Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
17.06.2012, 23:12

(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале

Португалците ја совладаа Холандија со 2:1, во вториот меч во групата Б, Германија триумфира над Данска со 2:1

Португалија ја совлада Холандија со 2:1 и се пласира во четвртфиналето на европското фудбалско првенство во Полска и Украина, фаза во која, во четврток, за противник ќе ја имаат Чешка. Главен двигател во играта на Португалците овојпат беше капитенот Кристијано Роналдо кој постигна два гола (28 мин. И 74 мин.), почесниот за Холанѓаните, кои го напуштаат турнирот без освоен бод, беше Ван дер Варт ви 11 минута.

Во полза на Портругалија беше и резултатот од вториот дуел во кој Германија ја совлада Данска со 2:1.

Подолски во 19 минута и Бендер во 80 минута реализираа за стоотстотен ефект на "панцерите" во групата Б, за Данците погоди Крон-Дели во 24 минута. Германците во четвртфиналето, во петок, ќе играат против сензационалните Грци кои успеаја да ја елиминираат Русија од натамошните настапи на турнирот.

Група Б

Резултати, 3. коло: Португалија - Холандија 2:1, Германија - Данска 2:1

Табела

1. Германија    3  3 0 0 5:2   9

2. Португалија 3  2 0 1 5:4   6

3. Данска        3  1 0 2 4:5   3

4. Холандија   3  0 0 3 2:5   0

 


Статијата е прочитана 876 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Англија победник во група Д, Украинците оштетени
(ЕП 2012) Четвртфиналните порти останаа заклучени за Хрватска
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Среда
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 14°C

Четврток
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој утре ќе гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |