Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
21.06.2012, 11:43
Скоро 100.000 Македонци живеат во АвстралијаАвстралиското биро за статистика ги објави првите податоци од пописот од 2011 година, според кој во Австралија живеат 93.570 лица со македонско потекло, за разлика од 2006 година кога имало 83.978

Во Австралија живеат 93.570 Македонци, покажуват резултатите од австралискиот попис одржан во 2011 година во оваа земја, стои во соопштението на Австралиско-македонскиот комитет за човекови права (АМХРЦ).

Австралиското биро за статистика ги објави првите податоци од пописот од 2011 година, според кој во Австралија живеат 93.570 лица со македонско потекло, за разлика од 2006 година кога имало 83.978.

Како што информираат од АХМРЦ, шест месеци пред одржувањето на пописот во 2011, комитетот поделил летоци со инструкции за попосот кај македонската заедница во Австралија со насоки објаснувања за прашањата поврзани со националноста, јазикот, земјата на раѓање и религијата.

68.849 лица изјавиле дека дома зборуваат на македонски јазик, за разлика од 2006 година кога оваа бројка изнесувала 67.833 лица.

Како што стои во соопштението од АХМРЦ, според најновиот попис, 40.222 лица кои живеат во Австралија се родени во Република Македонија, за разлика од 2006 година кога родените во нашата земја изнесувале 40.656.

АМХРЦ побарал дополнителна информација од Австралискот биро за статистика за бројот на лица кои имаат македонско потекло, а се родени во Грција. Бројот на овие лица според податоците од пописот во 2006 година изнесувал 2.856.

Статијата е прочитана 1568 пати.

Испрати коментарСервер - Налепница „Јужна Македонија“ за грчките таблички
Груевски очекува грчката влада да биде посветена на решавање на името
Имигранти од Авганистан пронајдени во камион
Грчкиот премиер Самарас опериран, Рапанос стабилен
Осуммина Чеси загинаа во сообраќајка во Хрватска
Вицепремиерот на Косово, Хајредин Кучи поднесе оставка
Интернет-платформа со 100.000 корисници
(ФОТО) Младите скопјани се разладуваат во реката Треска
Македонија се приклучува на проектот „Јужен поток“
(ФОТО) Со нова опрема до поефикасна истрага на местото на злосторството
Викендов посвежо време
Шест години затвор за обвинет во случајот „Монструм“
(ФОТО) Одбележан денот на основачот на СОС Детското село
Поевтини слободните карти
Џони Деп ќе и остави 155 милиони долари на Ванеса Паради
Еден загинат при експлозија на автомобил во Белград
Асанж тврди дека е жртва на американски заговор
Пет месеци затвор за стружанец за палење на знамето
Директорот на „Епл“ најплатен менаџер
Жителите на Велешта изборија со сила правдина!?
Завршува судењето на Брејвик, пресудата во август
Европскиот парламент ја отфрли АКТА
Жртви при напад врз хотел крај Кабул
Мудис го намали рејтингот на 15 големи банки
Груевски - Полна поддршка од Путин за економските проекти
Тачи блиску до пакт со Црвенковски и Георгиевски
Димитрис Аврамопулос е новиот пилот на грчката дипломатија
(ФОТО) Скопјани се разладуваа од тропските горештини во базенот „Бисер“
(ВИДЕО) Канал 5 заработи тридневна забрана за рекламирање
Нови предлог економски мерки на СДСМ
Опожарен автомобил пред ВИП хотелот во Скопје
Груевски се сретна со Путин во Санкт Петербург
(ВИДЕО) Запленети 76 кг марихуана шверцувани преку Охридско езеро
Нови инвестиции на „Лукоил” во Македонија
Исчезнат скопјанец пронајден удавен во Вардар
Tетовец уапсен по неуспешен обид за убиство во Скадар
Промовирани убавините на Македонија во Вашингтон
Во Дебарско Eзеро се удави петнаесетгодишно момче
Адриан Настасе се обидел да се самоубие
Груевски денеска на средба со Путин
Прв ден од летото
Среќен крај на заложничката криза во банката во Тулуз
Самарас на чело на новата грчка влада
Високите температури ризични за сообраќајот
Виз ер амбициозно влегува во Македонија
Венизелос - Грција има влада
Преговорите за новата грчка влада се` уште траат
Скопјанец 13 пати избоде�� со нож на куќниот праг
Уште потопло време до недела
Меркел сама против сите на Самитот на Г-20 во Лос Кабос
Собранието го усвои финансискиот план за МРТ
(ФОТО) Отворен „Паркот на езерата“ во Општина Аеродром
Во Македонија лани работеле 66 телевизии и 69 радио станици
Повеќе од половина од студентите дипломираат надвор од рокот
Иванов очекува Грција одговорно да се однесува кон преземените обврски
Лани 23 мајки родиле на возраст под 15 години
Младите во Македонија се емоционално занемарени
Италијанската полиција уаспила македонски државјанин нарко дилер
Македонија и Русија потпишаа спогодба за меѓусебно признавање на дипломите
Нова власт - стари рампи за името
Сончево и топло
Баросо- ЕУ не дојде на Самитот на Г-20 за да добие лекции по економија
Груевски сепак ќе се сретне со Путин
ПАСОК не се откажува од барањето за учество на СИРИЗА во владата
Бензините поевтинуваат за 3,5, а дизелот за 3 денари
Во наредните три дена не` очекува многу топло време
Граѓаните да внимаваат да не предизвикаат пожари!
Митинг на СДСМ во Штип
Лидерите на Г20 се собираат во Мексико
Силен земјотрес регистриран во Јапонија
Се шири уште една скопска сообраќајна артерија
Француските социјалисти освоија апсолутно мнозинство во Националното собрание
Грците изгласаа останување во еврозоната со Нова демократија!
(ВИДЕО) Насмејте се, вие сте на полициска камера!
Нова Демократија и СИРИЗА изедначени
Втор круг од парламентарните избори во Франција
МНР на Бугарија реагира за „антибугарски пројави во Македонија“
Стапката на невработеност во првиот квартал скокна на 31,6 отсто
Со нож и се заканувал на колешка во Парламентот
(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ прослави 22 години
Протест на СДСМ поради преименувањето на улиците
Карл Билт - На Балканот повеќе нема да има промени на границите
Индискиот мултимилијардер Субрата Рој во Македонијаod dijasporata, 21.06.2012 12:00:53
Vo Avstralija ziveat poveke od 100.000 Makedonci.Mnogu Makedonci od Egejskiot del na Makedonija na popisite se izjasnuvaat kako Grci,nekoi Makedonci pak od neznaenje se pisuvaat Avstralijci,ima Makedonci koi seuste kako mesto na ragjanje ja pisuvaat Jugoslavia,odnosno Jugosloveni...
Naste, 21.06.2012 14:52:33
Ovaa vest e dobra vest deka sovesta makedonska se razviva no mmoe prasanje do Premierot e zosto vasata vlada gi maltretira makedoncite na Makedonskiot aerdrom so baranje da ne smeele da izlezat od makedonija bez Makedonski pasos? neli e dozvoleno so avstraliski pasos bez viza da se ostane vo makedonija? ili toa selektivno se primenuva? Ako sakate turizam da razviete togas zosto lice so Avstraliski pasos MORA da se prijavi vo najbliskata policiska stanica i da zemelo nekoj si karton pa da go predalelo na policijata pred da zamine nazad? DA ve prasam koga odite na turizam nekade vo druga zemja dali se prijavuvatevo policiska stanica? Kako pridonesuva ovoj zakon za zgolemuvanje na turizmost vo mkd? PREMIERE RAZBUDISE!
Objektiven, 21.06.2012 17:49:42
Naste taka bese vv Blgarija, ne taka davno. Ete jas koga ke stignev vv stolicata Sofija kaj, moi prijateli tie vednas pasosite i na policija.Da me prijavat normalno za da ne gi globat i niv i mene. Abe zakon si e zakon.
spase, 21.06.2012 22:37:27
do naste abe arno vi prat na nekoi ko vas so se cukate po gradi za makedonija a nemate $40 dolari da si kupite eden makedonski pasos da ti kazam pravo jas da sum kako premiero ne bi ni ve pustil da vlezite a kamoli da izlezite
Silvester, Sidnej, 22.06.2012 00:41:08
Da se nadovrzam so Naste. Vistinsko maltertiranje e predstojot na Avstraliskite drzavjani so makedonsko poteklo pri svojot pretsroj vo rodnata Makedonija. Kako edno vreme vo istocniot blok da se prijavam vo policija na sekoe izleguvanje vo SVR. Gospodi Boze !!!. Koj e ovde maloumen? Pa kako sakate da doagjame na gosti koga zakonite vi se smesni i totalno nepotrebni? I ne se cudam zosto zivotot e tolku tezok tamu? Malite lesni problemi se golemi maki za kutriot Makedonec.
Cana, 22.06.2012 02:22:03
Vo Avstralija ne 100000 tuku site Makedonci da se iselat tamu ili bilo kade. Vladata na Makedonija ne zasluzuva ni eden Makedonec da ostane vo Makedonija. Si imaat oni eden kup spomenici i konji taka da luge ne im treba. Konji so konji ke si ostanat. So vakvo maltretiranje na sopstveniot narod tamu i na nas koga ke si dojdeme na odmor vo MKD ste na praviot pat da go istrebite Makedoncite od Makedonija. Samo napred na prav pat ste.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 30°C

Обилни врнежи

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |