Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
15.06.2012, 14:22

Огромен астероид ноќва ќе мине покрај Земјата

Астероидот со широчина од околу 500 метри ќе помине покрај земјата во 1 часот по полноќ

Астероид со големина на „градски кварт“ денеска ќе мине покрај Земјата, но, како што наведуваат астрономите, нема опасност од судар.

Астероидот, кој беше откриен пред неколку дена и oпишан како „невообичаено голем“, нема да биде видлив со голо око, но љубителите на астрономијата ќе можат да го следат преку интернет на сајтот www.slooh.com околу еден часот по полноќ.

Овој астероид, наречен 2012 ЛЗ1, е широк околу 500 метри и се очекува да мине покрај нашата планета на растојание кое ќе биде речиси 14 пати поголемо од одалеченоста на Месечината од Земјата.

Астериоидот го отки астрономскиот тим на Роб Мекнот од Истражувачката школа за застрономија и астрофизика при сиднејскиот Австралиски Универзитет.

Американската Национална вселенска и авионаутичка администрација (НАСА) досега има регистрирано околу 9.000 астероид кои минале покрај Земјата.


Статијата е прочитана 1301 пати.

Испрати коментар(ВИДЕО) Њујорк во пет минути, HD филм на Џејмс Камерун
Предвидување на успешноста на филмовите со математички методи
(ВИДЕО) Банана уметност
Над илјада рекреативци со велосипед на „МавровоТур 2012“
Завршија Рациновите средби
Забава и велосипедизам во Маврово
Никола Маџиров добитник на награда за светска поезија во Кина
(ВИДЕО) Пет премиери на филмови за опуштено лето
Селма Хаек повторно во улога на стриптизета
Пред 4 години со 100 килограми - денес мис
Хју Лори во римејкот „Робокап“
Писателот Зоран Пејковски добитник на „Празник на липите“
Часовник вреден половина милион евра
Англичанец има дресови од 194 репрезентации
Македонките најчесто се мажат на возраст од 25 години
Започнува новиот живот на документарни филмови
Мадона на концерт во Турција покажа града
„Кралицата“ Хелен Мирен во Карлови Вари
Започна „Година на есејот“ во Струга
(ФОТО) Светските новински фотографии во Скопје
Новото „пежо 208“ пристигна во Македонија
Почина Реј Бредбери, бардот на научната фантастика
Се урна ѕид на тетовското Кале„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 33°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 14°C

Среда
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |