Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.10.2012, 14:54

Чингоски се повлече од ЕЛЕМ, Бошковски на негово место

На местото на Чинговски доаѓа досегашниот генерален директор на АД МЕПСО Дејан Бошковски

Влатко Чингоски се повлече од функцијата претседател на Управниот одбор и генерален директор на АД „Електрани на Македонија“. На негово место, како што соопшти ЕЛЕМ, е назначен Дејан Бошковски, досегашен претседател на УО и генерален директор на АД МЕПСО.

На денешната седница, Надзорниот одбор на АД ЕЛЕМ го усвои барањето на Чингоски за повлекување од функцијата.

Повлекувањето на Чингоски е од лични причини.

- Во изминатиот шестгодишен период целосно се вложив, со сите идеи и можни активности со цел од АД „Електрани на Македонија“ да направам современ, ефикасен и пред се, економски корисен субјект во земјава, и да ја зајакнам како технички, така и финансиски и инвестициски и да се обидам да го етаблирам местото и улогата на ЕЛЕМ не само во рамките на Република Македонија, туку и надвор од нејзините граници, пред се на регионален план. Иднината ќе покаже дали и колку сум успеал во тие напори, стои во изјавата на Чингоски.

За Бошковски, предизвик и голема одговорност било да се води менаџерскиот тим на АД МЕПСО во спроведувањето, креирањето и имплементацијата на новите проекти за модернизација на мрежата, за подобрување на доверливоста и стабилната работа на електроенергетскиот систем и за либерализација на пазарот на електрична енергија.

- По 20 месеци посветена работа задоволство е да се согледа сработеното, да се анализираат стекнатото знаење и новите искуства. Предизвиците за зголемување на ефикасноста во управување со електроенергетскиот систем и надградба на преносната мрежа го трасираа патот и ја креираа агендата и за иднина, пишува Бошковски во изјавата.

Чингоски шест години беше прв човек на АД „Електрани на Македонија“, најдолго во континуитет од сите досегашни директори. Од компанија што работеше на граница на рентабилност, ЕЛЕМ во изминатиов период прерасна во финансиски успешна и моќна компанија која во 2010 година од бизнис заедницата на Македонија беше прогласена за најголем инвеститор во Македонија. Со доаѓањето на Чингоски на лидерската позиција во компанијата заклучно со годинава, вкупните инвестиции на АД ЕЛЕМ се очекува да надминат 300.000.000 евра. ЕЛЕМ почна голем инвестициски циклус за изградба на нови енергетски капацитети и модернизација и ревитализација на постојните.

Изминатите шест години се реализирани капитални проекти, изградбата и пуштање во работа на хидроелектраната Св. Петка, изградбата на главниот транспортен систем за јаглен од Брод - Гнеотино до Суводол со должина од 10 км, модернизација и автоматизација на трите термоблокови во РЕК Битола, ревитализација на шест хидроелектрани, изградба на системот за отпепелување во РЕК Осломеј, ревитализација на турбоагрегатите во ЕЛЕМ Енергетика, изградба на диспечерски центар, дислокација на коритото на реката Темница, итн. Преземени се и подготвителни активности за изградба на нови производствени капацитети, ХЕЦ Бошков мост, акумулацијата Луково поле и ветропаркот Богданци.


Статијата е прочитана 1140 пати.

Испрати коментарМакедонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Косово врие по средбата на Дачиќ и Тачи
Граната од Сирија погоди здравствен центар во Турција
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Бизнис климата се подобрува, но чекаат уште реформи
Старо-ново плато кај Педагошка академија
Романски бизнисмени заинтересирани да инвестираат во Кавадарци
Дорис Пак - ЕУ нема инструменти за враќање на визите
(ФОТО) Груевски - ВМРО е препознатлив код на македонскиот народ
Што ќе содржи српскиот предлог до Иванов
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
Возач усмрти пешак во скопски Бутел
Министерството за транспорт има нова адреса
Државната награда „23 Октомври“ врачена на Георгиевски и Зендели
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работи
Жени фармери од Косово во посета на ФФРМ
Македонски хакери нападнаа албански владини сајтови
Ивановски на Конгресот за информатичка технологија во Монтреал
Грција до утре мора да постигне договор за мерките за штедење
Честитка од Вељаноски по повод Денот на револуционерната борба
Врачување на државната награда „23 Октомври“
Обама подобар во последниот ТВ-дуел
Македонија го одбележува Денот на македонската револуционерна борба
Груевски побара поддршка од Монти за датум за преговори
Бодигарди ќе обезбедуваат со оружје и дресирани кучиња
Владата ќе објави нов тендер за Чебрен и Галиште
По шест години, Рубинчо Заревски осуден на условна казна
Внимавајте наместо мед да не купите пченкарен сируп
„Лос Анџелес тајмс“ е за Обама
Тачи му испратил порака на Белград
(ФОТО) Две момчиња тешко повредени во сообраќајка кај Василево
Повисоки цени за еуросупер 98 и дизелот
За 390 евра до Дубаи и назад
Месото мора да има декларација
Доживотен затвор за Џихад Џејн
Вториот човек на Ал Каеда на аудио снимка тврди дека е жив
„Купи куќа, купи стан“ и во ноември и декември
Експерти од Норвешка ќе помагаат во спречување на загадувањето во Македонија
Рикер - Западниот Балкан на врвот на приоритетите на Обама
Борло формира нов политички блок во Франција
Од условни казни до 3 години затвор за „Метастаза“
Средба Груевски-Монти во Рим
Потпишан договор за прекугранична соработка меѓу Македонија и Косово
Премиерот Рахој победи во Галиција, сепаратистите славеа во Баскија
Тројца убиени при напад во спа центар во САД
Трета рунда меѓу Обама и Ромни
Навалица во продавниците со користена стока
Дијаспората преку фонд ќе инвестира во Македонија
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонијаposlusnici, 22.10.2012 15:18:56
airlija novi ambasadori.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Среда
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кокан Димушевски: МРТ ја минира турнејата на „Леб и сол“ во Австралија
Клавијатуристот Кокан Димушевски не добил одобрение од МРТ, каде што е вработен, да замине на турнеја со групата...
Охрид со развоен план ќе го штити културното наследство
Во проект за интегриран пристап во управување со наследството се вклучени и Венеција, Вилавска Долина - Словенија, Крф, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |