Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
16.06.2012, 22:20

Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен

Без Перо Антиќ, Тодор Гечевски, Лестер Бо Мекејлеб, Владо Илиевски и Маркиз Грин победивме со 78:74

Македонската кошаркарска репрезентација попладнево против Литванија на гостински терен ја постигна првата победа во подготвителниот период за настапот на предолимпискиот квалификациски турнир во Венецуела. Со подмладен состав без речиси целата прва петорка, „црвено-жолтите“ во Клаипеда победија со 78:74 и не му дозволија на противникот реванш за поразот на Европското првенство одржано лани во нивната земја.

Во составот на Македонија ги немаше Перо Антиќ, Тодор Гечевски, Лестер Бо Мекејлеб, Владо Илиевски и Маркиз Грин, но тоа не ги спречи оние кои денеска имаа можност да играат против големиот противник да остварат победа. Предводници во триумфот на македонските кошаркари беа Војдан Стојановски кој реализира 23 поени и Предраг Самарџиски со 19.

За новиот македонски селектор Марјан Лазовски победата против Литванците е дебитантска откако е прв човек во стручниот штаб.

Македонската репрезентација по враќањето од Литванија, во вторник на 19 јуни во „Спортскиот центар Борис Трајковски“ ќе одржи отворен тренинг на кој ќе можат сите заинтересирани да ја дадат поддршката за „црвено-жолтите“ за успешен настап на Олимписките квалификации во Каракас, Венецуела (2-8 јули).


Статијата е прочитана 572 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четврт��иналисти на ЕП
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 33°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 14°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Хороскоп | Забава |