Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
24.08.2012, 15:20

Академик Глигор Чемерски воодушевен од „Куќата на Уранија“

Тој неделава во овој исклучително важен простор, ја доби и дипломата за прием во Академијата, од нејзиниот претседател, академик Владо Камбовски

„Првото утро ?C првата пловидба“ е насловот на сликата на реномираниот сликар, од неодамна и редовен член на МАНУ, Глигор Чемерски која заедно со 17 негови дела е изложена во „Куќата на Уранија“ во Охрид. Тој неделава во овој исклучително важен простор, ја доби и дипломата за прием во Академијата, од нејзиниот претседател , академик Владо Камбовски.

Споменатата слика во голем формат што ја насликал месецов во Вевчани, завзема централно место на изложбата, на чие што отворање Чемерски, пред голем број присутни го искажа своето задоволство, но и честа што му ја укажа МАНУ со приемот во нејзините редови. Сликите кои во оваа прилика и ги понуди на публиката ги создавал во изминатите 5- 6 години.За неговото творештво во оваа прилика говореше академик Влада Урошевиќ, со кого Чемерски го врзуваат педесет години заедничка работа. „Она што беше презентирано во „Куќата на Уранија“ која и припаѓа на Академијата и која поседува навистина извонредна галерија, може да биде пренесено во било која галерија , на било кој друг дел од светот“, истакна вчера Чемерски. Тој како мошне важен факт за функционирање на МАНУ ја потенцираше нејзината новоотворената програма со која „Куќата на Уранија“ ќе биде користена не само како работен простор, туку и за одржување на различни манифестации важни за националната историја и култура и надвор од актуелната, летна сезона во Охрид.

Освен изложбата на академик Глигор Чемерски, во оваа галерија е отворена и изложбата, на исто така новопримениот академик, мозаичарот Газанфер Бајрам. (К.Б.)


Статијата е прочитана 664 пати.

Испрати коментарПронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Рамбо Амадеус, Хладно пиво и Фолтин на затворањето на „Битола отворен град“
Претставување на творештвото на лауреатот на СВП
Поезијата се слави во Струга
Четири македонски филма во трка за „Оскар“
Премиера на филм за Мајка Тереза за 102-годишнината од нејзиното раѓање
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
(ИНТЕРВЈУ) Баравме демократија, а добивме капитализам
На СВП ќе биде прогласен добитникот на наградата „Браќа Миладиновци“
И во Гевгелија фестивал, „Бош“ по четврти пат
Краткиот филм „Епизодист“ со награда во Холивуд
Гран при за културен менаџмент за министерката Канческа-Милевска
Гостиварка почина по пад од петти кат
Ловориките на „Охрид фест“ за Ристо Самарџиев
Стартуваат 51. „Струшки вечери на поезијата“
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Викендов Берово центар на културниот перформанс
Поетот Хусто Хорхе Падрон вечерва ќе го добие медалот „Блаже Конески“
Официјален крај на бракот на Том Круз и Кејти Холмс
Телеграма пронајдена по 68 години
„Во хармонија“ на Даутовски премиерно во „Св. Богородица“
Ненад Милосављевиќ најдобар бармен во Македонија
Знаменитостите на Европа чинат само 700 милијарди евра
Згасна фестивалскиот оган на 52. „Охридско лето“
Светот на филмот му оддава почит на Тони Скот
Модната куќа „Луј Витон“ подготвува линија на презервативи
“Сестрата на Зигмунд Фројд” од Гоце Смилевски објавен на чешки
Шарапова отвори продавница за слатки во Њујорк
Италијанските виртуози Енрико Диндо и Моника Катароски за крај на годинешново „Охридско лето“
Почина холивудскиот режисер Тони Скот
Маџиров на книжевен престој во Австрија и меѓународно читање во Грац
Концерт на Гринголтс и Лаул во „Света Софија“
Претставничката на Кина стана Мис на светот
(ФОТО) Археолошки остатоци откриени кај локалитетот Манчевци
Агата Гертчен доби Гран-при на Графичкото триенале во Битола
Во Кочани премиера на монодрама за Методија Андонов Ченто
Премиера на мјузиклот „Декамерон“ во Охрид
Заврши снимањето на патописниот филм „Move on“ во Македонија
Премиера на „Платеници 2“ во кино „Милениум“
На „Охридско лето“ барокна музика со италијанскиот ансамбл „Колегиум про музика“
Поетска книга на Лидија Димковска објавена во САД

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |