Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
24.08.2012, 14:47
Анжи маршира кон Лига ЕвропаРускиот тим стигна до петтата победа во низа во квалификациите, совладувајќи го АЗ Алкмар со 1:0

Рускиот Анжи ја запиша и петтата победа во серија на патот кон групната фаза во Лигата на Европа, а при тоа не им дозволи на противниците да ја начнат нивната мрежа. Рускиот тим ги совлада Хонвед и Витезе, а синоќа обезбеди минимална предност од 1:0 против АЗ Алкмар, минатогодишниот четвртфиналист во Лигата на Европа. Тимот од Дагестан на теренот на Локомотив во Москва благодарение на погодокот на високиот Ласана Траоре обезбеди предност и се најде на чекор до фазата по групи. Репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска беше највисок во скокот по корнерот кој го изведе Мбарк Бусуфа.

Мечот го одбележа инцидент што го предизвикаа навивачите на московските тимови, кои протестираа поради тоа што Анжи го користи стадионот на Локомотив за натпреварите во Европа. УЕФА не му дозволи на Анжи да биде домаќин во Махачкала од безбедносни причини.

Во првиот европски натпревар по шест години пауза Њукасл одигра нерешено 1:1 против грчкиот Атромитос на гости. Фудбалерите од Атина први го отворија резултатот кога Денис Епстеин добро ја измами одбраната на гостите и ја пласираше топката покрај немоќниот Стивен Харпер. Њукасл израмни пред крајот на првото полувреме, а стрелец на голот беше Рајан Тејлор од слободен удар.

Фудбалерите на Партизан ќе бркаат еден гол негатива на реваншот против норвешкиот Тромзо во бараж дуелот за влез во групите од Лигата на Европа. "Црно-белите" загубија во Норвешка со 3:2, а трите голови ги примија со глава. Вистински маки им создаваа играчите на Тромзо на партизановите фудбалери кои панично реагираа при секоја нафрлена топка во нивниот шеснаесетник. Норвежаните поведоа во 37. минута, а стрелец на погодокот беше Швајцарецот со српски корени Александар Пријовиќ. Партизан одговори неколку минути подоцна преку Саша Марковиќ на асистенција на Владимир Волков.

Во вториот дел домаќините дадоа уште два гола со глава. Во 77. минута по седмиот корнер стоперот Фредрик Бјорк ја испрати топката во мрежата, а пет минути подоцна повторно од прекин, топката заврши на главата на Сенегалецот Кара Мбоџи кој ја испрати во небранетиот дел од голот на Стојковиќ.

Погодокот за пораз од 3:2 и реални шанси за пласман во следното коло го даде Митровиќ на нафрлување на Марковиќ.

Лидерот во холандскиот шампионат Твенте доживеа незгоден пораз на гостувањето кај турскиот претставник Бурса со 3:1. Иако први поведоа преку голот на својот најдобар стрелец Чадли по половина час игра, сепак, домаќините со го��овите на Аргентинецот Пабло Батаља (два) и Словакот Станислав Шестак обезбедија солидна предност пред реваншот во Еншеде за седум дена.

ЗВЕЗДА И БОРДО БЕЗ ГОЛОВИ

Резултати од првите средби од плејофот за Лига Европа: Штутгарт - Динамо Москва 2:0, Нефчи - АПОЕЛ 1:1, Анжи - АЗ Алкмар 1:0, Тромзо - Партизан 3:2, Екранас - Стеауа 0:2, Либерец - Днипро 2:2, Молде - Херенвен 2:0, Легија - Розенборг 1:1, АИК - ЦСКА Москва 0:1, Шериф - Марсеј 1:2, Атромитос - Њукасл 1:1, Динамо Букурешт - Металист 0:2, Луцерн - Генк 2:1, Бурса - Твенте 3:1, Диделанж - Хапоел Тел Авив 1:3, Феенорд - Спарта Прага 2:2, Трабзон - Видеотон 0:0, Митјиланд - Јанг бојс 0:3, Локерен - Плзен 2:1, Дебрецин - Бриж 0:3, ПАОК - Рапид Виена 2:1, Црвена звезда - Бордо 0:0, Шласк - Хановер 3:5, Мадервел - Леванте 0:2, Васлуи - Интер 0:2, Хартс - Ливерпул 0:1, Маритимо - Дила Гори 1:0, Атлетик Билбао - Хелсинки 6:0, Зета - ПСВ Ајндховен 0:5, Мура - Лацио 0:2 и Хорсенс - Спортинг Лисабон 1:1.Статијата е прочитана 370 пати.

Испрати коментарПрвенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Кака
Реал Мадрид му го позајми Сахин на Ливерпул
Македонските одбојкари убедливо поразени од Израел
Борусија Дортмунд со победа ја почна одбраната на титулата
Дебито на МЗТ во АБА-лига како домаќин на 2 октомври
Порто му го продаде Переира на Интер
Блејк со трета најбрза стотка во историјата
Вардар про водеше, па загуби од Барселона
Киксот на Валдез го остави Реал во битка за Суперкупот
Лeнс Армстронг ќе остане без седумте титули на Тур де Франс
Мекејлеб ги мина лекарските прегледи
МЗТ ќе „плови“ по Јадранот со буџет од 700.000 евра
Работнички и Напредок запрени во Купот
Балиќ во тандем со Лазаров во Атлетико Мадрид
Вардар про загуби и од Динамо Минск
Ибраими и Тасевски тешко до ЛШ
Челзи со пресврт до победа против Ридинг
Вардар про почна со пораз во Добој
(ФОТО) Јаневски ќе гради победнички менталитет во репрезентацијата
Адебајор се врати во Тотенхем
Динамо Киев шампионски во Менхенгладбах
Поп Ацев трет во Гран-при серијата на ФИНА
Чеде Јаневски нов селектор на македонската репрезентација
Параолимпиец без раце со словачкиот премиер се поздрави со нога
Мекејлеб останува во репрезентацијата
Шаќири нов тренер на Шкендија
Наковска-Бикова и Каранфилов скромни пред Параолимпијадата
Сорос вложува во Манчестер јунајтед
Отфрлена жалбата на Ленс Армстронг
Антиќ не се откажува од репрезентативниот дрес?!
Манчестер Јунајтед поразен во Ливерпул на стартот од новата сезона
Комплетирано првото коло во Примера
При каменување на воз повредени четворица „Комити“ и полицаец
Условна казна од УЕФА за Работнички
Само бод за Реал Мадрид на стартот на Примера
Уапсени три лица од организацијата на трката Тара 2012
Шампионот Вардар поразен во Кичево
Федерер преку Ѓоковиќ до петтата титула во Синсинати
Двајца загинати и двајца тешко поврeдени на трката „Тара 2012“
Рекорден 11. триумф на Стојчев на Охридскиот маратон
Камерунецот Олинга најмлад стрелец во шпанската Примера
И Владо Илиевски се збогува со репрезентацијата
Ѓоковиќ и Федерер во денешното финале во Синсинати
Охридски маратон во полн сјај
Металург триумфираше на турнирот во Струга
Камерунецот Сонг во Барселона за 19 милиони евра
Илиевски од семејни причини го напушти Локомотив
Михајловски го засили Работнички
Металург и Динамо Минск во борба за трофејот на турнирот „Струга 2012“
Реал и Барса во битка за Шпанија и за „светска хегемонија“
Манчестер Сити ја почнува одбраната на титулата со Саутемптон
Седлоски - Играчите се за мене
Вермален нов капитен на Арсенал
Шарди го запре Мари во Синсинати
Пеле - Лондон постави олимписки стандард
Гечевски ја заврши репрезентативната кариера
Динамо Минск прв финалист на струшкиот ракометен турнир
Феникс потпиша со Џермејн О’Нил
Мартинез во Баерн за рекордни 40 милиони евра
Балиќ во Металург за 200.000 евра по сезона!?
Светската пливачка елита в недела на 26. Охридски маратон
Надал го откажа учеството на Ју-Ес опен
Ван Перси и официјално во Манчестер јунајтед!
(ФОТО) Пандев за минимална победа против Литванците
Македонија падна на 34. место
Бајнам на експериментална терапија на коленото
Квалификациите клучни и сезонава во Формула 1
На Франк Рибери и Карим Бензема ќе им се суди
Марадона би работел како тренер во Кина
Македонските надежи поразени од Португалија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |