Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.08.2012, 14:44
Пожар кај скијачките терени во МавровоВо текот на вчерашниот ден, осум пожари беа активни во земјава. Гореше на Китка, Кожуф, во Скопско и во Велешко

Пожар денеска изутрина го зафати Националниот парк „Маврово“. Огнените јазици ја зафатиле сувата трева и ниските жбунови над скијачките терени на најпознатиот зимски центар во земјава.Како што информираат од Центарот за управување со кризи, пожарот се уште е активен, а на терен се излезени 15 вработени од Националниот парк „Маврово“. Огнот се очекува што поскоро да биде локализиран.

Според информациите пристигнати до Центарот за управување со кризи во текот на вчерашниот ден низ земјава беа регистрирани осум активни пожари на отворен простор:

Пожарот во атарот на селото Вражале кај место викано „Рамни Габер“, општина Зелениково се уште е активен кон месноста „Попово Гумно“ на планината Китка. Со пожарот е зафатена ниска мешана шума. Во неговото гаснење е интервенирано и од воздух . Според екипите кои биле на терен, околу една третина од пожарот е изгаснат.

Нов пожар се појави и во атар на селото Никиштани (општина Ѓорче Петров), каде гори сува трева и мешана шума.

Пожарот во атарот на селото Стрима (општина Липково), кој повеќе од недела дена гори, се уште е активен и се шири во правец на село Ранковце. Зафатена е нискостеблеста жбунеста шума и сува трева на површина од околу 400 хектари.

Пожарот во атарот на селото Дреново е локализиран, додека во месноста „Бреза“ и селото Рлевци, Велешко е повторно реактивиран.. Во реонот на „Бреза“ зафатена е сува трева и грмушки, а додека во реонот на село Рлевци, место викано „Вирови“, зафатена е површина со сува трева и нискостеблеста шума.

Во текот на завчера вечер избувнал пожар и во атарот на селото Горно Јаболчиште, Велешко. Зафатена е стара сеча од 1994 година на површина од три до четири хектари. Теренот е тешко пристапен и поради тоа побарана е интервенција од воздух. За гасење на пожарот се ангажирани и мештаните. Пожар е регистриран и на планината Кожуф во месноста „Прашник“ со кој е зафатена борова шума.

Повторно е реактивиран и пожарот кај селото Црешново, општина Македонски Брод. Во неговото гаснење се вклучени вработени од Шумското стопанство „Сандански“. (Д.Т.)Статијата е прочитана 762 пати.

Испрати коментарМакедонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонце
Работник паднал од скеле при изградба на катна гаража
Каспаров ослободен по демонстрациите за Пуси Рајот
Мит Ромни е подготвен да војува заради нуклеарно оружје
Пронајден трупот на исчезнатата жена од село Единаковци
Канделабри ја осветлија Старата скопска чаршија
Протераните Македонци од Грција не се откажуваат од своите имоти
Работилници за идентитет на бренд и за дизајн на пакување
Оланд - Грција треба да остане во еврозоната
Пожар во светиниколско зафати борова шума стара 40 години
„Самсунг“ ќе треба да му плати на „Епл“ една милијарда долари
Средбата Груевски - Ахмети без договор
Во септември ќе биде објавен седмиот јавен повик за ИПАРД
Пет региони зафатени со топлотен бран од портокалова фаза
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Гранит ќе гради автопат во Босна вреден 180 милиони евра
Не постои ниту една причина Македонија да не биде дел од НАТО
Две лица загинаа во оружен напад во центарот на Њујорк
Непрописно возење е причина за несреќата кај Росоман
Чингоски - Македонија има доволно струја
Стефков на средба со Аврамопулос
Брејвик не е изненаден од пресудата и нема да поднесе жалба
Поштар лажно пријавил дека му украле 350.000 денари
Јордан Проевски кандидат на СДСМ за градоначалник на Ресен
Посмртните останки на Арафат под експертиза на швајцарски експерти
Меркел - Грција мора да ги испoлни обврските
Законот за бранителите влезе во Собрание
Царината спречи oбид да и подметнат 48 милиони фалс бандероли
Со 49 милиони евра од Дојче банка ќе се модернизираат два блока во РЕК Битола
Четири деца загинаа во пожар во Германија
Тетово се организира за полесно вработување на младите
Пожари во Скопско, Велешко и Македонски Брод
Од идната недела намалување на температурите за 10 степени
Македонско-американски проект за борба против криминалот
Кореа - „Случајот Асанж“ може да заврши уште утре
Групи за самоодбрана на црквите во Русија
Убиецот на Џон Ленон останува во затвор
Брејвик осуден на 21 година затвор
„Сан“ сепак ги објави фотографиите со „соголениот“ принц Хари
Македонија повторно во портокалова фаза
Тачи застана на страната на ДУИ
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската униформа
Ристовски - Има пари за пензии
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на Регулаторна
ЛДП - Предвремени избори треба да спроведе демократска влада
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Хрватска - На чевларите им треба поправка
Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните
Почина Томислав Стојановски - Далавера

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 36°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |