Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.10.2012, 10:22

Потпишан договор за прекугранична соработка меѓу Македонија и Косово

Вицепремиерката за европски прашања Теута Арифи и косовската министерка за европска интеграција Вљора Читаку денеска потпишаа финансиска спогодба за прекугранична соработка за 2011 година меѓу Република Македонија и Република Косово, во присуство на шефот на Делегацијата на ЕУ Аиво Орав и шефот на операции при Канцеларијата на ЕУ во Косово Кристоф Сток.

По повод потпишувањето на Програмата за прекугранична соработка ИПА 2011 вреден вкупно 600.000 евра, вицепремиерката Арифи нагласи дека за ЕУ прекуграничната соработка е значаен инструмент за обезбедување баланси��ан развој и интеграција на европскиот континент.

- Компонентата на ИПА за прекугранична соработка е дизајнирана да ги промовира добрососедските односи, да ги унапредува стабилноста, безбедноста и да поттикнува хармоничен, балансиран и одржлив развој бидејќи тоа е заеднички интерес на нашите две соседни земји, рече Арифи. Таа нагласи дека прекуграничната соработка се реализира и преку конкретни програми, кои ги продлабочуваат врските меѓу соседните земји за широк спектар корисници, како што се јавните институции, НВО, образовните институции, општините, регионалните и спортските клубови.

Според министерката Читаку, соработката во економијата, културата, трговијата и во други области во пограничниот регион е многу значајна за создавање механизми кои ќе ги зближат народите и ќе овозможат да се засилат заедничките аспирации за членство во ЕУ.

- Регионалната димензија на ваквите политики ќе генерира позитивна енергија за промовирање на економската соработка и социјалната кохезија. Владата на Република Косово е одлучна да ја зацврсти и промовира соработката со Република Македонија и тоа од повеќе причини. Македонија не е обичен сосед на Косово, ние имаме посебна и историска релација, истакна Читаку, додавајќи оти затоа косовската влада ќе работи многу во идентификувањето на заедничките агенди и проекти.

Евроамбасадорот Орав потенцира дека прекуграничната соработка помага и во развивање на довербата и разбирањето, а сето тоа е во интерес на развивање долгорочни партнерства. ЕУ, подвлече тој, финансира пет прекугранични програми, а во периодот од 2007 до 2013 година над 25 милиони евра се посветени за прекугранични програми, со што се покажува посветеноста на ЕУ кон економскиот и социјалниот развој на граничните региони.

- Оваа Програма има за цел да промовира одржлив развој во граничните области. Заедничките акции и процеси ќе имаат влијание врз социјалната и економската состојба на населението, ќе го подобри заедничкото управување и валоризирањето на човековите и културните ресурси, рече меѓу другото Орав, додавајќи оти европските фондови се насочени кон економски развој, одржлив развој на животната средина и на социјалната кохезија, рече Орав.

За шефот на операции при Канцеларијата на ЕУ во Косово Сток прекуграничната соработка е еден од клучните инструменти за евроинтеграциите, кој помага во одржливиот развој на двете страни од границата.

Програмата за прекугранична соработка ИПА 2011 со Косово има за цел промовирање одржлив развој на прекуграничните региони со поддршка на заеднички активности и прекугранични проекти кои би имале влијание врз социјалната и економската состојба на населението, подобрување на заедничкото управување и валоризација на човечките, природните и културните ресурси, како и јакнење на имиџот и кохезијата на регионот.

Нејзини потенцијални корисници се непрофитни организации, локални и регионални власти, асоцијации, фондации и стопански комори.

Со средствата доделени за 2010 година во рамки на овој проект започна реализацијата на проектот „изградба на една заедничка зграда за пограничните органи, со пратечка инфраструктура, за новиот граничен премин Белановце-Станчиќ. Реализацијата на овој проект, информираа денеска Арифи и Читаку, е веќе во тек и се очекува да биде завршен до крајот на 2012 година. Во истиот термин се очекува да биде завршена и реконструкцијата на пристапниот пат до овој премин, кој од страна на Република Македонија е во должина од околу 17 километри.


Статијата е прочитана 648 пати.

Испрати коментарМакедонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Косово врие по средбата на Дачиќ и Тачи
Граната од Сирија погоди здравствен центар во Турција
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Бизнис климата се подобрува, но чекаат уште реформи
Старо-ново плато кај Педагошка академија
Романски бизнисмени заинтересирани да инвестираат во Кавадарци
Дорис Пак - ЕУ нема инструменти за враќање на визите
(ФОТО) Груевски - ВМРО е препознатлив код на македонскиот народ
Што ќе содржи српскиот предлог до Иванов
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
Возач усмрти пешак во скопски Бутел
Министерството за транспорт има нова адреса
Државната награда „23 Октомври“ врачена на Георгиевски и Зендели
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работи
Жени фармери од Косово во посета на ФФРМ
Македонски хакери нападнаа албански владини сајтови
Ивановски на Конгресот за информатичка технологија во Монтреал
Грција до утре мора да постигне договор за мерките за штедење
Честитка од Вељаноски по повод Денот на револуционерната борба
Врачување на државната награда „23 Октомври“
Обама подобар во последниот ТВ-дуел
Македонија го одбележува Денот на македонската револуционерна борба
Груевски побара поддршка од Монти за датум за преговори
Бодигарди ќе обезбедуваат со оружје и дресирани кучиња
Владата ќе објави нов тендер за Чебрен и Галиште
По шест години, Рубинчо Заревски осуден на условна казна
Внимавајте наместо мед да не купите пченкарен сируп
„Лос Анџелес тајмс“ е за Обама
Тачи му испратил порака на Белград
(ФОТО) Две момчиња тешко повредени во сообраќајка кај Василево
Чингоски и Бошковски се повлекоа од ЕЛЕМ и МЕПСО
Повисоки цени за еуросупер 98 и дизелот
За 390 евра до Дубаи и назад
Месото мора да има декларација
Доживотен затвор за Џихад Џејн
Вториот човек на Ал Каеда на аудио снимка тврди дека е жив
„Купи куќа, купи стан“ и во ноември и декември
Експерти од Норвешка ќе помагаат во спречување на загадувањето во Македонија
Рикер - Западниот Балкан на врвот на приоритетите на Обама
Борло формира нов политички блок во Франција
Од условни казни до 3 години затвор за „Метастаза“
Средба Груевски-Монти во Рим
Премиерот Рахој победи во Галиција, сепаратистите славеа во Баскија
Тројца убиени при напад во спа центар во САД
Трета рунда меѓу Обама и Ромни
Навалица во продавниците со користена стока
Дијаспората преку фонд ќе инвестира во Македонија
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во МакедонијаTina, 22.10.2012 12:49:39
Taa sorabotka ke se zloupotrebuva, i ke ni smrkne eden den. Jas ne im veruvam na ljuge koji zemale pushka i so nea si napravile drzava.
Весна.С. од Прилеп, 22.10.2012 15:48:04
Ова е за мене претставува прв чекор во обединувањето на албанците во една држава.Прво заради косоварите нема место во Воената академија ,во Криволак ќе изведуваат воени вежби.П.Сe додека б.ц. и грујо се караат албанцките министри работат активно за голема албанија и промовирање на Косово како држава-уште малку датата за преговори ќе зависи од Косово.И за крај едно прашање дали парите од ИПА ќе се користат според рамковниот?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Среда
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кокан Димушевски: МРТ ја минира турнејата на „Леб и сол“ во Австралија
Клавијатуристот Кокан Димушевски не добил одобрение од МРТ, каде што е вработен, да замине на турнеја со групата...
Охрид со развоен план ќе го штити културното наследство
Во проект за интегриран пристап во управување со наследството се вклучени и Венеција, Вилавска Долина - Словенија, Крф, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |