Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.06.2012, 12:54

Иванов очекува Грција одговорно да се однесува кон обврските

Со внимание го следиме сето она што се случува во Грција, знаеме дека завршија изборите и ги знаме резултатите, вели претседателот

Со внимание го следиме сето она што се случува во Грција, знаеме дека завршија изборите и ги знаме резултатите. Очекуваме тоа што сите очекуваат од Грција, односно одговорно да се однесува кон преземените обврски.

Ова денеска го изјави претседателот Ѓорге Иванов по пуштањето во употреба на „Паркот на езерата“ во општина Аеродром, одговарајќи на новинарско прашање како ги коментира изборните резултати од Грција и дали сега има простор за разговори околу спорот за името.

- Грција има обврски и кон нас со Времената спогодба, со рамката која е во Обединетите нации, па и со пресудата од Меѓународниот суд во Хаг. Доколку одговорно се однесува постои можност да се дојде до решение. Доколку не се однесува одговорно, повторно ќе се одлага процесот и ќе се бараат изговори, рече Иванов.

Коментирајќи дали очекува одговорно однесување од Андонис Самарас, лидерот на Нова демократија која победи на изборите во Грција, шефот на македонската државата нагласи дека имајќи ја предвид неговата биографија и што се правел во животот и политиката, во иднина се е можно.


Статијата е прочитана 413 пати.

Испрати коментарГруевски - Полна поддршка од Путин за економските проекти
Тачи блиску до пакт со Црвенковски и Георгиевски
Димитрис Аврамопулос е новиот пилот на грчката дипломатија
(ФОТО) Скопјани се разладуваа од тропските горештини во базенот „Бисер“
(ВИДЕО) Канал 5 заработи тридневна забрана за рекламирање
Нови предлог економски мерки на СДСМ
Опожарен автомобил пред ВИП хотелот во Скопје
Груевски се сретна со Путин во Санкт Петербург
(ВИДЕО) Запленети 76 кг марихуана шверцувани преку Охридско езеро
Нови инвестиции на „Лукоил” во Македонија
Исчезнат скопјанец пронајден удавен во Вардар
Tетовец уапсен по неуспешен обид за убиство во Скадар
Промовирани убавините на Македонија во Вашингтон
Скоро 100.000 Македонци живеат во Австралија
Во Дебарско Eзеро се удави петнаесетгодишно момче
Адриан Настасе се обидел да се самоубие
Груевски денеска на средба со Путин
Прв ден од летото
Среќен крај на заложничката криза во банката во Тулуз
Самарас на чело на новата грчка влада
Високите температури ризични за сообраќајот
Виз ер амбициозно влегува во Македони��а
Венизелос - Грција има влада
Преговорите за новата грчка влада се` уште траат
Скопјанец 13 пати избоден со нож на куќниот праг
Уште потопло време до недела
Меркел сама против сите на Самитот на Г-20 во Лос Кабос
Собранието го усвои финансискиот план за МРТ
(ФОТО) Отворен „Паркот на езерата“ во Општина Аеродром
Во Македонија лани работеле 66 телевизии и 69 радио станици
Повеќе од половина од студентите дипломираат надвор од рокот
Лани 23 мајки родиле на возраст под 15 години
Младите во Македонија се емоционално занемарени
Италијанската полиција уаспила македонски државјанин нарко дилер
Македонија и Русија потпишаа спогодба за меѓусебно признавање на дипломите
Нова власт - стари рампи за името
Сончево и топло
Баросо- ЕУ не дојде на Самитот на Г-20 за да добие лекции по економија
Груевски сепак ќе се сретне со Путин
ПАСОК не се откажува од барањето за учество на СИРИЗА во владата
Бензините поевтинуваат за 3,5, а дизелот за 3 денари
Во наредните три дена не` очекува многу топло време
Граѓаните да внимаваат да не предизвикаат пожари!
Митинг на СДСМ во Штип
Лидерите на Г20 се собираат во Мексико
Силен земјотрес регистриран во Јапонија
Се шири уште една скопска сообраќајна артерија
Француските социјалисти освоија апсолутно мнозинство во Националното собрание
Грците изгласаа останување во еврозоната со Нова демократија!
(ВИДЕО) Насмејте се, вие сте на полициска камера!
Нова Демократија и СИРИЗА изедначени
Втор круг од парламентарните избори во Франција
МНР на Бугарија реагира за „антибугарски пројави во Македонија“
Стапката на невработеност во првиот квартал скокна на 31,6 отсто
Со нож и се заканувал на колешка во Парламентот
(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ прослави 22 години
Протест на СДСМ поради преименувањето на улиците
Карл Билт - На Балканот повеќе нема да има промени на границите
Индискиот мултимилијардер Субрата Рој во Македонијаpile, 19.06.2012 14:17:17
Mu posakuvam uspeh vo formiranjeto Vlada na osnovi na koi ceni deka odgovorno ke se zafati so nadminuvanje na dolzjnickata kriza kako i so deblokada na evrointegrativnite procesi na severniot suveren sosed ,,Republika Makedonija`` ,so sto znacitelno ke gi podobri poziciite na megjunarodnata scena koi vo momentot se znacitelno naruseni i ke go prevzeme liderstvoto vo regionot.Nitu edna Vlada vo dvete zemji ne smee da bide precka na patot na evrointegrativnite procesi na ,,Republika Makedonija, za koi procesi Makedonskite gragjani nemaat alternativa, i podrskata e seuste na visoko nivo.Ako postoi precka taa treba da bide jasno identifikuvana i pravovremeno nadminata za dobrobit na idnite generacii vo regionot.
srebre, 19.06.2012 14:55:33
promasen komentar ili kolkui da dade komentar..pa nie 22god nese odnesuvame odgovorno kon makedonskiot narod t.e. narod trpi samo zatoasto nesme vo eu toa li e odgovornost dragi ivanov.
Ivan, 19.06.2012 17:10:10
Цела Македонија очекува Грција одговорно да постапи кон својте обврски и секако да го решат проблемот , но се разбира да не попуштиме кога станува збор за нашето име .

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Сабота
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |