Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.10.2012, 15:11

Тачи му испратил порака на БелградКосовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека состанокот со српскиот колега Ивица Дачиќ бил тежок, но конструктивен, додавајќи дека очекува со оваа средба да биде испратена порака до Белград дека без адекватна политика кон Косово, Србија и понатаму ќе биде изолирана.

„Ова беше прв протоколарен, симболичен состанок. Не се разговараше за конкретни прашања, освен за неопходноста од спроведување на постигнатите договори“, истакна Тачи за „Слободна Европа“, тврдејќи дека средбата била целосно во согласност со Уставот и законите на Косово, но и со Резолуцијата на косовскиот Парламент за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија.

Тачи додаде и дека Србија треба да води европска политика во односите со Косово, тврдејќи дека тоа е јасна порака од високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон за Србија, како и од САД и НАТО.

Протести во Приштина поради средбата Дачиќ-Тачи

Активисти на Движењето за самоопределување започнаа насилни демонстрации во Приштина поради средбата на премиерите на Косово и на Србија, Хашим Тачи и Ивица Дачиќ.

Активистите на Самоопределување ги гаѓаа полицајците со скапани домати и каменчиња, а полицијата одговори со солзавец.

Агенцијата Бета неофицијално дознава дека на двете страни има повредени, но бројката засега не може да се утврди. „Коха диторе“ јавува дека до судири дошло кога демонстрантите се обиделе да влезат во зградата на Собранието на Косово.

Протестот го предводат лидерот на Самоопределување, Аљбин Курти и пратениците на тоа движење во Собранието на Косово. Приштинските медиуми јавија дека полицијата ги привела, па ги ослободила Кури и пратениците Љибурна Алиу и Џелаља Свеќла. Силни полициски сили ги обезбедуваат зградите на владата и Собранието на Косово.


Статијата е прочитана 1644 пати.

Испрати коментарМакедонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Косово врие по средбата на Дачиќ и Тачи
Граната од Сирија погоди здравствен центар во Турција
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Бизнис климата се подобрува, но чекаат уште реформи
Старо-ново плато кај Педагошка академија
Романски бизнисмени заинтересирани да инвестираат во Кавадарци
Дорис Пак - ЕУ нема инструменти за враќање на визите
(ФОТО) Груевски - ВМРО е препознатлив код на македонскиот народ
Што ќе содржи српскиот предлог до Иванов
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
Возач усмрти пешак во скопски Бутел
Министерството за транспорт има нова адреса
Државната награда „23 Октомври“ врачена на Георгиевски и Зендели
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работи
Жени фармери од Косово во посета на ФФРМ
Македонски хакери нападнаа албански владини сајтови
Ивановски на Конгресот за информатичка технологија во Монтреал
Грција до утре мора да постигне договор за мерките за штедење
Честитка од Вељаноски по повод Денот на револуционерната борба
Врачување на државната награда „23 Октомври“
Обама подобар во последниот ТВ-дуел
Македонија го одбележува Денот на македонската револуционерна борба
Груевски побара поддршка од Монти за датум за преговори
Бодигарди ќе обезбедуваат со оружје и дресирани кучиња
Владата ќе објави нов тендер за Чебрен и Галиште
По шест години, Рубинчо Заревски осуден на условна казна
Внимавајте наместо мед да не купите пченкарен с��руп
„Лос Анџелес тајмс“ е за Обама
(ФОТО) Две момчиња тешко повредени во сообраќајка кај Василево
Чингоски и Бошковски се повлекоа од ЕЛЕМ и МЕПСО
Повисоки цени за еуросупер 98 и дизелот
За 390 евра до Дубаи и назад
Месото мора да има декларација
Доживотен затвор за Џихад Џејн
Вториот човек на Ал Каеда на аудио снимка тврди дека е жив
„Купи куќа, купи стан“ и во ноември и декември
Експерти од Норвешка ќе помагаат во спречување на загадувањето во Македонија
Рикер - Западниот Балкан на врвот на приоритетите на Обама
Борло формира нов политички блок во Франција
Од условни казни до 3 години затвор за „Метастаза“
Средба Груевски-Монти во Рим
Потпишан договор за прекугранична соработка меѓу Македонија и Косово
Премиерот Рахој победи во Галиција, сепаратистите славеа во Баскија
Тројца убиени при напад во спа центар во САД
Трета рунда меѓу Обама и Ромни
Навалица во продавниците со користена стока
Дијаспората преку фонд ќе инвестира во Македонија
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Среда
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кокан Димушевски: МРТ ја минира турнејата на „Леб и сол“ во Австралија
Клавијатуристот Кокан Димушевски не добил одобрение од МРТ, каде што е вработен, да замине на турнеја со групата...
Охрид со развоен план ќе го штити културното наследство
Во проект за интегриран пристап во управување со наследството се вклучени и Венеција, Вилавска Долина - Словенија, Крф, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |