Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
21.08.2012, 14:47
Наковска-Бикова и Каранфилов скромни пред ПараолимпијадатаМакедонските стрелци посакуваат настап во барем едно финале

Стрелците Оливера Наковска-Бикова и Ванчо Каранфилов ќе бидат единствените македонски претставници на 14. Параолимписки игри, кои ќе се одржат од 29 август до 9 септември во Лондон. Македонската делегација ќе ја сочинуваат и Драган Дојчиновски како шеф на мисијата, како и поранешниот параолимписки шампион Бранимир Јовановски како тренер на репрезентативците.

Бикова и Каранфилов, кои зад себе веќе имаат параолимписко искуство и се повеќекратни носители на медали од големи натпреварувања, ќе учествуваат во три дисциплини - пукање со воздушен пиштол, каде што прв ќе настапи Каранфилов на 30 август, а Бикова ден подоцна, потоа пукање со спортски пиштол на 25 метри, закажано за 3 септември и во двете конкуренции, а последниот настап ќе го имаат на 6 септември со пиштол по слободен избор на 50 м.

„Би сакала да останам скромна во моите резултатски најави. Најважен ми е квалитетен настап во сите дисциплини и очекувам пласман во барем едно финале. Пукање со воздушен пиштол е дисциплината која најмногу ми одговара, па ќе се потрудам да го искористам тоа за подобри резултати“, изјави Оливера Наковска-Бикова.

Ванчо Каранфилов, пак, кој зад себе веќе има три Параолимпијади, а од Атина 2004 се врати со сребрен медал, додава: „И покрај подготовките, не сум во посакуваната форма, но сметам дека вистинскиот спортист ја покажува својата големина токму на вакви големи настани. Според одредени анализи, далеку сум од медал, но ништо не може да се знае и да биде сигурно однапред. Сите можности се отворени“.

Македонската делегација составена од четворица претставници заминува утре претпладне за Лондон. Таму ќе имаме само стрелци, откако атлетичарите и пинг-понг репрезентацијата не успеаја да изборат норма.

Претседателот на Македонскиот параолимписки комитет и тренер Бранимир Јовановски ќе го носи македонското знаме на свеченото отворање на 29 август, а шест дена претходно македонските претставници ги очекува поздравната церемонија во Олимпиското село, кога во 10,30 ч. ќе биде кренато нашето знаме, чин на кој е најавено и присуство на македонскиот амбасадор во Велика Британија.

На Параолимписките игри во Лондон ќе настапат рекордни 4.200 спортисти од 166 земји.

Статијата е прочитана 532 пати.

Испрати коментарМекејлеб ги мина лекарските прегледи
МЗТ ќе „плови“ по Јадранот со буџет од 700.000 евра
Работнички и Напредок запрени во Купот
Балиќ во тандем со Лазаров во Атлетико Мадрид
Вардар про загуби и од Динамо Минск
Ибраими и Тасевски тешко до ЛШ
Челзи со пресврт до победа против Ридинг
Вардар про почна со пораз во Добој
(ФОТО) Јаневски ќе гради победнички менталитет во репрезентацијата
Адебајор се врати во Тотенхем
Динамо Киев шампионски во Менхенгладбах
Поп Ацев трет во Гран-при серијата на ФИНА
Чеде Јаневски нов селектор на македонската репрезентација
Параолимпиец без раце со словачкиот премиер се поздрави со нога
Мекејлеб останува во репрезентацијата
Шаќири нов тренер на Шкендија
Сорос вложува во Манчестер јунајтед
Отфрлена жалбата на Ленс Армстронг
Антиќ не се откажува од репрезентативниот дрес?!
Манчестер Јунајтед поразен во Ливерпул на стартот од новата сезона
Комплетирано првото коло во Примера
При каменување на воз повредени четворица „Комити“ и полицаец
Условна казна од УЕФА за Работнички
Само бод за Реал Мадрид на стартот на Примера
Уапсени три лица од организацијата на трката Тара 2012
Шампионот Вардар поразен во Кичево
Федерер преку Ѓоковиќ до петтата титула во Синсинати
Двајца загинати и двајца тешко поврeдени на трката „Тара 2012“
Рекорден 11. триумф на Стојчев на Охридскиот маратон
Камерунецот Олинга најмлад стрелец во шпанската Примера
И Владо Илиевски се збогува со репрезентацијата
Ѓоковиќ и Федерер во денешното финале во Синсинати
Охридски маратон во полн сјај
Металург триумфираше на турнирот во Струга
Камерунецот Сонг во Барселона за 19 милиони евра
Илиевски од семејни причини го напушти Локомотив
Михајловски го засили Работнички
Металург и Динамо Минск во борба за трофејот на турнирот „Струга 2012“
Реал и Барса во битка за Шпанија и за „светска хегемонија“
Манчестер Сити ја почнува одбраната на титулата со Саутемптон
Седлоски - Играчите се за мене
Вермален нов капитен на Арсенал
Шарди го запре Мари во Синсинати
Пеле - Лондон постави олимписки стандард
Гечевски ја заврши репрезентативната кариера
Динамо Минск прв финалист на струшкиот ракометен турнир
Феникс потпиша со Џермејн О’Нил
Мартинез во Баерн за рекордни 40 милиони евра
Балиќ во Металург за 200.000 евра по сезона!?
Светската пливачка елита в недела на 26. Охридски маратон
Надал го откажа учеството на Ју-Ес опен
Ван Перси и официјално во Манчестер јунајтед!
(ФОТО) Пандев за минимална победа против Литванците
Македонија падна на 34. место
Бајнам на експериментална терапија на коленото
Квалификациите клучни и сезонава во Формула 1
На Франк Рибери и Карим Бензема ќе им се суди
Марадона би работел како тренер во Кина
Македонските надежи поразени од Португалија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 19°C

Сабота
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 24°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Деветте браќа и сестри имаат вкупно 818 години, од кои најстарата сестра има 105 години, што е рекорд во Гинисовата книг...
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Инцидентот се случил во кувајтската пустинската област Сулаибија каде има обичај да се пука во воздух на свадби...
Телеграма пронајдена по 68 години
Телеграмата ја реши мистерија за судбината на британскиот војник Гордон Хитон...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |