Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.06.2012, 22:52

(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска

"Фуријата" славеше со 4:0 што претставува најубедлива победа во досегашниот тек на ЕП 2012, двоен стрелец Торес, по еднаш погодија Силва и Фабрегас

Шпанија рутински ја совлада Република Ирска со 4:0 во вториот меч од второто коло во групата Ц на Европското првенство во Полска и Украина. Двапати погоди Торес (4 минута, 70 минута) и по еднаш Силва (49 минута) и Фабрегас (83 минута) за најубедливиот триумф во досегашниот тек на турнирот. Шпанците сега се лидери во конкуренцијата со 4 бода колку што има и Хрватска на второто место, Италија е трета со два бода, Ирците се без бодови и се први што по две кола ги загубија сите шанси за четвртфиналето. Во последниот натпревар, во понеделник (20.45 ч.), ќе играат против Италија, колото ќе се комплетира со дуелот Шпанија - Хрватска кој е закажан во истиот термин.

Шпанија лесно се справи со предизвикот наречен Република Ирска и победникот во ниту еден момент не беше доведен во прашање. Фуриозната шпанска машинерија почна да го меле противникот уште од уводните минути во Гдањск, а ирскиот среден ред беше тотално немоќен со брзите додавања на шпанските играчи пришто "зелените" тешко ја задржуваа топката во свој посед. Ирците покажаа заби дури во 64 минута преку Мекгиди, но резултатска промена не успеаја да направат ниту пак да постигнат почесен погодок до крајот на средбата. (С.Д.)


Статијата е прочитана 584 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Четвртфиналните порти останаа заклучени за Хрватска
(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 14°C

Среда
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |