Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
17.06.2012, 10:50

Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!

Македонската ракометна репрезентација синоќа и покрај поразот од Австрија со 30:27 избори пласман на Светското првенство што следната година ќе се одржи во Шпанија

Македонската ракометна репрезентација синоќа и покрај поразот од Австрија со 30:27 избори пласман на Светското првенство што следната година ќе се одржи во Шпанија. Македонија натпреварот во Виена го почна со предност од пет голови од првиот дуел, па поразот на реванш баражот не влијаеше на вкупниот резултат – 53:51 за Македонија.

Во „Алберт Шулц Хале“ нашите ракометари имаа поддршка и од македонските навивачи, кои и во оваа прилика беа присутни и дојдоа да ги бодрат. Во таква атмосфреа Македонија го контролираше резултатот, а и двете селекции се менуваа во водството. Во финишот на првиот дел по тајм-аутот на нашата клупа Македонија поведе и водството го зачува до крајот на првиот дел – 14:13.

Ако во првото полувреме капитенот Кирил Лазаров имаше максимален учинок 6 голови од исто толку обиди, на почетокот на вториот дел се разигра Наумче Мојсоски, кој од шест голови постигна четири и во 42.минута Македонија вторпат водеше +3 (20:17).

Кога нападот почна да паѓа, на голот се истакна Борко Ристовски, кој на петте одбрани од првиот дел во второто полувреме додаде 9 за вкупно 14. Но, тоа не беше доволно да се зачува водството, бидејќи Австрија со серија од 4:0 поведе во 52.минута.

Во „брканицата“ на теренот во последните минути, нашите играчи знаеја да постигнат голови кога требаше за на крајот заедно со околу 1.000 македонски навивачи да го прослават пласманот на третото Светско првенство, по Египет 1999 година и Хрватска 2009 година.

На крајот Австрија победи 30:27. Кирил Лазаров со 9 голови беше најефикасен, Наумче Мосјсоски постигна 7, а толку пати мрежата на нашите голмани ја погоди и најпрецизниот кај домаќинот Ројанд Шлингет.

Покрај Македонија на Светското првенство се пласираа: Русија, Словенија, Унгарија, Исланд и Црна Гора.

На вчера одиграните реванш бараж натпревари беа постигнати следниве резултати: Чешка – Русија 27:31 (54:49 вкупно за Русија), Португалија – Словенија 26:27 (58:52 за Словенија), Норвешка – Унгарија 31:27 (54:52 за Унгарија), Холандија – Исланд 24:32 (73:51 за Исланд) и Црна Гора – Шведска 20:18 (41:40 за Црна Гора).

Денеска се играат уште три натпревари: Полска – Литванија (24:17 на првиот натпревар), Белорусија – Словачка (26:24) и Босна и Херцеговина – Германија (24:36).

Пласман на СП имаат обезбедено: Франција како светски шампион, Данска, Србија и Хрватска (најдобропласирани од ЕП 2012) и Шпанија како домаќин.


Статијата е прочитана 1426 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Четвртфиналните порти останаа заклучени за Хрватска
(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 14°C

Среда
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |