Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
24.08.2012, 12:37

На СВП ќе биде прогласен добитникот на наградата „Браќа Миладиновци“Во текот на денот ќе бидат промовирани и поетските книги од едицијата „Плејади“, како и изборот на македонска песна „Меѓу две лета“

Во рамки на 51. издание на фестивалот Струшки вечери на поезијата денеска ќе биде прогласен добитникот на наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска книга меѓу два фестивали и првпат годинава ќе се одржи симпозиум на тема „Новите комуникации - закана или перспектива за поезијата“.

Во текот на денот ќе бидат промовирани и поетските книги од едицијата „Плејади“, како и изборот на македонска песна „Меѓу две лета“. На истекот на реката Црн Дрим ќе се одржи вечер на современата монголска поезија, а во „Ноќта без интерпункција“ ќе бидат претставени „сараевски тетратки“.

Во катедралната црква „Св. Софија“ утре ќе биде претставено творештвото на годинашниот добитник на Златниот венец, јужноафриканецот Монгани Вали Сероте. Златниот венец на Сероте ќе му биде врачен на меѓународниот поетски митинг „Мостови“, што традиционално ќе се одржи в недела на Мостот на поезијата, каде ќе бидат врачени и наградите „Златен венец“, „Браќа Миладиновци“ и „Мостови на Струга“ и наградата „Иселеничка грамота“.

Манифестацијата свечено беше отворена синоќа со традиционалното читање на Константиновата „Т'га за југ“ пред Домот на поезијата во Струга, со палење на фестивалскиот оган и кревање на знамето. По 48 години, песната годинава ја прочита Ристе Миладинов, еден од потомците на браќата Миладиновци.

На отворањето покрај директорот на Фестивалот Мите Стефоски, присуствуваа и министерката за култура Еизабета Канческа-Милевска, градоначалникот на Струга Рамиз Мерко, како и други гости и поети од земјава и светот.

Свеченото отворање продолжи со стихови од годинашиов лауреат јужноафриканецот Монгани Вали Сероте, како и од поранешни добитници на Златниот венец, меѓу кои и шпанскиот поет Хусто Хорхе Падрон и претставување на добитникот на наградата на УНЕСКО и СВП за најдобар млад поет, Франсоа - Ксавие Мегр од Франција.

На 51. издание на Струшките вечери на поезијата учествуваат 60-тина странски и исто толку домашни поети. Освен од Македонија, учествуваат истакнати поети од Азербејџан, Франција, Индија, Куба, Ирак, Сирија, Мароко...

Сероте е 47-тиот добитник на највисокото признание на фестивалот, кое се состои од филигрански изработен лавров венец. Првпат му е доделен во 1966 на рускиот поет Роберт Рождественски за најдобра песна, а од 1971 година, кога лауреат бил американскиот поет Вистан Хју Одн, Златниот венец се доделува за творештво.
Статијата е прочитана 120 пати.

Испрати коментарПронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Рамбо Амадеус, Хладно пиво и Фолтин на затворањето на „Битола отворен град“
Претставување на творештвото на лауреатот на СВП
Поезијата се слави во Струга
Четири македонски филма во трка за „Оскар“
Академик Глигор Чемерски воодушевен од „Куќата на Уранија“
Премиера на филм за Мајка Тереза за 102-годишнината од нејзиното раѓање
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
(ИНТЕРВЈУ) Баравме демократија, а добивме капитализам
И во Гевгелија фестивал, „Бош“ по четврти пат
Краткиот филм „Епизодист“ со награда во Холивуд
Гран при за културен менаџмент за министерката Канческа-Милевска
Гостиварка почина по пад од петти кат
Ловориките на „Охрид фест“ за Ристо Самарџиев
Стартуваат 51. „Струшки вечери на поезијата“
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Викендов Берово центар на културниот перформанс
Поетот Хусто Хорхе Падрон вечерва ќе го добие медалот „Блаже Конески“
Официјален крај на бракот на Том Круз и Кејти Холмс
Телеграма пронајдена по 68 години
„Во хармонија“ на Даутовски премиерно во „Св. Богородица“
Ненад Милосављевиќ најдобар бармен во Македонија
Знаменитостите на Европа чинат само 700 милијарди евра
Згасна фестивалскиот оган на 52. „Охридско лето“
Светот на филмот му оддава почит на Тони Скот
Модната куќа „Луј Витон“ подготвува линија на презервативи
“Сестрата на Зигмунд Фројд” од Гоце Смилевски објавен на чешки
Шарапова отвори продавница за слатки во Њујорк
Италијанските виртуози Енрико Диндо и Моника Катароски за крај на годинешново „Охридско лето“
Почина холивудскиот режисер Тони Скот
Маџиров на книжевен престој во Австрија и меѓународно читање во Грац
Концерт на Гринголтс и Лаул во „Света Софија“
Претставничката на Кина стана Мис на светот
(ФОТО) Археолошки остатоци откриени кај локалитетот Манчевци
Агата Гертчен доби Гран-при на Графичкото триенале во Битола
Во Кочани премиера на монодрама за Методија Андонов Ченто
Премиера на мјузиклот „Декамерон“ во Охрид
Заврши снимањето на патописниот филм „Move on“ во Македонија
Премиера на „Платеници 2“ во кино „Милениум“
На „Охридско лето“ барокна музика со италијанскиот ансамбл „Колегиум про музика“
Поетска книга на Лидија Димковска објавена во САД

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...
(ВИДЕО) Отпуштен работн��к го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |