Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
13.06.2012, 22:52

Камерон го поздрави решението за референдум на Фокландите

Британскиот премиер Дејвид Камерон го поздрави денеска решението на Владата во Порт Стенли за организирање референдум на Фокландските Острови за нивниот иден политички статус, јави дописникот на МИА од Лондон.

Островите од 1833 година се под контрола на Велика Британија, а сега се британска прекуморска територија со силно истакната автономија.

Во дебата во Долниот дом на британскиот Парламент, Камерон рече дека жителите на Фокландите „имаат апсолутно право“ за да одлучат каква ќе биде нивната иднина. Камерон изјави дека Велика Британија целосно ќе го поддржи и ќе го респектира решението на островјаните.

- Одлуката на жителите на Фокландските Острови ќе мора да ја слушне и да ја разбере Аргентина, изјави пред пратениците британскиот премиер.

Во посебна изјава министерот за надворешни работи Вилијам Хејг го истакна своето уверување дека „Аргентина и целата меѓународна заедница ќе слушнат внимателно што ќе кажат жителите на Островите на референдумот".

Референдумот за политичкиот статус на Островите, кој ќе го организира и ќе го спроведе локалната администрација, ќе се одржи во првата половина на идната година. На Островите живеат само три илјади луѓе, а сите досегашни испитувања на расположението на населението покажува дека огромно мнозинство од нив сметаат дека Фокландите треба да останат британска прекуморска територија, со широка самоуправа.

Аргентина тврди дека овој карпест архипелаг во Јужниот Атлантик е дел од нејзината територија и бара разговори со Велика Британија за сувереноста врз Островите. Во 1982 година двете земји 74 денови водеа војна за островите, откако тие претходно беа окупирани од Аргентинците. Војната заврши на 14 јуни 1982 година, откако инвазионите трупи на Аргентина капитулираа.


Статијата е прочитана 1105 пати.

Испрати коментарБаросо- ЕУ не дојде на Самитот на Г-20 за да добие лекции по економија
Груевски сепак ќе се сретне со Путин
ПАСОК не се откажува од барањето за учество на СИРИЗА во владата
Бензините поевтинуваат за 3,5, а дизелот за 3 денари
Во наредните три дена не` очекува многу топло време
Граѓаните да внимаваат да не предизвикаат пожари!
Митинг на СДСМ во Штип
Лидерите на Г20 се собираат во Мексико
Силен земјотрес регистриран во Јапонија
Се шири уште една скопска сообраќајна артерија
Француските социјалисти освоија апсолутно мнозинство во Националното собрание
Грците изгласаа останување во еврозоната со Нова демократија!
(ВИДЕО) Насмејте се, вие сте на полициска камера!
Нова Демократија и СИРИЗА изедначени
Крстопат-избори во грција
Втор круг од парламентарните избори во Франција
МНР на Бугарија реагира за „антибугарски пројави во Македонија“
Стапката на невработеност во првиот квартал скокна на 31,6 отсто
Со нож и се заканувал на колешка во Парламентот
(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ прослави 22 години
Протест на СДСМ поради преименувањето на улиците
Нов топол бран со температури до 39 степени
Карл Билт - На Балканот повеќе нема да има промени на границите
Индискиот мултимилијардер Субрата Рој во Македонија
Бура реакции по договорот за декриминализација на клеветата
Познат идентитетот на жената која беше оставена во поликлиниката „Бит-пазар“
Изгласана одлуката за преименување на улиците во Скопје
Соопштение на Амбасадата на САД по повод одземената лиценца на „А2“
Претепани патници во автобус на ЈСП Скопје
Инцидент пред Советот на Град Скопје
Почнаа уписите за средните училишта
„Цајт“- На Грција веројатно и е потребен трет пакет помош од ЕУ
СРД и ја одзеде дозволата на Телевизија А2
ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата
Робин О Нил- Македонија во ОН да биде примена под уставното име
Дојче Веле- ЕУ ја толерира блокадата на Македонија
Денеска тропски теператури над 38 степени
Mомчиња повредени кај „Мавровка“
Скопјанка почина по пад од седми кат
Полуматурант се удави во Пчиња
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗД��НИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 15°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 14°C

Среда
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |