Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
24.08.2012, 13:08

Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планетаЅвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонце

Првпат астрономите открија доказ за тоа како ѕвезда која старее си ја јаде своја планета. Таквите докази не се невообичаени, затоа што ѕвездите кои стареат се зголемуваат, вовлекувајќи ги во себе блиските планети. Но овие настани се случуваат релативно брзо според скалата на космолошкото време, и досега се сметаше дека не е можно ваква појава директно да се забележи.

Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин. Таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонце. Додека стареат, реакцијата на фузијата на водородот во нивното средиште заради помалата ефикасност во поголемиот дел од фузијата се преместува кон надворешната обвивка од гасови. Засилената фузија ја загрева обвивката и е скоро 1.000 пати посветла од нормалното, со што се создава дијаметарот на ѕвездата постојано да се шири се додека нејзиниот радиус не ја достигне големината која е еднаква на оддалеченоста на Земјата од Сонцето.

Тим предводен од астрономот Александар Волсезан од Државниот универзитет на Пенсилванија, користеа Хоби-Еберли телескоп од 9,2 метри во опсерваторијата Мекдоналд на планината Дејвис во Тексас, за да ја проучуваат ѕвездата црвен џин означена како БД+48740. Тие во текст во списанието Астрофизички журнал, обавија дека оваа ѕвезда има дијаметар 11 пати поголем од нашето Сонце. Спектроскопијата покажа дека таа содржи ненормално големо количество литиум, редок елемент кој се создава првенствено за време на Големиот тресок.

Литиумот нормално е конузмиран при фузиските рекации кај ѕвездите, па неговото присуство во толку големи концентрации не е вообичаено. Еден алтернативен метод со кој литиумот може да бид создаден е кога ѕвездата јаде планета, и истражувачите веруваат дека токму ова се случило во овој случај.

Оваа можност е поткрепена со откритието дека ѕвездата има уште една планета, со големина 1 и пол пати поголема од Јупитер, која има високо елиптична орбита. „Таквите орбити се невообичаени во планетарни системи околу старите ѕвезди, а всушност орбитата на планетата на БД+48740 е една од најелиптичните која досега е откриена“, цели коавторот на студијата, Андреш Миедзилски од Универзитетот Никола Коперник во Торун, Полска. Тимот спекулира дека енергијата, што се ослободува кога помала планета ќе се нурне во ѕвездата, ја отфрла поголемата планета во нејзината невообичаена орбита.

„Високопродолжената орбита на поголемата планета која ја откривме во близина на овој од литиум загаден црвен џин, е токму оној доказ кој покажува за неодамнешното уништување на сега исчезнатата планета од страна на ѕвездата“, додава коавторот Ева Вилавер од Автономниот универзитет на Мадрид во Шпанија. (Лос Анџелес тајмс - Лос Анџелес)


Статијата е прочитана 795 пати.

Испрати коментарПронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Рамбо Амадеус, Хладно пиво и Фолтин на затворањето на „Битола отворен град“
Претставување на творештвото на лауреатот на СВП
Поезијата се слави во Струга
Четири македонски филма во трка за „Оскар“
Академик Глигор Чемерски воодушевен од „Куќата на Уранија“
Премиера на филм за Мајка Тереза за 102-годишнината од нејзиното раѓање
(ИНТЕРВЈУ) Баравме демократија, а добивме капитализам
На СВП ќе биде прогласен добитникот на наградата „Браќа Миладиновци“
И во Гевгелија фестивал, „Бош“ по четврти пат
Краткиот филм „Епизодист“ со награда во Холивуд
Гран при за културен менаџмент за министерката Канческа-Милевска
Гостиварка почина по пад од петти кат
Ловориките на „Охрид фест“ за Ристо Самарџиев
Стартуваат 51. „Струшки вечери на поезијата“
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Викендов Берово центар на културниот перформанс
Поетот Хусто Хорхе Падрон вечерва ќе го добие медалот „Блаже Конески“
Официјален крај на бракот на Том Круз и Кејти Холмс
Телеграма пронајдена по 68 години
„Во хармонија“ на Даутовски премиерно во „Св. Богородица“
Ненад Милосављевиќ најдобар бармен во Македонија
Знаменитостите на Европа чинат само 700 милијарди евра
Згасна фестивалскиот оган на 52. „Охридско лето“
Светот на филмот му оддава почит на Тони Скот
Модната куќа „Луј Витон“ подготвува линија на презервативи
“Сестрата на Зигмунд Фројд” од Гоце Смилевски објавен на чешки
Шарапова отвори продавница за слатки во Њујорк
Италијанските виртуози Енрико Диндо и Моника Катароски за крај на годинешново „Охридско лето“
Почина холивудскиот режисер Тони Скот
Маџиров на книжевен престој во Австрија и меѓународно читање во Грац
Концерт на Гринголтс и Лаул во „Света Софија“
Претставничката на Кина стана Мис на светот
(ФОТО) Археолошки остатоци откриени кај локалитетот Манчевци
Агата Гертчен доби Гран-при на Графичкото триенале во Битола
Во Кочани премиера на монодрама за Методија Андонов Ченто
Премиера на мјузиклот „Декамерон“ во Охрид
Заврши снимањето на патописниот филм „Move on“ во Македонија
Премиера на „Платеници 2“ во кино „Милениум“
На „Охридско лето“ барокна музика со италијанскиот ансамбл „Колегиум про музика“
Поетска книга на Лидија Димковска објавена во САД

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |