Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.06.2012, 18:32

Нова Демократија и СИРИЗА изедначени

Ќе започне формирање на коалициска влада. Клучна улога во формирањето на влада се очекува да одиграат ПАСОК и Демократската левица

Неизвесност до последен момент меѓу десничарската Нова демократија и радикалната левица СИРИЗА. Првичните анкети за медиумите не покажаа јасен победник. СИРИЗА и Нова демократија рамо до рамо. Според резултатите од првичните анкети на националната телевизија и уште 3 други Нова демократија се очекуваше да освои од 27.5 до 30.5 отсто, СИРИЗА од 27 до 30 отсто, додека пак според анкетите на телевизијата Скаи во благо водство беше СИРИЗА со очекување дека ќе освои 25-31 отсто, а Нова Демократија 25-30 отсто. ПАСОК се трети со 10 -12 проценти. За четвртото место се бореа неонацистичката Златна зора и десничарите Независни Грци со процент на гласови од 6 до 7.5 осто. Следат Демократска левица со 5.5. до 6.5. отсто и Комунистичката партија со 5- 6 осто. Од денес започнува формирање на коалициска влада. Клучна улога во формирањето на влада се очекува да одиграат ПАСОК и Демократската левица кои како предуслов бараат коалициската влада да ја гарантира европската иднина на Грција. (М.П.)


Статијата е прочитана 476 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Отворен „Паркот на езерата“ во Општина Аеродром
Во Македонија лани работеле 66 телевизии и 69 радио станици
Повеќе од половина од студентите дипломираат надвор од рокот
Иванов очекува Грција одговорно да се однесува кон преземените обврски
Лани 23 мајки родиле на возраст под 15 години
Младите во Македонија се емоционално занемарени
Италијанската полиција уаспила македонски државјанин нарко дилер
Македонија и Русија потпишаа спогодба за меѓусебно признавање на дипломите
Нова власт - стари рампи за името
Сончево и топло
Баросо- ЕУ не дојде на Самитот на Г-20 за да добие лекции по економија
Груевски сепак ќе се сретне со Путин
ПАСОК не се откажува од барањето за учество на СИРИЗА во владата
Бензините поевтинуваат за 3,5, а дизелот за 3 денари
Во наредните три дена не` очекува многу топло време
Граѓаните да внимаваат да не предизвикаат пожари!
Митинг на СДСМ во Штип
Лидерите на Г20 се собираат во Мексико
Силен земјотрес регистриран во Јапонија
Се шири уште една скопска сообраќајна артерија
Француските социјалисти освоија апсолутно мнозинство во Националното собрание
Грците изгласаа останување во еврозоната со Нова демократија!
(ВИДЕО) Насмејте се, вие сте на полициска камера!
Втор круг од парламентарните избори во Франција
МНР на Бугарија реагира за „антибугарски пројави во Македонија“
Стапката на невработеност во првиот квартал скокна на 31,6 отсто
Со нож и се заканувал на колешка во Парламентот
(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ прослави 22 години
Протест на СДСМ поради преименувањето на улиците
Карл Билт - На Балканот повеќе нема да има промени на границите
Индискиот мултимилијардер Субрата Рој во Македонија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 33°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 14°C

Среда
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |