Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
16.06.2012, 13:35

Завршија Рациновите средби

Лауреат на годинешново Рациново признание е писателот Христо Петрески за романот „Лифтот не е за двајца‘‘, а на почесното грчкиот писател Костас Валетас

На сцената во амфитеатарот на Младинскиот парк со отворената сцена „Мугра‘‘ на која беа врачени Рациновото и Почесното Рациново признание, синоќа во Велес беа затворени 49-те Рацинови средби.

Градоначалникот на Велес, Горан Петров и претседател на Организациониот одбор на средбите и претседателот на жири комисијата Тодор Чаловски, Почесното Рациново признание за 2012 година му го врачија на грчкиот писател и издавач Костас Валетас.

Ова високо признание му се додели заради афирмација и промоција на македонската литература и култура надвор од границите на Македонија.

- Оваа награда е продолжување на соработката меѓу двата народа. Тоа јас го чувствувам и сум многу среќен што ја добивам бидејќи го носи името на Рацин кого не сум го познавал, а го чувствувам како свој пријател и го носам во срцето, исто како и Блаже Конески и уште неколку мои драги македонски писатели. Ние имаме многу блискости во повеќе области во културата и многу заеднички работи не обединуваат и затоа треба да продолжи соработката меѓу нашите два народи и останатите балкански земји. Без разлика што сега ја добив оваа висока награда јас и понатаму ќе продолжам со мојата работа на превод на македонска литература на грчки односно промовирање на културните вредности на вашата и останатите балканските народи, рече Валетас

Рациновото признание за 2012 со одлука на жири комисијата со која претседаваше Тодор Чаловски му беше врачено на писателот Христо Петрески за романот „Лифтот не е за двајца‘‘.

- Наградата Рациново признание е престижна награда која што обврзува бидејќи го носи името на Рацин кој во неговото време бил мошне модерен, авангарден автор. Тој е најсоцијалниот македонски творец и народен поет, изјави Петрески.

Наградата што го носи ова име ја имаат добиено најпознатите македонски прозаисти и сите тие не само што биле стимулирани, туку оваа награда ги обврзала и им помогнала во издигнување на нивниот рејтинг, зголемување на читаноста на награденото дело и она што според мене е мошне битно, потенцира тој, преку оваа награда се шири Рациновиот дух.

Воедно, Рациновите средби ги афирмираат сите творци од земјава и странство одново да го откриваат, толкуваат и да го сакаат Рацин. Вечерта беше збогатена со концерт на Оркестарот на Пеце Атанасовски.


Статијата е прочитана 150 пати.

Испрати коментар(ВИДЕО) Банана уметност
Над илјада рекреативци со велосипед на „МавровоТур 2012“
Забава и велосипедизам во Маврово
Огромен астероид ноќва ќе мине покрај Земјата
Никола Маџиров добитник на награда за светска поезија во Кина
(ВИДЕО) Пет премиери на филмови за опуштено лето
Селма Хаек повторно во улога на стриптизета
Пред 4 години со 100 килограми - денес мис
Хју Лори во римејкот „Робокап“
Писателот Зоран Пејковски добитник на „Празник на липите“
Часовник вреден половина милион евра
Англичанец има дресови од 194 репрезентации
Македонките најчесто се мажат на возраст од 25 години
Започнува новиот живот на документарни филмови
Мадона на концерт во Турција покажа града
„Кралицата“ Хелен Мирен во Карлови Вари
Започна „Година на есејот“ во Струга
(ФОТО) Светските новински фотографии во Скопје
Новото „пежо 208“ пристигна во Македонија
Почина Реј Бредбери, бардот на научната фантастика
Се урна ѕид на тетовското Кале

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 33°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 14°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Хороскоп | Забава |