Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.08.2012, 15:07
Чингоски: Македонија има доволно струјаДодека земјите во регионот алармираат дека оваа есен и зима ќе се соочат со хроничен недостиг од струја поради намаленото производство предизвикано од долгата суша, како резултат на што нејзината увозна цена ќе биде многу висока, од Електрани на Македонија велат дека нема место за паника кога станува збор за Македонија. Според директорот на ЕЛЕМ, Влатко Чингоски, производството на струја од домашните капацитети во моментов исполнува над 100 проценти од предвиденото според Енергетскиот биланс за годинава.

„Се надевам дека нема да се случи криза во производството и снабденоста. Иако хидропроизводството изнесува 55 отсто од вкупниот капацитет, тоа во моментов ги покрива потребите“, изјави Чингоски.

Сепак, тој потврди дека ЕЛЕМ ќе распише тендер за увоз на струја в понеделник, поради можноста од криза во акумулациите и недостиг од вода доколку сушата продолжи и наесен. Потребата од нов увоз на електрична енергија било повеќе превентивна мерка отколку одраз на некаква криза со струја. Поточно, според Чинговски, се купувала струја за зимската сезона што претстои, за евентуално да не дојде до недостиг од струја во земјава.

„Да се надеваме дека тоа нема да се случи, но доколку се случи и ако оваа есен биде сушна како што е и летово, ќе имаме заштедено колку-толку струја. Затоа на овој тендер што ќе се распише на 27 август ќе се набават 40 мегавати кои ќе се чуваат како резерва, за дневни потреби, односно за периодот од 11 до 23 часот. Сега е подобро да се купува струја затоа што е поевтина, за разлика од нејзината цена во зимскиот период“, рече Чингоски.

Тој потсети дека од 1 октомври годинава ЕЛЕМ веќе нема да има обврска за увоз на струја за тарифните потрошувачи, односно за домаќинствата. Според Законот за енергетика, таа задача ќе ја има ЕВН „Македонија“ . (М.Т.)


Статијата е прочитана 608 пати.

Испрати коментарПочина Нил Армстронг, првиот човек кој стапна на месечината
Македонија и утре во портокалова фаза, да се почитуваат препораките
ТИРЗ Скопје 1 со сите потребни услови за водење бизнис
Владиниот економски тим идната недела во Северна Америка
Шеќеринска - Груевски и Ахмети намерно создаваат политичка криза
СДСМ го продолжува „Работното лето“ со митинг во Ресен
Дев��тнаесет загинати во експлозија во рафинерија во Венецуела
Партнерите на Меркел бараат исфрлање на Грција од еврозоната
Поголем дел од пожарот во Кадрифаково ставен под контрола
Македонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонце
Работник паднал од скеле при изградба на катна гаража
Каспаров ослободен по демонстрациите за Пуси Рајот
Мит Ромни е подготвен да војува заради нуклеарно оружје
Пронајден трупот на исчезнатата жена од село Единаковци
Канделабри ја осветлија Старата скопска чаршија
Протераните Македонци од Грција не се откажуваат од своите имоти
Работилници за идентитет на бренд и за дизајн на пакување
Оланд - Грција треба да остане во еврозоната
Пожар во светиниколско зафати борова шума стара 40 години
„Самсунг“ ќе треба да му плати на „Епл“ една милијарда долари
Средбата Груевски - Ахмети без договор
Во септември ќе биде објавен седмиот јавен повик за ИПАРД
Пет региони зафатени со топлотен бран од портокалова фаза
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Гранит ќе гради автопат во Босна вреден 180 милиони евра
Не постои ниту една причина Македонија да не биде дел од НАТО
Две лица загинаа во оружен напад во центарот на Њујорк
Непрописно возење е причина за несреќата кај Росоман
Стефков на средба со Аврамопулос
Брејвик не е изненаден од пресудата и нема да поднесе жалба
Поштар лажно пријавил дека му украле 350.000 денари
Јордан Проевски кандидат на СДСМ за градоначалник на Ресен
Посмртните останки на Арафат под експертиза на швајцарски експерти
Меркел - Грција мора да ги испoлни обврските
Законот за бранителите влезе во Собрание
Царината спречи oбид да и подметнат 48 милиони фалс бандероли
Со 49 милиони евра од Дојче банка ќе се модернизираат два блока во РЕК Битола
Четири деца загинаа во пожар во Германија
Тетово се организира за полесно вработување на младите
Пожари во Скопско, Велешко и Македонски Брод
Од идната недела намалување на температурите за 10 степени
Македонско-американски проект за борба против криминалот
Кореа - „Случајот Асанж“ може да заврши уште утре
Групи за самоодбрана на црквите во Русија
Убиецот на Џон Ленон останува во затвор
Брејвик осуден на 21 година затвор
„Сан“ сепак ги објави фотографии��е со „соголениот“ принц Хари
Македонија повторно во портокалова фаза
Тачи застана на страната на ДУИ
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската униформа
Ристовски - Има пари за пензии
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на Регулаторна
ЛДП - Предвремени избори треба да спроведе демократска влада
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Пожар кај скијачките терени во Маврово
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Хрватска - На чевларите им треба поправка
Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните
Почина Томислав Стојановски - ДалавераJovan Jovanov, 24.08.2012 16:02:20
Pocituvani gospoda Uste edna manipulacija od Gdinot Cingovski.Uvozot na struja i raspisuvanjeto na tenderot sega za uvoz na struja ne e zaradi toa so treba da se stedi,tukuzaradi toa so proviziite treba da bidat podeleno sega,bidejki kako sto bese kazano od ustata na premierot,Cunki branot go fatil i Gdinot Cingovski koj na esen treba da odi vo Ambasadori. Do koga vakvi evtini manipulacii.Mnogu go podcenuvate narodov gospoda politicari.Dosta so toa tuku ostavete ja zemjava konecno da se razviva,,konecno da ja zafati razvoeniot bran koj e tolku ocekuavan.
Maitap muabet, 24.08.2012 16:50:32
Vlatko, ke pametime sto velis sega.Makedonia ima hronicen nedostatok na struja i problemite se doprva.Proizvodnite Kapaciteti se stari, loso odrzuvani i ne gi pokrivaat potrebite a kamo li da imalo rezervi .
Skopje 1689, 24.08.2012 21:11:31
Sega, ima, ili nema struja ?, ne razbrav, ovoj likov sto saka da kaze ?! - ke kupuva, kade, vo Tinex, za denari, ili kako ?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |