Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
13.06.2012, 23:22

(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП

Германците ја совладаа Холандија со 2:1 и со шест бода се зацрвстија на врвот во групата Б

Репрезентација на Германија, безмалку, е првиот четвртфиналист на Европското фудбалско првенство. За потврда на тоа потребен и' е бод во последното коло со Данска по вечерашниот триумф во Харков над Холандија со 2:1. Два гола на Гомез во 24 минута и во 38 минута за зацврстување на "панцерите" на челната позиција во групата Б, оној на Ван Перси беше недоволен за актуелниот светски вицешампион и најефикасен тим во квалификациите да го избегне вториот пораз на шампионатот. Теоретски шанси за нокаут рундата на ЕП 2012 за Холанѓаните, сепак, постојат. За тоа им е потребна победа над Португалија со најмалку три гола разлика и на Германија против Данска (без разлика со колку гола би била изразена) во последното коло. Во таква прилика би се создал круг од три селекции со идентичен број бодови, па за вториот патник во четвртфиналето од оваа конкуренција да одлучуваат гол параметри.

Холанѓаните не можеа да се справат со притисокот што самите го наметнаа со неочекуваниот пораз од Данска во првиот меч. Тргнаа офанзивно, имаа игра и дури три прилики за гол во уводните 11 минути од натпреварот, во сите три во главна улога беше Робин ван Перси, но не успеаја да погодат. Казната стигна во 24 минута кога асистенцијата на Швајнштајгер, Гомез ја претвори во водство на Германија што беше дуплирани 14 минути подоцна од напаѓачот на Баерн Минхен. Во продолжението Германците ја имаа контролата врз играта, а противникот немаше решение да надвладее во средината и во бранови да го нападне голот на Ноер освен во 78 минута кога Ван Перси намали на 2:1, премалку од моќната Холандија вечерва. (С.Д.)


Статијата е прочитана 651 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Четвртфиналните порти останаа заклучени за Хрватска
(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 33°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 14°C

Среда
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |