Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.10.2012, 18:04
СДСМ: Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијатаСДСМ ги повикува надлежните веднаш да ги раскинат договорите за обезбедување на спомениците од „Скопје 2014“, а ако таква активност е неопходна, да ја преземе полицијата.

- Освен полицијата, спомениците ќе ги заштитуваат и приватни агенции. Апсурдно е граѓаните да плаќаат два пати за иста услуга, рече денеска на прес-конференција Александар Наумоски, заменик координатор на советничка група во Град Скопје.

Според него, последниот договор на власта со агенција за обезбедување која граѓаните ќе треба да ја плаќаат 120 илјади евра годишно, отвора многу други дилеми.

- Од кого власта ги чува спомениците ако постојано уверува дека Скопје 2014 има силна поддршка кај поголемиот дел од народот? И што треба ова да значи, дека агенциите за обезбедување имаат подобар капацитет од полицијата или таа не знае, нема капацитет да чува споменици, па тоа го препушта на приватни агенции, истакна Наумоски.Статијата е прочитана 2508 пати.

Испрати коментарМакедонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Косово врие по средбата на Дачиќ и Тачи
Граната од Сирија погоди здравствен центар во Турција
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Бизнис климата се подобрува, но чекаат уште реформи
Старо-ново плато кај Педагошка академија
Романски бизнисмени заинтересирани да инвестираат во Кавадарци
Дорис Пак - ЕУ нема инструменти за враќање на визите
(ФОТО) Груевски - ВМРО е препознатлив код на македонскиот народ
Што ќе содржи српскиот предлог до Иванов
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
Возач усмрти пешак во скопски Б��тел
Министерството за транспорт има нова адреса
Државната награда „23 Октомври“ врачена на Георгиевски и Зендели
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работи
Жени фармери од Косово во посета на ФФРМ
Македонски хакери нападнаа албански владини сајтови
Ивановски на Конгресот за информатичка технологија во Монтреал
Грција до утре мора да постигне договор за мерките за штедење
Честитка од Вељаноски по повод Денот на револуционерната борба
Врачување на државната награда „23 Октомври“
Обама подобар во последниот ТВ-дуел
Македонија го одбележува Денот на македонската револуционерна борба
Груевски побара поддршка од Монти за датум за преговори
Бодигарди ќе обезбедуваат со оружје и дресирани кучиња
Владата ќе објави нов тендер за Чебрен и Галиште
По шест години, Рубинчо Заревски осуден на условна казна
Внимавајте наместо мед да не купите пченкарен сируп
„Лос Анџелес тајмс“ е за Обама
Тачи му испратил порака на Белград
(ФОТО) Две момчиња тешко повредени во сообраќајка кај Василево
Чингоски и Бошковски се повлекоа од ЕЛЕМ и МЕПСО
Повисоки цени за еуросупер 98 и дизелот
За 390 евра до Дубаи и назад
Месото мора да има декларација
Доживотен затвор за Џихад Џејн
Вториот човек на Ал Каеда на аудио снимка тврди дека е жив
„Купи куќа, купи стан“ и во ноември и декември
Експерти од Норвешка ќе помагаат во спречување на загадувањето во Македонија
Рикер - Западниот Балкан на врвот на приоритетите на Обама
Борло формира нов политички блок во Франција
Од условни казни до 3 години затвор за „Метастаза“
Средба Груевски-Монти во Рим
Потпишан договор за прекугранична соработка меѓу Македонија и Косово
Премиерот Рахој победи во Галиција, сепаратистите славеа во Баскија
Тројца убиени при напад во спа центар во САД
Трета рунда меѓу Обама и Ромни
Навалица во продавниците со користена стока
Дијаспората преку фонд ќе инвестира во Македонија
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонијаod ostrijot, 20.10.2012 19:33:37
mojot predlog e spomenicite od skopje 2014 dagi cuvat dobrovolni partijski vojnici od VMRO DPMNE oni gi izgradija i gradat ponivna volja pa nekagi i cuvat.
Smrznat, 20.10.2012 19:57:10
А кој ќе не` чува од топлификација. И нејзе и` се плаќа за негреење, плаќаат и приклучените, а кај да е им се навртреле и на исклучените кои и двојно ќе платеа само да се исклучат. Ќе им ги врати ли некој 400те денари по радијатор за исклучување ако ненаситната топлификација им бара да плаќаат за негреење? - Па така и овие. Чија ли е таа агенција за обезбедување? - Топлификација знаеме чија е. Провериле од Аман во Кипар,ама нејќат да кажат.
Buntovnik, 20.10.2012 20:37:45
Spomenici za opsto dobro na narodot gi cuva obezbeduvanje ili policija. Od kogo gi cuva? Od narodot? Se gubam vo logikata.
Зевзекмен, 21.10.2012 09:59:12
има многу работи за чување... метални Шахти, метални сообраќајни знаци, метални ама и дрвени клупи. метални контејнери.. репетитори, па дури и трафостаници под напон .. но полицијата е немоќна ако нема строг закон... ама и строги затвори, по терк на класичните турски затвори, инаку ништо не правиме... За утеха, ситуацијата во ЕУ е уште полоша, еве во најблиско окружување, Хрватска, нема место во затвори, на слобода се луѓе со 100-на кривични пријави и 2-3 казни за издржување... не деликти само кражби, туку и физички напади
sasko, 21.10.2012 11:00:48
До кога ќе ги чуваат од народот????? Додека му пукне филмот на овој напатен народ???????? За се треба време, гледате како ги корнат спомениците на Сталин и Ленин во Источна Европа?????? Па и за овие, еден ден ќе им пресуди народот.............. нели Феликс???
Паметен предлог, 21.10.2012 12:02:46
Апсолутно се сложувам со „остријот“!
zapad, 21.10.2012 12:29:49
na zapad se cuvat bolni,hendikepirani,stari bolni vo negovatelski domovi spomenici nikoj ne cuva i na zapad spomenici se unistuvat..neli e toa znak vo mk deka narod ne saka spomenici tuku rabota,zdravstvo za site....
Ima rabotni mesta vo zemjodelieto, 21.10.2012 19:48:25
Da, toa e vo opisot na zadachite na policijata. Kakvo sega novo obezbeduvanje? Togaj raspushtete ja policijata. Placanje dve institucii za ista rabota, ne odi! I ne mora site patriotski *trubachi* da se vrabotat. Na kraj od kraishtata ima i nivi za rabotenje. A ke dobijat i subvencii.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Среда
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кокан Димушевски: МРТ ја минира турнејата на „Леб и сол“ во Австралија
Клавијатуристот Кокан Димушевски не добил одобрение од МРТ, каде што е вработен, да замине на турнеја со групата...
Охрид со развоен план ќе го штити културното наследство
Во проект за интегриран пристап во управување со наследството се вклучени и Венеција, Вилавска Долина - Словенија, Крф, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |