Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
16.06.2012, 03:11

(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија

Во најинтересниот меч на ЕП 2012 исполнет со пресврти и пет гола Англичаните ја совладаа Шведска со 3:2

Убавицата на европското првенство и' припадна на Англија. Во меч со многу пресврти и пет гола Англичаните ја совладаа Шведска со 3:2 и ги затворија четвртфиналните порти за скандинавскиот претставник во групата Д. Глен Џонсон (автогол) во 49 минута и ветеранот Мелберг во 59 минута беа стрелци на погодоците за Швеѓаните, Керол во 23 минута, Волкот во 64 и Велбек со најубавиот гол на шампионатот ги урнаа надежите на скандинавците за минување во нокаут фазата на континенталниот турнир.

Англичаните доминираа во првиот дел по кој заслужено заминаа на одмор со погодокот на Енди Керол. Меѓутоа Шведска успеа да направи целосен пресврт за само 14 минути во второто полувреме и тоа по два прекина. По двата примени гола селекторот на Англија го повлече клучниот потег и во игра го испрати Тео Волкот кој му се оддолжи на тревникот со една реализација и асистенција при победничкиот гол за прв триумф на Англија над Шведска во мечеви од натпреварувачки карактер. Во досегашните седум меча Швеѓаните се радуваа двапати, а пет средби завршија без победник, традиција која е прекината во најлош момент за нив.

Со овој пораз Шведска се збогува со првенството уште во групната фаза со оглед дека не освоија бод во двата меча досега. Англија, пак, и' се придружи на Франција со четири бода и во последното коло ќе игра против Украина за пласман во четвтрфинале пришто на составот на Хоџсон ќе му биде доволен и бод за место меѓу најдобри осум на ЕП 2012.

 


Статијата е прочитана 1457 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА п��еј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите дем��нстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 33°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 14°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозм��жено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Хороскоп | Забава |