Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.06.2012, 10:24

Нова власт - стари рампи за името

Хајнц-Јирген Акст е скептичен дека ЕУ би презела иницијатива за надминување на стагнацијата во разговорите

Стагнацијата во разговорите меѓу Македонија и Грција околу името ќе потрае, оценува во изјава за Дојче веле Хајнц-Јирген Акст, добар познавач на Балканот и професор на катедрата Жан Моне на Универзитетот Дуизбург - Есен. Тој е скептичен дека ЕУ би презела иницијатива за надминување на стагнацијата во разговорите.

Победата на Нова демократија на Андонис Самарас можеби ќе го спречи пропаѓањето на еврото, но во никој случај нема да донесе надминување на дводеценискиот спор околу името меѓу Македонија и Грција. Напротив, како што смета, состојбите во регионот, во ситуацијата во којашто се наоѓа Грција, не е исклучено проблемот со името буквално да се „забетонира“.

- Сметам дека Грција е толку многу погодена од евро-кризата, што ниту една од партиите нема да изнајде можност да се занимава со надворешнополитички теми. Поради ова, мора да се смета дека и натаму ќе владее стагнација во спорот со името. До решението ќе минат години, вели Акст.

Тој не верува дека ЕУ која е преокупирана со своите проблеми би покренала иницијатива околу спорот за името.

- Стравувам дека до решението можеби ќе потраат не месеци и година, туку години! Ова е резултат на повеќе околности. Прво, Грција надворешнополитички е неспособна да делува зашто е заглибена во финансиската криза. Второ, партнерите во Европската унија и еврозоната се занимаваат речиси исклучиво само со прашањето на еврото. Трето, се’ повеќе држави, како што се слуша сега и Кипар, ќе бараат закрила под чадорот на еврото. Во целава оваа ситуација, многу сум скептичен дека од страна на Европската унија би дошла иницијатива која би била неопходна за да се надмине стагнацијата во преговорите меѓу Грција и Македонија, смета професор Акст.

Сепак, според него, останува можноста иницијативи да се покренат и од македонска страна, и тоа иницијативи за доверба кои би можеле да се усогласат со Европската унија.

- Не гледам, меѓутоа дека вакво нешто Македонија презема. Македонија не мора да остане без дејствување само поради тоа што Грција е неспособна за преговори. Сметам дека секој политичар во Скопје треба да е начисто дека во Атина има партнер чии раце во моментов се навистина врзани, коментира за ДВ професор Хајнц-Јирген Акст.


Статијата е прочитана 540 пати.

Испрати коментарГруевски - Полна поддршка од Путин за економските проекти
Тачи блиску до пакт со Црвенковски и Георгиевски
Димитрис Аврамопулос е новиот пилот на грчката дипломатија
(ФОТО) Скопјани се разладуваа од тропските горештини во базенот „Бисер“
(ВИДЕО) Канал 5 заработи тридневна забрана за рекламирање
Нови предлог економски мерки на СДСМ
Опожарен автомобил пред ВИП хотелот во Скопје
Груевски се сретна со Путин во Санкт Петербург
(ВИДЕО) Запленети 76 кг марихуана шверцувани преку Охридско езеро
Нови инвестиции на „Лукоил” во Македонија
Исчезнат скопјанец пронајден удавен во Вардар
Tетовец уапсен по неуспешен обид за убиство во Скадар
Промовирани убавините на Македонија во Вашингтон
Скоро 100.000 Македонци живеат во Австралија
Во Дебарско Eзеро се удави петнаесетгодишно момче
Адриан Настасе се обидел да се самоубие
Груевски денеска на средба со Путин
Прв ден од летото
Среќен крај на заложничката криза во банката во Тулуз
Самарас на чело на новата грчка влада
Високите температури ризични за сообраќајот
Виз ер амбициозно влегува во Македонија
Венизелос - Грција има влада
Преговорите за новата грчка влада се` уште траат
Скопјанец 13 пати избоден со нож на куќниот праг
Уште потопло време до недела
Меркел сама против сите на Самитот на Г-20 во Лос Кабос
Собранието го усвои финансискиот план за МРТ
(ФОТО) Отворен „Паркот на езерата“ во Општина Аеродром
Во Македонија лани работеле 66 телевизии и 69 радио станици
Повеќе од половина од студентите дипломираат надвор од рокот
Иванов очекува Грција одговорно да се однесува кон преземените обврски
Лани 23 мајки родиле на возраст под 15 години
Младите во Македонија се емоционално занемарени
Италијанската полиција уаспила македонски државјанин нарко дилер
Македонија и Русија потпишаа спогодба за меѓусебно признавање на дипломите
Сончево и топло
Баросо- ЕУ не дојде на Самитот на Г-20 за да добие лекции по економија
Груевски сепак ќе се сретне со Путин
ПАСОК не се откажува од барањето за учество на СИРИЗА во владата
Бензините поевтинуваат за 3,5, а дизелот за 3 денари
Во наредните три дена не` очекува многу топло време
Граѓаните да внимаваат да не предизвикаат пожари!
Митинг на СДСМ во Штип
Лидерите на Г20 се собираат во Мексико
Силен земјотрес регистриран во Јапонија
Се шири уште една скопска сообраќајна артерија
Француските социјалисти освоија апсолутно мнозинство во Националното собрание
Грците изгласаа останување во еврозоната со Нова демократија!
(ВИДЕО) Насмејте се, вие сте на полициска камера!
Нова Демократија и СИРИЗА изедначени
Втор круг од парламентарните избори во Франција
МНР на Бугарија реагира за „антибугарски пројави во Македонија“
Стапката на невработеност во првиот квартал с��окна на 31,6 отсто
Со нож и се заканувал на колешка во Парламентот
(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ прослави 22 години
Протест на СДСМ поради преименувањето на улиците
Карл Билт - На Балканот повеќе нема да има промени на границите
Индискиот мултимилијардер Субрата Рој во МакедонијаSilvester, Sidnej, 20.06.2012 06:02:59
Zosto mislite deka novata vlast ke ima drug pristap kon problemot so imeto? Mene ne mi e jasno. Vo Grcija jasno i glasno se znae. Tie nikogas nema da ja priznaat nasata drzava pod ustavnoto ime. Zosto cekate da ve gazi vremeto so odolgovlecuvanje na resavanje na sporot? Vremeto ne e na nasa strana. Grcite so odolgovlecuvanje nisto ne gubat. Nie gubime. Ke dojde kako onoj vicot: Sto sakas? djige- djige ili mevot da ti go napraveme tapan? - Amerikanecto rekol djige djige. Rusinot isto. Koga dosol Makedonecot. Rekol, Ne. Mevot tapan naprajte mi go jas ne popustam. Dobro mu rekol plemenskiot vodac. Ajde prvo djige-djige pa potoa ke ti go napraime meot tapan. Taka i nie. Na krajot ke go papame saglamski. izgleda. Samo vremeto ke ne utepa uste poveke za badijala.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Сабота
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |