Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.08.2012, 17:15

Тачи застана на страната на ДУИ

Многу шпекулации и прогнози, но клучот за решавање на политичката криза останува кај Груевски и Ахмети

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, отвори простор за договор со ДУИ околу идна техничка влада, изјавувајќи дека ако се сериозни во намерите и изјавите, тогаш ќе има поголем простор да се разговара и за тоа.

Во изјавата што ја даде по средбата со Филип Рикер, Тачи не остави сомнеж дека во кавгата со ВМРО-ДПМНЕ околу законот за бранителите ќе ја поддржи ДУИ без резерва. Запрашан пред се' дали политичката криза е сериозна, Тачи одговори:

„Не знам. Многу шеми си имаат двете страни овие изминати четири години. Ова станува сериозно. Ние ќе ги п��ддржиме напорите на ДУИ да попречи донесување на ваков лош антиалбански закон. Ако тие мислат дека тоа може да се оневозможи преку предвремени парламентарни избори, ние сме подготвени да разговараме со нив за тоа“, изјави Тачи.

На забелешката дали би се согласил дека е подобро да се направи прво техничка влада, тој одговори:

„Не знам, ќе видиме. Ако се сериозни намерата и изјавите на ДУИ, тогаш ќе има поголем простор да се разговара и за технички аспекти“.

Од ДУИ, пак, најавија дека размислуваат за сите можности, а што ќе решат зависи од случувањата околу Законот за посебните права на бранителите.

„Доколку нашиот предлог не биде прифатен, а Законот за посебни права на бранителите биде изгласан, тогаш ние ќе ги разгледаме сите опции кои ни стојат на располагање“, изјави Бујар Османи, портпарол на ДУИ. (С.Ј.)


Статијата е прочитана 3458 пати.

Испрати коментарПочина Нил Армстронг, првиот човек кој стапна на месечината
Македонија и утре во портокалова фаза, да се почитуваат препораките
ТИРЗ Скопје 1 со сите потребни услови за водење бизнис
Владиниот економски тим идната недела во Северна Америка
Шеќеринска - Груевски и Ахмети намерно создаваат политичка криза
СДСМ го продолжува „Работното лето“ со митинг во Ресен
Деветнаесет загинати во експлозија во рафинерија во Венецуела
Партнерите на Меркел бараат исфрлање на Грција од еврозоната
Поголем дел од пожарот во Кадрифаково ставен под контрола
Македонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонце
Работник паднал од скеле при изградба на катна гаража
Каспаров ослободен по демонстрациите за Пуси Рајот
Мит Ромни е подготвен да војува заради нуклеарно оружје
Пронајден трупот на исчезнатата жена од село Единаковци
Канделабри ја осветлија Старата скопска чаршија
Протераните Македонци од Грција не се откажуваат од своите имоти
Работилници за идентитет на бренд и за дизајн на пакување
Оланд - Грција треба да остане во еврозоната
Пожар во светиниколско зафати борова шума стара 40 години
„Самсунг“ ќе треба да му плати на „Епл“ една милијарда долари
Средбата Груевски - Ахмети без договор
Во септември ќе биде објавен седмиот јавен повик за ИПАРД
Пет региони зафатени со топлотен бран од портокалова фаза
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Гранит ќе гради автопат во Босна вреден 180 милиони евра
Не постои ниту една причина Македонија да не биде дел од НАТО
Две лица загинаа во оружен напад во центарот на Њујорк
Непрописно возење е причина за несреќата кај Росоман
Чингоски - Македонија има доволно струја
Стефков на средба со Аврамопулос
Брејвик не е изненаден од пресудата и нема да поднесе жалба
Поштар лажно пријавил дека му украле 350.000 денари
Јордан Проевски кандидат на СДСМ за градоначалник на Ресен
Посмртните останки на Арафат под експертиза на швајцарски експерти
Меркел - Грција мора да ги испoлни обврските
Законот за бранителите влезе во Собрание
Царината спречи oбид да и подметнат 48 милиони фалс бандероли
Со 49 милиони евра од Дојче банка ќе се модернизираат два блока во РЕК Битола
Четири деца загинаа во пожар во Германија
Тетово се организира за полесно вработување на младите
Пожари во Скопско, Велешко и Македонски Брод
Од идната недела намалување на температурите за 10 степени
Македонско-американски проект за борба против криминалот
Кореа - „Случајот Асанж“ може да заврши уште утре
Групи за самоодбрана на црквите во Русија
Убиецот на Џон Ленон останува во затвор
Брејвик осуден на 21 година затвор
„Сан“ сепак ги објави фотографиите со „соголениот“ принц Хари
Македонија повторно во портокалова фаза
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската униформа
Ристовски - Има пари за пензии
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на Регулаторна
ЛДП - Предвремени избори треба да спроведе демократска влада
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Пожар кај скијачките терени во Маврово
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Хрватска - На чевларите им треба поправка
Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните
Почина Томислав Стојановски - ДалавераJas, 23.08.2012 22:33:34
Slednoto prasanje e : A na koja strana ke zastane Branko? SDSM treba dobro da razmisli okolu ova prasanje. Do sega makedoncite nekako bea zbuneti deka se na ista strana.
miki, 24.08.2012 00:41:13
A kade e SDSM da zastane pozadi VMRO ???Eeee makedonce(nameren diminiutiv) ne te biva...
VMRO DPMNE ne saka Makedonci ..., 24.08.2012 04:09:48
...ami saka poslusnici na partiskite direktivi i diktatura! Koj ne e poslusen, (spored niv) i bez nego se moze ! A dali Makedonija moze da ja ima bez Makedoncite?
objasnuvanje do nekoi nepismeni, 24.08.2012 04:16:06
SDSM veke nekolku pati zastanuva zad branitelite no VMRO ne gi glasa zakonite. Taka da Miki treba da se prasas zosto VMRO ne zastane zad SDSM. A vprocem zakonot okolu koj tolku se penjavite e samo mala sminka na postojniot donesen 2002 godina. Znaci eden sovet. Citajte malku poveke, obrazuvajte se, ne dozvoluvajte edinstvenoto znaenje da vi doaga od slusanje vesti i partiski soopstenija. Obidete se sami da donesuvate zaklucoci.
bitolaman, 24.08.2012 13:46:48
E VMRO-ovcina ,ve boli vistinata.....ubavo e soopshteno deka dokolku DPMNE go dostavi zakonot za braniteli vo sobranie,SDSM ke glasa za istiot.I so toa toj zakon ke se donese. Na poteg e DPMNE,zosto znae ubavo deka so nosenjeto na toj zakon ja gubi vlasta i odi vo opozicija,so sto SDSM,DUI i DPA so nekolku pratenici od koalicijata na DPMNE ke formira tehnicka vlada koja ke ima za zadaca da gi podgotvi predvremenite izbori koi ke bidat zaedno so lokalnite,a vo meguvreme ke go rascistuva i kriminalot na DPMNE.Ova vtoroto najmnogu ja boli vladeackata partija zosto pred javnosta i liceto na pravdata ke izlezat site kriminalni raboti koi DPMNE gi pravese vo izminatite 7 godini.
Alban Jakupi, 24.08.2012 16:59:47
DUI-DPA-NDP,Ali Ahmeti,Menduh Taci,Rufi Osmani se prestavnici na Albancite vo Parlamentot na r.m, Makedonija e drzava so ustav,so Ramkoven Dogovor,so Nova politicka realnost, i taa nova realnost DPMNE,SDSM ke treba da pocnat da go Pocituvat bidejki dosega dosta ne zrelo dejstvuvale ovie Partii,Albancite se Ramnopraven del od Makedonija,Konstituiven,znacaen politicki za Euroatllanskata Integracija na Zemjata,idninata na Makedonija zavisi od Implemenatcijata na Ramkovniot Dogovor,samo Zaedno mozeme da bideme Uspesni i pocituvani nadvor,ako ne smo Zaedno nisto nema da Mozeme bidejki taka nie naredeno od EU i Nato, mora da se pocituvame edni so drugi i da rabotime zaedno vo zaednickit celi , zboruvam za Celoto Opstestvo bez Razlika dali e Makedonec,Albanec,Turcin,Srbin,i tk,Navistina treba malku da deluvame po zrelo i bez Emocii,Imame Povazni raboti so koi maka macat site Gragani na ova drzava a toa e se pogolemata Nevrabotenst ,Siromastijata,Ekonomski pustos,Pozdrav do Utrinski

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |