Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.08.2012, 16:34
Почина Томислав Стојановски - ДалавераПоранешниот претседател на парламентот беше горд што и' припаѓа на политичката десница и на опција која носи предназнак ВМРО

„Моите политички или идеолошки неистомисленици не ги доживувам како непријатели, туку исклучиво како политички противници. Со многумина од нив сум близок пријател, но кога треба да се брани одредена политика, тогаш јас ќе застанам зад онаа политика за која се залага мојата политичка опција.“ Вака Томислав Стојановски, поранешниот потпретседател на парламентот, кого се препознаваше по прекарот Далавера, го објаснуваше своето политичко делување, кое датира уште пред осамостојувањет�� на Македонија.

Стојановски почина денеска, по кратко боледување, на 79 години.

Тој беше горд што и' припаѓа на политичката десница и на опција која носи предназнак ВМРО. Не ретко ќе кажеше дека ВМРО е во него и во неговото семејство многу одамна. Тој знаеше да каже дека не е од оние кои ја основале ВМРО-ДПМНЕ, но дека е еден од оние кои први ќе и' се приклучат на оваа политичка партија, од која, сепак, се раздели по смената на Љубчо Георгиевски. Тој е еден од оние кои безреревно го следеа Георгиевски кога замина во ВМРО-Народна партија. Но, и покрај тоа, Стојановски велеше дека нему и натаму му е битно работите и во ВМРО - ДПМНЕ да се одвиваат онака како што првично биле замислени.

„После се' што се случи, ретко некој ќе си спомене за што се' сум се залагал. Се заборава моето залагање за интонирање на македонската химна, за македонското знаме и грб. Сега, најчесто ме доживуваат како татко на Драган Даравелски. Јас не разбирам што сакаат од мене? Да се откажам од единствениот син? Тоа е лудост! Кој би се откажал од своето дете? Сепак, она што ми претставува некаква утеха е тоа што луѓето почнаа да го разбираат и тој немил случај со Драган . Луѓето самите почнаа да ми приоѓаат. Ми даваат поддршка да истрајам во мојата лична борба“, велеше Стојановски, кој беше и адвокат во случајот кога му се судеше на неговиот син.

Покрај политиката, правото и адвокатурата му беа најголема љубов. Тој имаше неверојатна упорност. Знаеше да прецизира законски одредби и без да го има законот пред себе, а кога некој ќе го прашаше како тоа му успева ќе каже дека тоа е резултат на 50 - годишното работење како адвокат.

Томислав Стојановски е роден на 15 мај 1933 година во Куманово. Дипломирал на Правниот факултет завршил во Скопје, а од 1956 година работи како судија во Општинскиот суд во Куманово, а едно време ја извршувал и функцијата претседател на судот во Кратово. Во 1962 година отвора своја адвокатска канцеларија, која опстојува половина век. Пред распадот на СФРЈ, Стојановски бил делегат во тогшаниот Собор на републиките и покраините, а во периодот 1990 - 1994 беше пратеник во Собранието. Во вториот пратенички мандат, во периодот 1998 -2002, Стојановски беше потпретседател на Собранието, а малку беше избран за член на Републичкиот судски совет. (Љ.С.)

Статијата е прочитана 6447 пати.

Испрати коментарТачи застана на страната на ДУИ
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската униформа
Ристовски - Има пари за пензии
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на Регулаторна
ЛДП - Предвремени избори треба да спроведе демократска влада
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Пожар кај скијачките терени во Маврово
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Хрватска - На чевларите им треба поправка
САД не го бараат Асанж
Командос ќе објави книга за ликвидирањето на Осама
Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните
Македонија и САД потпишаа Спогодба за воздушен сообраќај
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Се подготвува платформа за преговори за Косово
Грција ќе ја исплати целосно економската помош од странство
Македонија во жолта фаза
Три години условно за смртни закани кон Обама
Меркел повторно највлијателна жена во светот според „Форбс“
Ваучери од 15.500 денари за компјутери за социјално загрозените
Активни пожари во Тетовско, Скопско, Кумановско и Велешко
Екоскладирање на пепелта од РЕК „Осломеј“
Ивановски - Предвремени избори се секогаш отворена опција за СДСМ
Бензинските на „Макоил“ затворени од Пазарна инспекција
Владата не е одговорна за поскапувањето на енергенсите
Подновено училиштето „Љубен Лапе“
Груевски - Жалењето на Бесими за Слупчане во позитивна насока
Нови 2.000 вработувања до крајот на годинава
Груевски - Коалицијата е во криза, подготвени сме и за избори
Суспендирана докторката што „се оглуши“ во Ѓорче Петров
МОН - Трансформирани 5.189 договори за вработување на наставници
Почна изградбата на новата технолошко-индустриска развојна зона „Кичево“
Собранието го донесе Законот за гаранција на заемот на ЕЛЕМ кај Дојче банка
(ФОТО) „Аман“ повторно протестираше пред Регулаторна комисија за енергетика
Циркус „Сафари“ од утре до 23 септември
Србија нема да признае независно Косово
Бесими жали ако навредил некого со настанот во Слупчане
Телеграма пронајдена по 68 години
Од утре температури од околу 40 степени
Албанците од јужна Србија бараат обединување со Косово
Хаг не му дава на Караџиќ да разговора со Клинтон
Издадена книга за уривањето на авионот на претседателот Трајковски
Камерите го снимиле напаѓачот на водителот Дејан Давидовски
Либерман бара смена на Абас
Знаменитостите на Европа чинат само 700 милијарди евра
Хуманитарната криза во Сирија е меѓу најтешките во светот
Вицепремиерката Арифи се сретна со Филип Рикер
Простотлук и необразованост во речникот за „Скопје 2014“
Се испитуваат околностите под кои почина пациентот во Ѓорче Петров
СДСМ - ЕЛЕМ и МЕПСО се расфрлаат со пари за луксуз
ДУИ се заканува дека ќе излезе од Владата
Рикер не го спомна визионерството на Бесими
Шведска нема да го предаде Асанж на САД
Ставрески - Нема зголемување на даноците и нов ребаланс
Учебната година ќе почне без задоцнување
Македонија доби 46,4 милиони евра за изградба на пругата кон Бугарија
„Епл“ највредна компанија во историјата на берзата
Војна со Иран израелската економија ќе ја чини 41 милијарада долари
Иванов на гости кај Јосиповиќ во Хрватска
Екс-презентерот на МРТВ, Давидовски избоден со нож„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 19°C

Сабота
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 24°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Деветте браќа и сестри имаат вкупно 818 години, од кои најстарата сестра има 105 години, што е рекорд во Гинисовата книг...
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Инцидентот се случил во кувајтската пустинската област Сулаибија каде има обичај да се пука во воздух на свадби...
Телеграма пронајдена по 68 години
Телеграмата ја реши мистерија за судбината на британскиот војник Гордон Хитон...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |