Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
19.06.2012, 23:09

(ЕП 2012) Англија победник во група Д, Украинците оштетени

Франција пак преживуваше понижување од Шведска која и покрај загубените шанси за прогрес, триумфира со 2:0

Англија е победник во групата Д од ЕУРО 2012, откако во последното коло ја совлада Украина со 1:0. Во динамичен натпревар, во Доњецк, Украинците тргнаа храбро кон англискиот гол, но не успеаја да го загрозат Харт. Англичаните не беа опасни во првиот дел и на паузата остана почетниот резултат. По само три минути игра во второто полувреме Руни го прослави враќањето по суспензијата со гол за водство. Џерард нафрли од десно, а Руни на втора статива реагираше голгетерски. Украина уште повеќа ја презеде играта, а доминацијата кулминираше во 62. минута. Девиќ шутираше од изгледна позиција, Харт ја зафати топката, но недоволно за да го запре нејзиниот пат кон голот. Тери ја исфрли кога веќе таа ја имаше поминато гол-линијата, но никој од петте судии не го забележа тоа. Резултатот остана конечен и и’ донесе на Англија вкупно седум бода на чело на табелата.

Во меѓувреме, во Киев, Франција преживуваше понижување од Шведска која и покрај загубените шанси за прогрес, триумфира со 2:0. Французите ја немаа препознатливата течност во играта и тешко се носеа со ангажираните Швеѓани. Резултатот го отвори Ибрахимовиќ по 10 минути во вториот дел, а првиот пораз за Фанција по пауза од 23 натпревари и 20 месеци го запечати Ларсон, во судиското продолжение.

Франција е втора со четири бода и во четвртфиналето ќе игра против Шпанија, додека Англичаните ќе одат на Италија. Украина како трета, Шведска како четвртопласирана го завршуваат шампионатот. (В.А.)


Статијата е прочитана 1771 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Роналдо ги одведе Португалците во полуфиналето
Иницијаторите му одбројуваат на Хаџи-Ристески
(ЕП ВЕСТИ) Нова казна од УЕФА за „коцкестите“ фанови
(ЕП 2012) Англичаните тренираат пенали пред натпреварот со Италија
Македонија кандидат за две ракометни ЕП
(ЕП 2012) Португалија - Чешка, судир на неостварени желби
(ЕП 2012) Одредени судиите за четвртфинале, Штарк го напушта турнирот
Мајами на една победа до шампионската титула во НБА
(ЕП 2012) Четвртфиналните порти останаа заклучени за Хрватска
(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕПSUDIJATA GLEDASE!, 20.06.2012 01:23:15
Sudijata zad gol linijata na Anglija gledase so okokoreni oci, no ...NE JA VIDE topkata da vleze vo golot!? Se razbira ova e zaradi osudenata Timosenko, a i za Ruskata okupacija na Ungarija od Sovetskiot period! Se prasuvam sto treba nam da ni napravat za apsenjeto na Ljube Boskovski i laziranjeto izbori?
Silvester, Sidnej, 20.06.2012 05:55:08
Ne gledam poveke. Ne e fer. Se e namesteno samo za ednite pak za ednite. Ofsajdi, cisti golovi sto i mali deca moze da gi dosudat, a se toleriraat. Steta. I fudbalot e se poveke politika i biznis. Gjubrinja.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Сабота
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |