Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.08.2012, 13:53

Меркел: Грција мора да ги испoлни обврските„Нема да донесуваме никакви заклучоци пред да биде готов извештајот на тројката, изјави германската канцеларка по денешната средба со грчкиот премиер Андонис Самарас

За време на кризата ја изгубивме довербата едни во други. Сакаме Грција да ги исполни обврските. Нема да донесуваме никакви заклучоци пред да биде готов извештајот на „тројката“, изјави германската канцеларка Ангела Меркел по денешната средба во Берлин со грчкиот премиер Андонис Самарас.

- Знаеме дека бараме многу од Грците. Тие се во пустина пет години и им треба нашата поддршка. Еврото е повеќе од парична единица. Тоа е идеја за обединета Европа. Сакаме Грција да остане во еврозоната, нагласи Меркел.

Самарас по средбата испрати три пораки: дека Грција ќе покаже резултати, ќе се ослободи од дефицитот и ќе ги исполни преземените обврски, јави дописникот на МИА од Атина.

- Акциите зборуваат погласно од зборовите. Имавме конструктивни разговори. Ние веќе ги исполнуваме нашите обврски. Се надевам дека извештајот на „тројката“ ќе го покаже тоа, рече Самарас.

Тој изјави дека Грците се „горд народ и оти не сакаат да живеат од пари што ги позајмуваат од други“, додавајќи дека земјата има ресурси кои ќе се обиде да ги искористи.

- Денеска отворивме нов почеток во односите меѓу двете земји. Тоа нема да ги реши проблемите, но е добар почеток, изјави Самарас.

На новинарско прашање дали побарал продолжување од две години за имплементација на мерките за штедење, грчкиот премиер одговори дека разговарале за раст и додаде дека на Грција и треба воздух да дише за да ги постигне целите.

- Не бараме повеќе пари. Бараме опоравување. Бараме да земеме воздух за време на ова долго нуркање, рече Самарас и додаде дека се зависи од извештајот на тројката.

Меркел информира дека на состанокот дознала оти во Грција се направени важни чекори. Таа рече дека ќе се направи се за да се исполнат очекувањата на Грците и Германците.

Во врска со негативните новинарски извештаи за ситуацијата во Грција, Меркел рече дека „не може да се влијае на слободното новинарство, но може да се вложат напори да се променат работите“.

- Читам како реагираат грчките медиуми, и сметам дека има потреба да се избалансираат различните перцепции, нагласи германската канцеларка, додека Самарас само рече дека негативните медиумски извештаи никому не помагаат.

На новинарско прашање колку е сега одговорен со оглед на ставовите додека беше во опозиција, грчкиот премиер одговори дека тогашното негово противење било поттикнато од желбата за раст.

- Никој не е безгрешен. Да се фокусираме на сегашноста, рече Самарас додавајќи дека финансискиот развој е најдобриот лек за проблемите на земјата.

Грчкиот премиер утре во Париз ќе се сретне и со францускиот претседател Франсоа Оланд.


Статијата е прочитана 454 пати.

Испрати коментарПочина Нил Армстронг, првиот човек кој стапна на месечината
Македонија и утре во портокалова фаза, да се почитуваат препораките
ТИРЗ Скопје 1 со сите потребни услови за водење бизнис
Владиниот економски тим идната недела во Северна Америка
Шеќеринска - Груевски и Ахмети намерно создаваат политичка криза
СДСМ го продолжува „Работното лето“ со митинг во Ресен
Деветнаесет загинати во експлозија во рафинерија во Венецуела
Партнерите на Меркел бараат исфрлање на Грција од еврозоната
Поголем дел од пожарот во Кадрифаково ставен под контрола
Македонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонце
Работник паднал од скеле при изградба на катна гаража
Каспаров ослободен по демонстрациите за Пуси Рајот
Мит Ромни е подготвен да војува заради нуклеарно оружје
Пронајден трупот на исчезнатата жена од село Единаковци
Канделабри ја осветлија Старата скопска чаршија
Протераните Македонци од Грција не се откажуваат од своите имоти
Работилници за идентитет на бренд и за дизајн на пакување
Оланд - Грција треба да остане во еврозоната
Пожар во светиниколско зафати борова шума стара 40 години
„Самсунг“ ќе треба да му плати на „Епл“ една милијарда долари
Средбата Груевски - Ахмети без договор
Во септември ќе биде објавен седмиот јавен повик за ИПАРД
Пет региони зафатени со топлотен бран од портокалова фаза
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Гранит ќе гради автопат во Босна вреден 180 милиони евра
Не постои ниту една причина Македонија да не биде дел од НАТО
Две лица загинаа во оружен напад во центарот на Њујорк
Непрописно возење е причина за несреќата кај Росоман
Чингоски - Македонија има доволно струја
Стефков на средба со Аврамопулос
Брејвик не е изненаден од пресудата и нема да поднесе жалба
Поштар лажно пријавил дека му украле 350.000 денари
Јордан Проевски кандидат на СДСМ за градоначалник на Ресен
Посмртните останки на Арафат под експертиза на швајцарски експерти
Законот за бранителите влезе во Собрание
Царината спречи oбид да и подметнат 48 милиони фалс бандероли
Со 49 милиони евра од Дојче банка ќе се модернизираат два блока во РЕК Битола
Четири деца загинаа во пожар во Германија
Тетово се организира за полесно вработување на младите
Пожари во Скопско, Велешко и Македонски Брод
Од идната недела намалување на температурите за 10 степени
Македонско-американски проект за борба против криминалот
Кореа - „Случајот Асанж“ може да заврши уште утре
Групи за самоодбрана на црквите во Русија
Убиецот на Џон Ленон останува во затвор
Брејвик осуден на 21 година затвор
„Сан“ сепак ги објави фотографиите со „соголениот“ принц Хари
Македонија повторно во портокалова фаза
Тачи застана на страната на ДУИ
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската униформа
Ристовски - Има пари за пензии
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на Регулаторна
ЛДП - Предвремени избори треба да спроведе демократска влада
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Пожар кај скијачките терени во Маврово
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Хрватска - На чевларите им треба поправка
Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните
Почина Томислав Стојановски - ДалавераOd bankrut, 24.08.2012 21:41:53
Samo tvrdo so pitacite.....

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална к��мпанија во која огласите и прод...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |