Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.08.2012, 13:14
Со 49 милиони евра од Дојче банка ќе се модернизираат два блока во РЕК БитолаДоговорот за гаранција денеска го потпишаа вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, генералниот директор на АД ЕЛЕМ Влатко Чингоски и Мајкл Зипф, заменик-претседател на Дојче банка

Животниот век на најголемиот енергетски капацитет во Македонија РЕК Битола ќе се продолжи за 20-тина години со ревитализацијата и модернизацијата на блокот 2 и блокот 3 во ТЕ Битола што ќе се спроведе во наредните две години.

Тоа ќе го овозможи Договорoт за гаранција меѓу Република Македонија, претставувана од Министерството за финансии и Дојче банка и Договорот за заем меѓу АД ЕЛЕМ и Дојче Банка за проектот „Модернизација на блок 2 и блок 3 во ТЕ Битола“ што денеска во Скопје го потпишаа вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, генералниот директор на АД ЕЛЕМ Влатко Чингоски и Мајкл Зипф, заменик-претседател на Дојче банка.

Со Договорот за заем Дојче банка им додели кредит од 49,232 милиони евра на Електрани на Македонија, за што како гарант се јавува Република Македонија преку Договорот за издавање на државна гаранција. Заемот ќе се отплаќа на 24 полугодишни рати, односно 12 години со каматна стапка од 6 месечен ЕУРОИБОР плус 1,675 што во моментов изнесува 2,26 проценти. Заемот де поделен на два дела од кои 22,4 милиони евра се за модернизација на блок 3, а 22 за блок 2.

- Потпишавме два исклучително значајни договора со Дојче банка кои ќе овозможат продолжување на животниот век на РЕК Битола за нови 20-тина години. Со овие два договори обезбедивме 49,232 милиони евра со што целосно ја затворивме финансиската конструкција за вртората фаза за модернизација и ревитализација на РЕК Битола. Преостанатите 3 милиони евра до вкупната вредност од 52,096 милиони евра ги обезбеди АД ЕЛЕМ од сопствени средства, рече вицепремиерот Ставрески.

Само со инвестиции во енергетскиот сектор, додаде, може да се обезбеди енергетската стабилност и зголемено домашно производство на електрична енергија, а со тоа да се намали зависноста од увозот на електрична енергија.

- Сигурноста и стабилноста во производството и снабдувањето со електрична енергија е еден од клучните фактори за конкурентноста на економијата. Затоа секоја модернизација на постоечките енергетски објекти, како и изградбата на нови е од значење за иднината на македонската економија, на стопанството и на сите субјекти кои користат електрична енергија, рече Ставрески.

Заменик-претседателот на Дојче банк Зипф потенцира дека ова е втор финансиски пакет што го реализираат со АД ЕЛЕМ со што, според него, се покажува дека имаат добра деловна соработка.

- Денеска ги затвораме финансиските договори за модернизирање на два од трите блока на РЕК Битола. Овој проект ќе постави високи стандарди за производство на електрична енергија како што се намалувањето на емисијата на гасови и други ефекти врз животната средина. Сметам дека склучувањето на вакви договори е големо достигнување во време на сериозни глобални економски услови и тешкотии низ кои Европа момнетално поминува. Тоа всушност го покажува оптимизмот за Република Македонија и ЕЛЕМ како наши деловни партнери, рече Зипф.Статијата е прочитана 641 пати.

Испрати коментарПочина Нил Армстронг, првиот човек кој стапна на месечината
Македонија и утре во портокалова фаза, да се почитуваат препораките
ТИРЗ Скопје 1 со сите потребни услови за водење бизнис
Владиниот економски тим идната недела во Северна Америка
Шеќеринска - Груевски и Ахмети намерно создаваат политичка криза
СДСМ го продолжува „Работното лето“ со митинг во Ресен
Деветнаесет загинати во експлозија во рафинерија во Венецуела
Партнерите на Меркел бараат исфрлање на Грција од еврозоната
Поголем дел од пожарот во Кадрифаково ставен под контрола
Македонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонце
Работник паднал од скеле при изградба на катна гаража
Каспаров ослободен по демонстрациите за Пуси Рајот
Мит Ромни е подготвен да војува заради нуклеарно оружје
Пронајден трупот на исчезнатата жена од село Единаковци
Канделабри ја осветлија Старата скопска чаршија
Протераните Македонци од Грција не се откажуваат од своите имоти
Работилници за идентитет на бренд и за дизајн на пакување
Оланд - Грција треба да остане во еврозоната
Пожар во светиниколско зафати борова шума стара 40 години
„Самсунг“ ќе треба да му плати на „Епл“ една милијарда долари
Средбата Груевски - Ахмети без договор
Во септември ќе биде објавен седмиот јавен повик за ИПАРД
Пет региони зафатени со топлотен бран од портокалова фаза
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Гранит ќе гради автопат во Босна вреден 180 милиони евра
Не постои ниту една причина Македонија да не биде дел од НАТО
Две лица загинаа во оружен напад во центарот на Њујорк
Непрописно возење е причина за несреќата кај Росоман
Чингоски - Македонија има доволно струја
Стефков на средба со Аврамопулос
Брејвик не е изненаден од пресудата и нема да поднесе жалба
Поштар лажно пријавил дека му украле 350.000 денари
Јордан Проевски кандидат на СДСМ за градоначалник на Ресен
Посмртните останки на Арафат под експертиза ��а швајцарски експерти
Меркел - Грција мора да ги испoлни обврските
Законот за бранителите влезе во Собрание
Царината спречи oбид да и подметнат 48 милиони фалс бандероли
Четири деца загинаа во пожар во Германија
Тетово се организира за полесно вработување на младите
Пожари во Скопско, Велешко и Македонски Брод
Од идната недела намалување на температурите за 10 степени
Македонско-американски проект за борба против криминалот
Кореа - „Случајот Асанж“ може да заврши уште утре
Групи за самоодбрана на црквите во Русија
Убиецот на Џон Ленон останува во затвор
Брејвик осуден на 21 година затвор
„Сан“ сепак ги објави фотографиите со „соголениот“ принц Хари
Македонија повторно во портокалова фаза
Тачи застана на страната на ДУИ
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската униформа
Ристовски - Има пари за пензии
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на Регулаторна
ЛДП - Предвремени избори треба да спроведе демократска влада
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Пожар кај скијачките терени во Маврово
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Хрватска - На чевларите им треба поправка
Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните
Почина Томислав Стојановски - ДалавераNe e vazno, 24.08.2012 16:06:54
Eve ja spregata medju gazdite na Makedonija i nivnite satrapi (portokalovi ili plavi, ista kasta se): Nie vas krediti za se i sesto, a koga kje dojde vreme za vrakjanje so se kamati, a nema od kade... e togas nastapuva MMF i Svetska Banka i dobronamerno sovetuvaat: prodajte go ELEM i vodite vo Makedonija i togasnite satrapi kje go ubeduvaat narodecov pasiven deka toa MORA da go napravime... klasicna shema, a nie i ponataka si bleeme i bleeme...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |