Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
24.08.2012, 14:42
Блејк со трета најбрза стотка во историјатаЈамајчанецот истрча 100 м на митингот од Дијамантската лига во Лозана со личен рекорд од 9,69 сек

Јохан Блејк истрча личен рекорд од 9,69 сек. и триумфира во трката на 100 метри на митингот „Атлетисима“ од Дијамантската лига во Лозана. Олимпискиот вицешампион го оствари третото најбрзо време во историјата во трката во која ги совлада Американецот Тајсон Геј (9,83 сек.) и сонародникот од Јамајка, Неста Картер (9,95 сек.). Само тренинг-партнерот и светски рекордер Јусеин Болт има побрзи времиња од него во историјата - 9,58 сек. и 9,64 сек.

Блејк по трката откри дека не бил стопроцентно подготвен и оти е подготвен за дуел со Болт на кој било митинг.

„Бев болен цела недела, но за среќа оздравев навреме. Има уште трки и ќе бидам уште подобар. Би трчал против Јусеин кога било, бидејќи тој ми е тренинг-партнер. Би сакал трка со него, но мора да ги покажат големите пари“, најави 22-годишниот Блејк.

Кога сме кај парите, менаџерот на освојувачот на три олимписки медали го обвини промотерот на „УК Атлетикс“, Јан Стјуарт за „навредливата“ понуда за неговиот клиент да настапи на „Авива Бирмингем гран-при“ в недела и дека само сака да направи платформа за двократниот олимписки шампион и фаворит на британската публика Мо Фарах. Кјуби Сигобин тврди дека бил зачуден од електронската порака што му ја пратил Стјуарт последниот ден на Олимпијада, нудејќи му на светскиот шампион на 100 метри 40.000 фунти за настап во Бирмингем, нешто што „не е ниту блиску“ до вредноста на Блејк. Како втор најбрз спринтер на светот, зад Болт, се верува дека Блејк добива по 150.000 за настап, половина од цената на Болт.

„На овие англиски митинзи постои ниво на ароганција. Тие си мислат дека го имаат Мо Фарах и дека не им е потребен никој друг. Ако сте пријатели со тој менаџер, тогаш твоите атлетичари ќе бидат поканети", вели Сигобин.

Болт во Лозана стигна до лесна победа на 200 метри со време од 19,58 сек., победувајќи ги Холанѓанецот Чуранди Мартина и сонародникот Никел Ашмид во трка во која првите тројца имаа времиња под 20 секунди.

Американката Кармелита Џетер ја доби женската трка на 100 метри, совладувајќи ја олимписката шампионка Шели-Ен Фрејзер-Прајс од Јамајка во трка во која двете имаа време од 10,86 сек. Олимпискиот шампион Ариес Мерит беше дисквалификуван поради погрешен старт во трката на 110 метри со пречки, по што неговиот американски сонародник, освојувачот на среброто од Лондон победи со време од 13.08, пред Дејвид Оливер и Јамајканецот Хансли Парчмент. Кирани Џејмс од Гренада победи на 400 метри со време од 44,37 сек.

Статијата е прочитана 771 пати.

Испрати коментарПрвенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Кака
Реал Мадрид му го позајми Сахин на Ливерпул
Македонските одбојкари убедливо поразени од Израел
Борусија Дортмунд со победа ја почна одбраната на титулата
Дебито на МЗТ во АБА-лига како домаќин на 2 октомври
Порто му го продаде Переира на Интер
Анжи маршира кон Лига Европа
Вардар про водеше, па загуби од Барселона
Киксот на Валдез го остави Реал во битка за Суперкупот
Лeнс Армстронг ќе остане без седумте титули на Тур де Франс
Мекејлеб ги мина лекарските прегледи
МЗТ ќе „плови“ по Јадранот со буџет од 700.000 евра
Работнички и Напредок запрени во Купот
Балиќ во тандем со Лазаров во Атлетико Мадрид
Вардар про загуби и од Динамо Минск
Ибраими и Тасевски тешко до ЛШ
Челзи со пресврт до победа против Ридинг
Вардар про почна со пораз во Добој
(ФОТО) Јаневски ќе гради победнички менталитет во репрезентацијата
Адебајор се врати во Тотенхем
Динамо Киев шампионски во Менхенгладбах
Поп Ацев трет во Гран-при серијата на ФИНА
Чеде Јаневски нов селектор на македонската репрезентација
Параолимпиец без раце со словачкиот премиер се поздрави со нога
Мекејлеб останува во репрезентацијата
Шаќири нов тренер на Шкендија
Наковска-Бикова и Каранфилов скромни пред Параолимпијадата
Сорос вложува во Манчестер јунајтед
Отфрлена жалбата на Ленс Армстронг
Антиќ не се откажува од репрезентативниот дрес?!
Манчестер Јунајтед поразен во Ливерпул на стартот од новата сезона
Комплетирано првото коло во Примера
При каменување на воз повредени четворица „Комити“ и полицаец
Условна казна од УЕФА за Работнички
Само бод за Реал Мадрид на стартот на Примера
Уапсени три лица од организацијата на трката Тара 2012
Шампионот Вардар поразен во Кичево
Федерер преку Ѓоковиќ до петтата титула во Синсинати
Двајца загинати и двајца тешко поврeдени на трката „Тара 2012“
Рекорден 11. триумф на Стојчев на Охридскиот маратон
Камерунецот Олинга најмлад стрелец во шпанската Примера
И Владо Илиевски се збогува со репрезентацијата
Ѓоковиќ и Федерер во денешното финале во Синсинати
Охридски маратон во полн сјај
Металург триумфираше на турнирот во Струга
Камерунецот Сонг во Барселона за 19 милиони евра
Илиевски од семејни причини го напушти Локомотив
Михајловски го засили Работнички
Металург и Динамо Минск во борба за трофејот на турнирот „Струга 2012“
Реал и Барса во битка за Шпанија и за „светска хегемонија“
Манчестер Сити ја почнува одбраната на титулата со Саутемптон
Седлоски - Играчите се за мене
Вермален нов капитен на Арсенал
Шарди го запре Мари во Синсинати
Пеле - Лондон постави олимписки стандард
Гечевски ја заврши репрезентативната кариера
Динамо Минск прв финалист на струшкиот ракометен турнир
Феникс потпиша со Џермејн О’Нил
Мартинез во Баерн за рекордни 40 милиони евра
Балиќ во Металург за 200.000 евра по сезона!?
Светската пливачка елита в недела на 26. Охридски маратон
Надал го откажа учеството на Ју-Ес опен
Ван Перси и официјално во Манчестер јунајтед!
(ФОТО) Пандев за минимална победа против Литванците
Македонија падна на 34. место
Бајнам на експериментална терапија на коленото
Квалификациите клучни и сезонава во Формула 1
На Франк Рибери и Карим Бензема ќе им се суди
Марадона би работел како тренер во Кина
Македонските надежи поразени од Португалија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |