите сопартијки Верица Калановиќ и Сузана Грубешиќ ќе бидат министер за регионален развој и вицепремиер задолжен за евроинтеграции.

Нов српски министер за надворешни работи ќе биде дипломатот од кариера Иван Мркиќ.

Во пресрет на изборот на Владата, Дачиќ, кој ќе биде првиот премиер на Србија од редовите на СПС по 2000-та година, изјави дека неговата влада ќе функционира како тим независно од партиските разлики.

- Тоа што по 12 години премиер повторно ќе биде социјалист не значи политичка победа, туку испит дали кадрите на СПС можат да ја вршат работата. Наша основна цел ќе биде остра и безкомпромисна борба против корупцијата и организираниот криминал, борба за социјална правда и симнување на товарот на кризата од грбот на граѓаните и најсиромашните општествени слоеви, изјави Дачиќ.

Согласно коалицискиот договор на денешната конститутивна седница на новото српско Собрание за негов претседател треба да биде избран, Небојша Стефановиќ, член на најтесното раководство на СНС.


Статијата е прочитана 558 пати.

Испрати коментарТретиот повреден и натаму во критчна состојба
Седум деца загинаа при експлозија на бомба во Авганистан
Петров - Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
За Нимиц разговорите со македонскиот државен врв конструктивни
Обвинителството тврди дека има цврсти докази за двојното убиство
Димовски - Кривична одговорност за секој што ќе подметне пожар
Макрадули - Ангажманот на Бан Ки-мун во спорот со Грција од исклучителна важност
Димовски - Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот
(ФОТО) Македонија подготвена за интензивни разговори во спорот со Грција
Нов пожар и се заканува на Струмица
Струјата поскапа за 9,83 отсто, а парното од 3,13 отсто до 3,75
Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води
„Мудис“ ја намали перспективата на Европскиот фонд за финансиска стабилност
Потпишан договор за модернизација на „Горна Радика“ и „Шарски води“
Иран го зголеми бројот на центрифугите за збогатување ураниум
Бан Ки-мун и пред пратениците вети помош за решавање на името
Девојка го предизвикала пожарот во Струмица
Американски генерал обвинет за прикривање злоупотреби во Авганистан
Бан Ки-мун денеска пристигнува во Скопје
Напаѓачот од Бургас во Бугарија влегол преку Шенген зоната
Променливо облачно со локален дожд и грмежи
Ден на жалост во Струмица
Бан Ки-мун нема проблем со името Македонија
(ФОТО) Бан Ки-мун пристигна во Охрид
Иванов - Македонија е подготвена за решение за името
Филе - Балканлукс не е моја идеја
Струјата ќе поскапи за најмалку 10 отсто
Повреден малолетник во Тетовско
ФАО апелира за зголемен надзор над вирусот на говедска чума
(ФОТО) Македонија е конструктивна и посакува динамичен дијалог со Грција
(ОБНОВЕНО) Двајца браќа умреа од пожарот во Струмица
Семејството го брани синот убиец
СМК бара Македонија да продолжи во ОН под државното име
Бан Ки-мун - Очекувам нормализација на односите Белград-Приштина
СДСМ - Започна процесот на т.н интернет лустрација
„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лица
Човечки ембриони во шума во Урал
(ВИДЕО) Деветмина приведени за убиството на Тушевски и Јанев
Во Грција уапсена банда што шверцувала дрога во затвор
Папуљас - Треба да се прашаме како завршивме тука
Тројца загинати во сообраќајка кај Скадар
Британија ги поздравува реформите во Македонија
Тројца од повредените во пожарот се борат за живот
Дождот ги изгасна сите пожари во Македонија
Потпишување на договорот за концесија на Иловиц��
Tројката денеска пристигнува во Атина
Сончево со умерена облачност
(ФОТО) Премиерот Груевски ги посети повредените од пожарот
(ФОТО) Тешко повредените во пожарот хоспитализирани во Градската болница во Скопје
Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија
Осомничениот за масовното убиство во Колорадо се појави пред суд
Филе задоволен од напорите на Македонија за влез во ЕУ
(ОБНОВЕНО) Петмина тешко повредени во пожарот во Струмица
Небојша Стефановиќ избран за претседател на српскиот Парламент
Локализирани повеќе пожари во Македонија
Бомбашот самоубиец од Бургас имал сопатничка
Грчки весник најавува иницијатива на ОН за името
Фадил Бајрами именуван за вицегувернер на НБРМ
Голем пожар во Струмица
СДСМ - Синдикатот да почне да се грижи за работниците
За 700 евра струмичани ќе се приклучуваат на гас
Средовечен маж се фрлил под воз кај Могила
Скотланд Јард води истрага за корупција во „Дејли Мирор“ и „Дејли Експрес“
Државата ќе им дава земјиште на социјалците
Обвинетите во „Калдрма“ негираат измами на патарините
Реконструкција на пет училишта и четири градинки во општина Карпош
Иванов се сретна со делегација од кинеската провинција Сичуан
Хрватска со царините на ЦЕФТА и по влезот во ЕУ
Возилата добиваат налепница, регистрацијата поскапува
Малта поддржува евроинтеграција на Македонија
Митинг на СДСМ во Неготино, Филипова кандидат за градоначалник
Бан Ки-мун утре и задутре во Македонија
Америка не може да се освести од шокот
Бран на насилства уби 39 лица во Ирак
Стартува судскиот процес за акцијата „Калдрма“
Затаило оружјето, масакрот можел да биде и покрвав
Изгаснат пожарот во Kривопаланечко
Министерот Попоски во Брисел на средби со Филе
Јапонската Влада и ТЕПКО ги игнорирале ризиците од нуклеарен инцидент
Голем астероид помина крај Земјата
Немири во два кампа со сириски бегалци во Турција
Тројца загинати во пожарите во Шпанија
Oблачно и нестабилно со локален дожд
Моторциклист загина во Тетово
Црвенковски демантира дека шверцувал нафта

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 2 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Најлуксузните светски јахти го полнат Кралското пристаниште во британската престолнина како ексклузивни посетители за вр...
Едно од „најзелените“ дела на архитектурата
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
На олимпиското мени - од пиле млеко

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |