Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.08.2012, 15:08
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на РегулаторнаСДСМ бара од Владата да ја разреши Регулаторната комисија за енергетика. Денеска со писмена иницијатива до премиерот Никола Груевски, опозицискиот СДСМ и коалициските партнери ја повикаа Владата, која единствена според Законот за енергетика може да предложи до Собранието разрешување на претседателот и на членовите на Регулаторната комисија, да го стори тоа во рок од 48 часа. „Доколку Владата не го прифати овој предлог во дадениот рок од 48 часа, СДСМ во Собранието ќе поднесе интерпелација за работењето на претседателот на Регулаторната комисија, Димитар Петров“, изјави Марјанчо Николов од СДСМ.

Тој додаде дека Регулаторна треба да претставува независно тело чија задача е да ги штити граѓаните од монополите на енергетските компании. И покрај оваа законска функција летово Комисијата и нејзиниот претседател работеле спротивно на интересите на граѓаните, обвини СДСМ. Николов потсети дека Регулаторна ја поскапе струјата по втор пат оваа година, тајно ја укина дневната евтина тарифа на струјата, неколку пати ги зголеми цените на бензините, а во исто време го донесе и Правилникот за топлинска енергија, со кој граѓаните ќе и' плаќаат на „Топлификација“, иако не ги користат нејзините услуги.

„Во време на незапаметена економска криза, кога стотици илјади граѓани се борат со сиромаштијата, сметаме дека Регулаторна постапува спротивно на својата основна функција и одлучува спротивно на интересите на граѓаните. На чело на Регулаторна е Димитар Петров, човек кој на позицијата дојде директно од општинскиот комитет на ВМРО – ДПМНЕ во Кратово. Тој ова лето докажа дека не ја издвои партиската од државната функција“, рече Николов.

За иницијативата на СДСМ за разрешување на претседателот и на членовите на Регулаторна поддршка најавија и пратениците на ДПА.

СДСМ го повика владејачкото мнозинство да застане во интерес на граѓаните и да ја обезбеди вистинската функција на Регулаторната комисија, предвидена со Закон.

Статијата е прочитана 768 пати.

Испрати коментарМакедонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонце
Работник паднал од скеле при изградба на катна гаража
Каспаров ослободен по демонстрациите за Пуси Рајот
Мит Ромни е подготвен да војува заради нуклеарно оружје
Пронајден трупот на исчезнатата жена од село Ед��наковци
Канделабри ја осветлија Старата скопска чаршија
Протераните Македонци од Грција не се откажуваат од своите имоти
Работилници за идентитет на бренд и за дизајн на пакување
Оланд - Грција треба да остане во еврозоната
Пожар во светиниколско зафати борова шума стара 40 години
„Самсунг“ ќе треба да му плати на „Епл“ една милијарда долари
Средбата Груевски - Ахмети без договор
Во септември ќе биде објавен седмиот јавен повик за ИПАРД
Пет региони зафатени со топлотен бран од портокалова фаза
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Гранит ќе гради автопат во Босна вреден 180 милиони евра
Не постои ниту една причина Македонија да не биде дел од НАТО
Две лица загинаа во оружен напад во центарот на Њујорк
Непрописно возење е причина за несреќата кај Росоман
Чингоски - Македонија има доволно струја
Стефков на средба со Аврамопулос
Брејвик не е изненаден од пресудата и нема да поднесе жалба
Поштар лажно пријавил дека му украле 350.000 денари
Јордан Проевски кандидат на СДСМ за градоначалник на Ресен
Посмртните останки на Арафат под експертиза на швајцарски експерти
Меркел - Грција мора да ги испoлни обврските
Законот за бранителите влезе во Собрание
Царината спречи oбид да и подметнат 48 милиони фалс бандероли
Со 49 милиони евра од Дојче банка ќе се модернизираат два блока во РЕК Битола
Четири деца загинаа во пожар во Германија
Тетово се организира за полесно вработување на младите
Пожари во Скопско, Велешко и Македонски Брод
Од идната недела намалување на температурите за 10 степени
Македонско-американски проект за борба против криминалот
Кореа - „Случајот Асанж“ може да заврши уште утре
Групи за самоодбрана на црквите во Русија
Убиецот на Џон Ленон останува во затвор
Брејвик осуден на 21 година затвор
„Сан“ сепак ги објави фотографиите со „соголениот“ принц Хари
Македонија повторно во портокалова фаза
Тачи застана на страната на ДУИ
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската униформа
Ристовски - Има пари за пензии
ЛДП - Предвремени избори треба да спроведе демократска влада
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Пожар кај скијачките терени во Маврово
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Хрватска - На чевларите им треба поправка
Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните
Почина Томислав Стојановски - ДалавераSaso, 23.08.2012 17:08:25
Konecno da se sloza, so nesto sto proizleguva od SDSM,Taka e treba da se raspusti toa telo zasto raboti za interes na odredeni kompanii i koj znae kolku pari na strana se primaat za toa.Primerot so naftata e mnogu dobar 148$ barel 81 den /lit a sega 95$ barel 83 den /lit.Mene ne mi treba poveke objasnuvanje da znam dali me kradat ili ne,VINOVNI SE.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 36°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |