Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
19.06.2012, 12:05

Предвидување на успешноста на филмовите со математички методи

Холивуд веќе не е центар на филмската уметност, туку центар на филмскиот бизнис

Холивуд за многумина веќе не е центар на филмската уметност, туку центар на филмскиот бизнис. "Фабриката за соништа" се повеќе се концентрира на проверени сценарија и стереотипни концепти со цел да го намали ризикот од релативен финансиски неуспех на филмот.

Во контекст на тоа е и информацијата дека успешноста на еден филм, според прагматичните холивудски принципи, може да се мери и предвиди со математички методи.

Откритието на јапонските научници од Универзитетот Тотори би можело наскоро да стане мошне популарно во филмската индустрија. "Њујорк пост" пишува дека тимот научници открил алатка со чија помош е можно да се предвиди дали некој филм ќе биде успешен, дури и пред неговата премиера. Математичкиот модел, со чија помош се пресметува успешноста на некој филм е втемелен на споредувањето на количината пари потрошени на маркетинг пред појавата на медиумските извештаи за филмот. Истражувачите својата идеја ја тестираа на неколку популарни блокбаестери, како што се "Кодот на Да Винчи", "Спајдер мен 3" и "Аватар".

- Резултатите се мошне точни, што значи дека понудениот математички модел би можел да овозможи мошне добри предвидувања за тоа колку некој филм ќе биде успешен, дури и пред неговото прикажување, се наведува во соопштението на Институтот за физика при Универзитетот.
Статијата е прочитана 438 пати.

Испрати коментарНајвредните предмети на Витни Хјустон одат на аукција
Граѓаните го запоседнаа Градскиот пар�� за „Види музика, слушни слика...“
(ВИДЕО) „Мајкрософт“ го претстави Windows Phone 8
Летните приказни на „Или-Или“ почнуваат со „Гордиевата врвка“
Даница Тортевска и Трајче Лозановски се годинешните галички младоженци
(ВИДЕО) Њујорк во пет минути, HD филм на Џејмс Камерун
(ВИДЕО) Банана уметност
Над илјада рекреативци со велосипед на „МавровоТур 2012“
Завршија Рациновите средби
Забава и велосипедизам во Маврово
Огромен астероид ноќва ќе мине покрај Земјата
Никола Маџиров добитник на награда за светска поезија во Кина
(ВИДЕО) Пет премиери на филмови за опуштено лето
Селма Хаек повторно во улога на стриптизета
Пред 4 години со 100 килограми - денес мис
Хју Лори во римејкот „Робокап“
Писателот Зоран Пејковски добитник на „Празник на липите“
Часовник вреден половина милион евра
Англичанец има дресови од 194 репрезентации
Македонките најчесто се мажат на возраст од 25 години
Започнува новиот живот на документарни филмови
Мадона на концерт во Турција покажа града
„Кралицата“ Хелен Мирен во Карлови Вари
Започна „Година на есејот“ во Струга
(ФОТО) Светските новински фотографии во Скопје
Новото „пежо 208“ пристигна во Македонија
Почина Реј Бредбери, бардот на научната фантастика
Се урна ѕид на тетовското Кале

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Сабота
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |