Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
21.06.2012, 12:05
Летните приказни на „Или-Или“ почнуваат со „Гордиевата врвка“„Гордиевата врвка“ е шесто издание на „Или-Или“ од германскиот автор Бернхард Шлинк

Издавачката куќа „Или-Или“ од утре ја започнува својата книжевна авантура која трета година по ред се одржува под мотото „Летни приказни“, а која ќе трае до 1 септември. Оваа програма „Или-Или“ ја стартуваат со продажна промоција на новиот превод на германскиот писател Бернхард Шлинк, романот „Гордиевата врвка“. „Сигурни сме дека домашната публика е гладна за нова приказна од најчитаниот автор во нашата прозна едиција ’Проаза‘ и токму затоа изборот да ја отвори оваа наша летна авантура падна токму на нова книга од авторот на бестселерот ’Читачот‘“, велат од „Или-Или“.

„Гордиевата врвка“ на Шлинк е шесто издание на „Или-Или“ од овој германски автор, повторно во превод на Ксенија Чочкова. Романот, кој е напишан пред „Читачот“ и кој ја доби угледната книжевна награда „Глаусер“, укажува на наклонетоста на Шлинк кон политички теми, детективски заплети и психологија на ликовите, сето тоа раскажано со неговиот препознатлив стил и прекрасен јазик.

Во текот на „Летните приказни“, „Или-Или“ планираат да издадат уште неколку фантастични романи од Ханиф Курејши („Нешто да ти кажам“), Елфриде Јелинек („Алчност“), како и од Ахмед Хамди Танпинар („Институт за мерење на времето“).

Од „Или-Или“ велат дека читателите ќе имаат можност да направат добар избор за на одмор од нивните изданија и истовремено да ги набават книгите со попуст од 20 до 70 посто. (Т.И.)

Статијата е прочитана 284 пати.

Испрати коментарKомедија, рок-класика и хорска музика на „Скопско лето“
„Аргентинска лекција“ - најдобар филм во главната селекција на „МакеДокс“
(ФОТО) Јубилејот на Елизабета Втора одбележен и во Скопје
Принцот Вилијам наполни 30 години и доби 10 милиони фунти
„Њуз нет“ со свое „глобално издание“
(ВИДЕО) Нов гаф на „Мајкрософт“
Фолклорен фестивал и класичен концерт на „Скопско лето“
Највредните предмети на Витни Хјустон одат на аукција
Граѓаните го запоседнаа Градскиот парк за „Види музика, слушни слика...“
(ВИДЕО) „Мајкрософт“ го претстави Windows Phone 8
Даница Тортевска и Трајче Лозановски се годинешн��те галички младоженци
(ВИДЕО) Њујорк во пет минути, HD филм на Џејмс Камерун
Предвидување на успешноста на филмовите со математички методи
(ВИДЕО) Банана уметност
Над илјада рекреативци со велосипед на „МавровоТур 2012“
Завршија Рациновите средби
Забава и велосипедизам во Маврово
Огромен астероид ноќва ќе мине покрај Земјата
Никола Маџиров добитник на награда за светска поезија во Кина
(ВИДЕО) Пет премиери на филмови за опуштено лето
Селма Хаек повторно во улога на стриптизета
Пред 4 години со 100 килограми - денес мис
Хју Лори во римејкот „Робокап“
Писателот Зоран Пејковски добитник на „Празник на липите“
Часовник вреден половина милион евра
Англичанец има дресови од 194 репрезентации
Македонките најчесто се мажат на возраст од 25 години
Започнува новиот живот на документарни филмови
Мадона на концерт во Турција покажа града
„Кралицата“ Хелен Мирен во Карлови Вари
Започна „Година на есејот“ во Струга
(ФОТО) Светските новински фотографии во Скопје
Новото „пежо 208“ пристигна во Македонија
Почина Реј Бредбери, бардот на научната фантастика
Се урна ѕид на тетовското Кале

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 30°C

Обилни врнежи

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |