Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.06.2012, 20:13

(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија

Со голот на Манџукиќ во 72 минута, негов трет на ова ЕП, "коцкестите" стигнаа до реми во дуелот со "азурите" во групата Ц на ЕП 2012

Италија и Хрватска одиграа без победник (1:1) во второто коло во групата Ц на Европското фудбалско првенство. Италијанците поведоа со голот на Пирло од слободен удар во 39 минута, израмни Манџукиќ во 72 минута со неговиот трет гол на шампионатот во Полска и Украина колку што досега постигнаа и Германецот Марио Гомез и Русинот Алан Џагоев. Италија и Хрватска остануваат непоразени на ова ЕП. Во завршното коло од групната фаза "азурите" ќе играат со селекцијата на Република Ирска, а "коцкестите" против Шпанија, дуели што ќе ги дадат имињата на четвртфиналистите од оваа конкуренција.

Италија беше подобра, подоминантна во првото полувреме. Селекторот Чезаре Прандели и овојпат не отстапи од формацијата 3-5-2 со која извлече бод против Шпанија во воведната рунда. Номинално фудбалер за врска, Де Роси и попладнето ја доби улогата на централен дефанзивец, со азурниот оркестар одново диригираше Пирло, во нападот Касано и Балотели кој по вторпат доби предност во однос на нешто поповлечениот Ди Натале. Хрватите тешко се справуваа со разиграните Италијанци. Дозволија многу работа за голманот Плетикоса кој го спаси својот тим во неколку наврати, но не успеа и во 39 минута и слободниот удар на Пирло. Хрватскиот чувар на мрежата беше основниот "виновник" што светскиот шампион од 2006 година не замина со повеќе од еден гол позитива на одмор.

Сликата на теренот се смени во второто полувреме. Италијанците како да се опуштија од водството и играта во првиот дел, па помалку лабаво истрчаа на тревникот во продолжението. Како одминуваше времето Хрватите се повеќе притискаа и се селеа пред голот на Буфон, кого, сепак, го принудија на капитулација во 72 минута. Центаршутот на Стриниќ ја префрли комплетната одбрана на Италија, а Манџукиќ по фантастичниот прием ја совлада "единицата" на Јувентус. До крајот резултатот остана непроменет и покрај приликите на обете страни. (С.Д.)


Статијата е прочитана 1194 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 33°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 14°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Хороскоп | Забава |