Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.08.2012, 13:39
Законот за бранителите влезе во СобраниеТекстот на предлогот им е доставен на пратениците, но се уште нема информација кога ќе почне комисиската расправа и на која седница ќе биде ставен на дневен ред

Предлог на законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија и на членовите на нивните семејства денеска и официјално влезе во собраниска процедура.

Текстот на предлогот им е доставен на пратениците, но се уште нема информација кога ќе почне комисиската расправа и на која седница ќе биде ставен на дневен ред.

Законот до Собранието го достави пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и негова цел е регулирање на посебните и социјални права, кои согласно член 36 од Уставот на Република Македонија им се загарантирани на припадниците кои учествуваа во одбраната на суверенитетот на Република Македонија.

ДУИ, коалицискиот партнер на ВМРО-ДПМНЕ, се изјасни дека законот за нив е неприфатлив ако во него не се вметнат и посебните права на борците на ОНА, заканувајќи се со напуштање на Владата.

Најголемата опозициска партија СДСМ најави дека ќе поддржи закон за бранителите, но доколку ДУИ поднесе амандамни на текстот, нема да гласа за него.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ го предложи законот, по настанот во Слупчане кога министерот за одбрана Фатмир Бесими заедно со припадници на АРМ положи цвеќе на споменик на ОНА.

Премиерот Никола Груевски завчера изјави дека постои криза во владината коалиција како резултат на промените во однесувањето на дел од раководството на ДУИ, по одржувањето на последните парламентарни избори кое, како што истакна, не се однесува коректно како во минатото.

- Врв е настанот во Слупчане. Подготвени сме за предвремени избори ако ДУИ оцени дека тие се потребни иако не ги посакуваме, рече Груевски. Потенцираше дека нема ниту една цена што ВМРО-ДПМНЕ е подготвена да ја плати за да се згази достоинството на граѓаните на Република Македонија, како што имаше обид тоа да се направи со случајот во Слупчане.
Статијата е прочитана 972 пати.

Испрати коментарПочина Нил Армстронг, првиот човек кој стапна на месечината
Македонија и утре во портокалова фаза, да се почитуваат препораките
ТИРЗ Скопје 1 со сите потребни услови за водење бизнис
Владиниот економски тим идната недела во Северна Америка
Шеќеринска - Груевски �� Ахмети намерно создаваат политичка криза
СДСМ го продолжува „Работното лето“ со митинг во Ресен
Деветнаесет загинати во експлозија во рафинерија во Венецуела
Партнерите на Меркел бараат исфрлање на Грција од еврозоната
Поголем дел од пожарот во Кадрифаково ставен под контрола
Македонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонце
Работник паднал од скеле при изградба на катна гаража
Каспаров ослободен по демонстрациите за Пуси Рајот
Мит Ромни е подготвен да војува заради нуклеарно оружје
Пронајден трупот на исчезнатата жена од село Единаковци
Канделабри ја осветлија Старата скопска чаршија
Протераните Македонци од Грција не се откажуваат од своите имоти
Работилници за идентитет на бренд и за дизајн на пакување
Оланд - Грција треба да остане во еврозоната
Пожар во светиниколско зафати борова шума стара 40 години
„Самсунг“ ќе треба да му плати на „Епл“ една милијарда долари
Средбата Груевски - Ахмети без договор
Во септември ќе биде објавен седмиот јавен повик за ИПАРД
Пет региони зафатени со топлотен бран од портокалова фаза
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Гранит ќе гради автопат во Босна вреден 180 милиони евра
Не постои ниту една причина Македонија да не биде дел од НАТО
Две лица загинаа во оружен напад во центарот на Њујорк
Непрописно возење е причина за несреќата кај Росоман
Чингоски - Македонија има доволно струја
Стефков на средба со Аврамопулос
Брејвик не е изненаден од пресудата и нема да поднесе жалба
Поштар лажно пријавил дека му украле 350.000 денари
Јордан Проевски кандидат на СДСМ за градоначалник на Ресен
Посмртните останки на Арафат под експертиза на швајцарски експерти
Меркел - Грција мора да ги испoлни обврските
Царината спречи oбид да и подметнат 48 милиони фалс бандероли
Со 49 милиони евра од Дојче банка ќе се модернизираат два блока во РЕК Битола
Четири деца загинаа во пожар во Германија
Тетово се организира за полесно вработување на младите
Пожари во Скопско, Велешко и Македонски Брод
Од идната недела намалување на температурите за 10 степени
Македонско-американски проект за борба против криминалот
Кореа - „Случајот Асанж“ може да заврши уште утре
Групи за самоодбрана на црквите во Русија
Убиецот на Џон Ленон останува во затвор
Брејвик осуден на 21 година затвор
„Сан“ сепак ги објави фотографиите со „соголениот“ принц Хари
Македонија повторно во портокалова фаза
Тачи застана на страната на ДУИ
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската униформа
Ристовски - Има пари за пензии
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на Регулаторна
ЛДП - Предвремени избори треба да спроведе демократска влада
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Пожар кај скијачките терени во Маврово
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Хрватска - На чевларите им треба поправка
Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните
Почина Томислав Стојановски - Далавераxhemo, 24.08.2012 14:07:06
zaigra inaetot. spremi se makedonijo,za novo parlamentarno mnozinstvo. vmro vo opozicija. premier od DUI.srekno neka nie.
pile, 24.08.2012 15:08:46
Toj sto najmalku ednas go gazel dostoinstvoto na site gragjani nema nikakvo pravo veke da zboruva za dostoinstvo, ima samo moralno pravo da se izvinuva se do doagjanje na pravdata po svoeto.A najpatriotskiot Premier kolku pati ,patriotskigazese po sekoi vrednosti na Makedonskite gragjani.Zapocnuvajki so somnitelna prodazjba na rafinerijata OKTA,nepojavuvanje na sudot vo London kade R.Makedonija go izgubi sporot koja cena seuste ja plakaat gragjanite,preku celosno nerazjasneti zdelki so NPK,Somnitelno finansiranje na politickata kampanja konstatirano i od revizorite samo za da dojde na vlast,nedavanje nikakov prigovor na Avtenticnoto tolkuvanje na Zakonot za Amnestija,nemanje nikakov angazjman za vladeenje na pravoto i pravnata drzjava promovirajki nepotizam i familijarni vrski na site klucni resori vo Drzjavata, za partizacija na instituciite i presmetka so se sto ne e lojalno na DPMNE kako i za neosnovano reklamiranje na provladinite mediumi,veke e demode da se pisuva i dr.OSTAVKA
srebre, 24.08.2012 15:23:54
ovoj zakon nema vrska od izednacuvanje na zakonite so eu posto vo eu nema posebni zakoni za braniteli i sl tuku ima zakon za socijalno koj vazi za site pa i za vojnici koi ce stanat invalidi vo avganistan,zakonot e ist za site gradjani samo oficeri se zastiteni so posebni penzii ....ovoj poteg e samo da kazat ne na dui za slupcani no i toa sto sorabotkata so dui e na nula iako celo vreme grujo vika imame dobra sorabotka sto nee tocno vo sevrozapadniot del deluva drug zakon paralelna drzava no moze i vmro ugledale nema idnina so albancite pa saka da rascistime t.e. da se podelime....

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |