Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.08.2012, 12:50

Хрватска: На чевларите им треба поправка

Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега воглавно е фокусиран на чевли и чизми

Фабриката за обувки „Борово“ беше некогаш вториот најголем производител во Југославија, вработуваше 23.000 работници, произведуваше 23 милиони чифта чевли, 580.000 автомобилски гуми и 12.500 тони гумени производи годишно, и сето тоа го извезуваше низ целиот свет.

Со седиште во Вуковар, Хрватска, таа ја преживеа крвавата опсада на градот во 1991 година, и покрај страшната штета која на крајот изнесуваше 300 милиони евра. Сега таа се соочува со друга битка за св��е преживување: овој пат соочена со огромниот наплив на евтини увози од Азија. Хрвоје Мерки, кој стана главен извршен директор на компанијата во март годинава, го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега воглавно е фокусиран на чевли и чизми.

Во изминатите пет години, компанијата стана позната по своите големи загуби - таа направи последен пат профит во 2004 година, а во 2011-та ја заврши со загуба од 21,5 милиони куни (2,86 милиони евра), што е зголемување за 363 проценти во споредба со 2010, при продажба во вредност од 182 милиони куни.

Поранешниот генерален директор, Мирко Чавара, кој ја водеше компанијата од 2006 до назначувањето на Мерки во почетокот од годинава, беше критикуван од јавноста кога дневниот весник „Јутарњи лист“ објави дека во 2009 купил скапи лимузини и ги терал работниците од Борово да му направат негова приватна јахта од 10 метри - сето тоа во време кога финансиските резултати на оваа компанија, што е 100 процентна државна сопственост, тонеа се подлабоко во црвено.

Во своја одбрана, Чавара тврдеше дека како лидер на голема државна компанија било нормално дека има право да вози скап автомобил, и дека ја нарачал јахтата како експеримент за да види дали Борово може да се престрои во бродоградба. Фолксвагенот Фаетон на Чавара, вреден 500.000 куни, бил продаден за да се покријат неговите разуздани загуби.

Затоа не зачудува тоа што за Борово често се сметало дека треба да им се придружи на своевремено големите успешни компании во екс-југословенската Хрватска, како што се е машинската компанија Југотурбина, и компанијата за компоненти Југопластика, кои банкротитрале. Сепак Мерки е определен да ги негира предвидувања на отфрлањето на Борово со коренити и секторски промени во компанијата, за кои тој се надева дека ќе возвратат со профит и со стабилна одржлива иднина за преостанатите вработени во Борово.

„Борово има капацитети, ноу-хау и логистика за да биде лидер на пазарот во производството на обувки во Хрватска. Единственото што треба да се направи е да се менаџираат сите нејзини ресурси ефективно и мудро“, рече Мерки.

Сепак, изгледа дека тој не е во заблуда околу величината на задачата што е пред него, заради фактите од лошото менаџирање пред неговото назначување оваа пролет. „Бев шокиран од неразумнито управување и одлуките од мојот претходник, кои доведоа до ситуацијата во која Борово се наоѓа денес“, вели тој.

Мерки ји наведува ситуацијата со продавниците за обувки на Борово како дел од неразумните менаџерски одлуки. „Чудно е што само 22 проценти од чевлите и чизмите во нашите продавници се од Борово, додека 64 проценти се од Кина и 14 проценти од други компании во Хрватска, повеќето од нив се директни конкуренти на Борово“.

А тоа не е заради недостиг од производи. „Имаме огромни количини од завршени производи во нашите магацини, кои остануваат непродадени со години, всушност скоро цела деценија“.

Еден од првите чекори на Мерки, кога седна на челната позиција во Борово, беше да спроведе целосна инспекција на осумте фирми кои ја сочинуваат групацијата Борово, за да може да му се помогне на новиот тим да осмислат соодветен план за опоравување, и за Борово да може да се врати на финасиска добивка и да се создаде профитабилен бизнис кој потоа, за неколку години, можби ќе биде приватизиран.

„Мојата визија е да го трансформирам Борово од мануфактурна компанија во маркетиншки ориентирана компанија, која ќе произведува само она што го бара пазарот, додека истовремено да отвара нози пазари“.

На пример, Борово подготвува започнување на производство на нова програма на специјална заштитна опрема, за употреба во нафтената и гасната индустрија, за кои Мерки верува дека ќе има глобален интерес. Помеѓу причините за неговиот оптимистички став за перспективата на фирмата, е тоа дека компанијата има запленет имот вреден 40 милиони евра во другите поранешни југословенски републики, посебно во Србија и Македонија, кои тој ќе ги побара да се врати или да се плати отштета. Во својот најдобар период, Борово имал 600 продавници низ цела Југославија.

Според неодамнешните објави во весниците, можно е по години војување хрватските и српските власти во крајот на годинава да најават историски договор околу проблемите како што се продавниците на Борово. Ова ќе и помогне на компанијата да ја добие својата војна - растргната во минатото. (Фајненшел тајмс - Лондон)


Статијата е прочитана 870 пати.

Испрати коментар



Македонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонце
Работник паднал од скеле при изградба на катна гаража
Каспаров ослободен по демонстрациите за Пуси Рајот
Мит Ромни е подготвен да војува заради нуклеарно оружје
Пронајден трупот на исчезнатата жена од село Единаковци
Канделабри ја осветлија Старата скопска чаршија
Протераните Македонци од Грција не се откажуваат од своите имоти
Работилници за идентитет на бренд и за дизајн на пакување
Оланд - Грција треба да остане во еврозоната
Пожар во светиниколско зафати борова шума стара 40 години
„Самсунг“ ќе треба да му плати на „Епл“ една милијарда долари
Средбата Груевски - Ахмети без договор
Во септември ќе биде објавен седмиот јавен повик за ИПАРД
Пет региони зафатени со топлотен бран од портокалова фаза
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Гранит ќе гради автопат во Босна вреден 180 милиони евра
Не постои ниту една причина Македонија да не биде дел од НАТО
Две лица загинаа во оружен напад во центарот на Њујорк
Непрописно возење е причина за несреќата кај Росоман
Чингоски - Македонија има доволно струја
Стефков на средба со Аврамопулос
Брејвик не е изненаден од пресудата и нема да поднесе жалба
Поштар лажно пријавил дека му украле 350.000 денари
Јордан Проевски кандидат на СДСМ за градоначалник на Ресен
Посмртните останки на Арафат под експертиза на швајцарски експерти
Меркел - Грција мора да ги испoлни обврските
Законот за бранителите влезе во Собрание
Царината спречи oбид да и подметнат 48 милиони фалс бандероли
Со 49 милиони евра од Дојче банка ќе се модернизираат два блока во РЕК Битола
Четири деца загинаа во пожар во Германија
Тетово се организира за полесно вработување на младите
Пожари во Скопско, Велешко и Македонски Брод
Од идната недела намалување на температурите за 10 степени
Македонско-американски проект за борба против криминалот
Кореа - „Случајот Асанж“ може да заврши уште утре
Групи за самоодбрана на црквите во Русија
Убиецот на Џон Ленон останува во затвор
Брејвик осуден на 21 година затвор
„Сан“ сепак ги објави фотографиите со „соголениот“ принц Хари
Македонија повторно во портокалова фаза
Тачи застана на страната на ДУИ
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската униформа
Ристовски - Има пари за пензии
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на Регулаторна
ЛДП - Предвремени избори треба да спроведе демократска влада
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Пожар кај скијачките терени во Маврово
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните
Почина Томислав Стојановски - Далавера



„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 36°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |