Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
15.06.2012, 21:54

(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци

Триколорите го совладаа ко-домаќинот на Европското првенство со 2:0 и направија голем исчекор кон четвртфиналето

Франција ја совлада Украина со 2:0 во меч од групата Д на Евроското првенство и направи голем исчекор кон четвртфиналето. Менез во 53 минута и Кабаје во 56 минута беа творци на триумфот на "триколорите" кои ја продолжија низата без пораз на 23 средби. Во исчекување на вечерашниот дуел меѓу Шведска и Англија, Французите се лидери на табелата во својата група со 4 бода, за место меѓу најдобрите осум на турнирот ќе се судат со Швеѓаните.

Франција беше подобар противник, имаше повеќе и подобри шанси за гол од противник, но нејзините играчи никако не успеваа да го пронајдат патот до мрежата на Пјатов се до 53 минута кога погоди Менез, фудбалер на ПСЖ. Три минути подоцна во листата на стрелци се впиша и Кабаје со неговиот првенец во националниот дрес. Претходно Менез и Мексес ги имаа најизгледните прилики за погодок, а во обете ситуации поуспешна беше украинската "единица". По двата погодока падна и темпото на игра, Украинците изгледаа немоќно за резултатско враќање во игра, ривалите, пак, задоволни од дотогаш сработеното ја смирија играта и рутински го приведоа до крај мечот.

Ова беше седми меѓусебен дуел меѓу Украина и Франција и четврта победа на "триколорите", три средби завршија без победник. Проклетството за Украинците продолжува, не само кога се во прашање пресметките со Французите, туку и кога станува збор за нивните дуели на "Донбас арената" во Доњецк. Попладневниот беше петти за нив во кој ги претрпеа и петтиот пораз. За разлика од нив Франција прекина една непријатна традиција. Ја забележаа првата победа на Европските првенства по ерата на Зинедин Зидан. Последната радост на континенталните турнири за "триколорите" беше против Швајцарија на ЕП 2004.

Попладневниот меч меѓу Украина и Франција беше прекинат во петтата минута поради силен дожд и грмотевици и продолжи по, речиси, еден час пауза. (С.Д.)


Статијата е прочитана 505 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Четвртфиналните порти останаа заклучени за Хрватска
(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне

���УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 14°C

Среда
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |