Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.06.2012, 14:40

Протест на СДСМ поради преименувањето на улиците

Опозициската партија порача дека „промената на улиците ќе трае само до локалните избори кога ќе биде ревидирана“

СДСМ денеска одржа протест на мостот кај хотелот „Холидеј Ин“ поради одлуката на Советот на Скопје за преименување на дел од улиците, мостовите и плоштадите во градот.

Секретарот на СДСМ Андреј Петров во изјава за медиумите забележа на промената на името на улицата што го носеше името на Стив Наумов, како што посочи, еден од најголемите македонски херои, кој се жртвуваше за слободна и независна Македонија.

- Ние денеска сме овде на улицата Стив Наумов, која засекогаш ќе остане Стив Наумов. Тој го даде својот млад живот за да ние денес имаме своја татковина. На мостот со насјкапата ограда ќе оставиме две негови фотографии. Тие се многу потресно сведоштво за огромната жртва која Стив Наумов ја дал за Македонија, ијави Петров. Обвини дека актуелната власт сака да го избрише ликот и делото на Стив Наумов, а во исто време да го велича, како што наведе „крвникот на македонскиот народ Тодор Александров“.

На граѓаните им порача да не ги менуваат личните исправи бидејќи како што наведе, оваа одлука за преименување на улиците ќе трае само девет месеци, до локалните избори, по што ќе биде ревидирана.

Претседателката на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, по поводд протестот изјави дека улицата „Стив Наумов" не се брише, туку името само ротира, па така не сегашната улица „Стив Наумов", кај хотелот „Холидеј Ин", туку друга улица во Општина Центар ќе го носи името на овој македонски херој.


Статијата е прочитана 1261 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Отворен „Паркот на езерата“ во Општина Аеродром
Во Македонија лани работеле 66 телевизии и 69 радио станици
Повеќе од половина од студентите дипломираат надвор од рокот
Иванов очекува Грција одговорно да се однесува кон преземените обврски
Лани 23 мајки родиле на возраст под 15 години
Младите во Македонија се емоционално занемарени
Италијанската полиција уаспила македонски државјанин нарко дилер
Македонија и Русија потпишаа спогодба за меѓусебно признавање на дипломите
Нова власт - стари рампи за името
Сончево и топло
Баросо- ЕУ не дојде на Самитот на Г-20 за да добие лекции по економија
Груевски сепак ќе се сретне со Путин
ПАСОК не се откажува од барањето за учество на СИРИЗА во владата
Бензините поевтинуваат за 3,5, а дизелот за 3 денари
Во наредните три дена не` очекува многу топло време
Граѓаните да внимаваат да не предизвикаат пожари!
Митинг на СДСМ во Штип
Лидерите на Г20 се собираат во Мексико
Силен земјотрес регистриран во Јапонија
Се шири уште една скопска сообраќајна артерија
Француските социјалисти освоија апсолутно мнозинство во Националното собрание
Грците изгласаа останување во еврозоната со Нова демократија!
(ВИДЕО) Насмејте се, вие сте на полициска камера!
Нова Демократија и СИРИЗА изедначени
Втор круг од парламентарните избори во Франција
МНР на Бугарија реагира за „антибугарски пројави во Македонија“
Стапката на невработеност во првиот квартал скокна на 31,6 отсто
Со нож и се заканувал на колешка во Парламентот
(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ прослави 22 години
Карл Билт - На Балканот повеќе нема да има промени на границите
Индискиот мултимилијардер Субрата Рој во Македонија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 33°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 14°C

Среда
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |