Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
24.08.2012, 12:42
(ИНТЕРВЈУ) Баравме демократија, а добивме капитализам„Ја сакам музикалноста и нежноста. Девојките се тивки, нежни, а публиката музикална, сака музицирање“, вели Рамбо Амадеус

Валентина Тодоровска

Ве очекува концерт во Битола, во рамки на манифестацијата „Битола отворен град“. Што сакате кај нас во Македонија?

- Ја сакам музикалноста и нежноста. Девојките се тивки, нежни, а публиката музикална, сака музицирање.

Живеете во Белград, а постојано патувате, правите концерти и надвор од локалниот круг. Ви пречи ли кога подолг период сте на едно место?

- И да и не, тука сум како и другите луѓе.

Она што можам да го заклучам е дека и без некоја особена медиумска помпа имате верна публика. Тоа е поради искреноста?

- Никогаш не и' се додворував на публиката, работев она што ме задоволува, па затоа имам малубројна, ама верна публика. Тие луѓе не би ги менувал за некаква толпа што се врти како што дува ветер. Еден ден да ме креваат во ѕвезди, а веќе вториот да ме валкаат во кал.

Како комуницирате со новинарите? Имавте ли досега некакви непријатности, не се провлекувате низ жолтиот печат?

- Аааа, почнаа да ме развлекуваат низ Србија, ама таму странците станаа газди на жолтиот печат. Во трката за профит, медиумите станаа немилосрдни, постојано нешто душкаат, копаат...

Дали сте ЈУ-носталгичар? Мислите ли дека сигурноста и самодовербата што ја имавме во 1980-тите и 1990-тите години е резултат на средината во која растевме? Мислам на некогашната татковина?

- Да, сум, исто како и носталгичар на социјализмот. Капитализмот е едно лажовско ѓубре. Баравме демократија, а добивме капитализам. А таа, демократијата, можеше и без капитализмот.

Дали публиката надвор од бившите ЈУ-граници ви го препознава хуморот?

- По се' изгледа, тука се најдобри Англичаните.

Колку сте човек на денешницата, во однос на интернетот и сите негови форми со кои тој го олеснува животот? Општо кажано, може ли ваков начин на комуникација да оддалечи (зближи) луѓе?

- Секое откритие во исто време донесува и корисни и некорисни работи. Зближување и отуѓување се две страни на еден ист медал.
Статијата е прочитана 615 пати.

Испрати коментарПронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Рамбо Амадеус, Хладно пиво и Фолтин на затворањето на „Битола отворен град“
Претставување на творештвото на лауреатот на СВП
Поезијата се слави во Струга
Четири македонски филма во трка за „Оскар“
Академик Глигор Чемерски воодушевен од „Куќата на Уранија“
Премиера на филм за Мајка Тереза за 102-годишнината од нејзиното раѓање
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
На СВП ќе биде прогласен добитникот на наградата „Браќа Миладиновци“
И во Гевгелија фестивал, „Бош“ по четврти пат
Краткиот филм „Епизодист“ со награда во Холивуд
Гран при за културен менаџмент за министерката Канческа-Милевска
Гостиварка почина по пад од петти кат
Ловориките на „Охрид фест“ за Ристо Самарџиев
Стартуваат 51. „Струшки вечери на поезијата“
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Викендов Берово центар на културниот перформанс
Поетот Хусто Хорхе Падрон вечерва ќе го добие медалот „Блаже Конески“
Официјален крај на бракот на Том Круз и Кејти Холмс
Телеграма пронајдена по 68 години
„Во хармонија“ на Даутовски премиерно во „Св. Богородица“
Ненад Милосављевиќ најдобар бармен во Македонија
Знаменитостите на Европа чинат само 700 милијарди евра
Згасна фестивалскиот оган на 52. „Охридско лето“
Светот на филмот му оддава почит на Тони Скот
Модната куќа „Луј Витон“ подготвува линија на презервативи
“Сестрата на Зигмунд Фројд” од Гоце Смилевски објавен на чешки
Шарапова отвори продавница за слатки во Њујорк
Италијанските виртуози Енрико Диндо и Моника Катароски за крај на годинешново „Охридско лето“
Почина холивудскиот режисер Тони Скот
Маџиров на книжевен престој во Австрија и меѓународно читање во Грац
Концерт на Гринголтс и Лаул во „Света Софија“
Претставничката на Кина стана Мис на светот
(ФОТО) Археолошки остатоци откриени кај локалитетот Манчевци
Агата Гертчен доби Гран-при на Графичкото триенале во Битола
Во Кочани премиера на монодрама за Методија Андонов Ченто
Премиера на мјузиклот „Декамерон“ во Охрид
Заврши снимањето на патописниот филм „Move on“ во Македонија
Премиера на „Платеници 2“ во кино „Милениум“
На „Охридско лето“ барокна музика со италијанскиот ансамбл „Колегиум про музика“
Поетска книга на Лидија Димковска објавена во САДFala ti za iskrenosta!, 24.08.2012 13:55:03
I jas sum nostalgichen za YU i socijalizmot. Ne ima mnogu takvi (od Vardar pa do Triglav), a so vremeto verovatno se povece, iako starata YU-generacija poleka odumira. Koga mladite slushnat koi se pridobivki sme gi imale (bezbednost, zdravstvo, shkolstvo, rabota so stanbeno reshenie, ... ljubov i pochit na mesto omraza i klanje), naprosto ne mozat da veruvaat. Mislat deka im kazuvame bajki. Fakt e da e ovoj sistem dobar za kapitalistite, lopovite i nacionalistite, no ne i za rabotnicite/poshtenite (vo komunizmot beshe obratno). Crnchat/umirat jadni za 100 evra plata. Ne videna explotacija! Ke go barate socijalizmot, ama ke go nema, svoevremeno ni poracha predsedatelot na CK SKJ prof.dr.Stipe Shuvar. Na zalost, i tako bi! Pozdrav Rambo, i ti posakuvam zdravje i sreca vo zivotot i uspeh vo karierata. Sekoe dobro!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |