Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
22.08.2012, 17:31

Викендов Берово центар на културниот перформанс

Фестивалот се одржува по четврти пат на плоштадот во Берово, а оваа година на него ќе настапат: „Фолтин“, „Баклава“, „Чалгија саунд систем“, ансамбл „Чинари“ од Бугарија и други

Викендов сите патишта водат кон Берово, каде што на 25 и 26 август ќе се случува „Етно плоштад фестивал“, културен перформанс, подвижен музеј на културното богатство негувано од нашите најголеми музички амбасадори. Фестивалот се одржува по четврти пат на плоштадот во Берово, а оваа година на него ќе настапат: „Фолтин“, „Баклава“, „Чалгија саунд систем“, ансамбл „Чинари“ од Бугарија и други. Посебна магиј�� на настанот ќе даде и саемот на традиционални производи „Малешевијата на дланка“. Шаренилото на бои и богатството на производи на многубројните штандови му дава посебен дух на целиот плоштад, на кој ќе има ракотворби, сувенири и резби изработени на традиционален начин или стилизирани, медови, млечните производи кои се подготвени по традиционални рецепти и од природни суровини.

Досега на фестивалот настапиле: „Синтезис“, „Танец“, „Љубојна“, „Монистра“, Паола Блантон од Бразил, Мари Лор од Франција, Дебора Гарсија од Бразил, Ксенија Вискет од Словенија... Организатор на „Етно плоштад фестивал“ е Општина Берово.


Статијата е прочитана 491 пати.

Испрати коментарТања со нов стил
Ненад Милосавевиќ – најдобар бармен во Македонија
Моден деликт
На „Битола отворен град“ главни ѕвезди Рамбо Амадеус и „Хладно пиво“
За Самарџиев гласаше публиката, за Џафер- жирито
Што прават денеска
Покрај убавината, важна е и харизмата
„Во хармонија“ премиерно во „Св. Богородица“
И официјално им заврши бракот„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 36°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот ��елена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |