Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.06.2012, 12:16

Младите во Македонија се емоционално занемарени

Дури единаесет отсто биле изложени на физичка злоупотреба

Единаесет проценти од момчињата и девојчињата биле изложени на физичка злоупотреба, а 30 проценти биле емоционално занемарени, покажаа резултатите од истражувањето спроведено од Клиниката за психијатрија врз репрезентативен примерок од ученици (663) од четврта година во средните училишта и студенти (613) од прва и четврта година на четири универзитети во Македонија.

На промоцијата на Извештајот од истражувањето за застапеноста и факторите на ризик за злоупотреба и занемарување кај деца, професор д-р Марија Ралева од Клиниката за психијатрија рече дека според резултатите од истражувањето, сексуалната злоупотреба е позастапена кај момчињата отколку кај девојчињата што според неа е еден образец кој не се сретнува во другите средини.

- Физичката злоупотреба е меѓу најзастапените форми на злоупотреба, а емоционалното занемарување е се повеќе проблем од кој трпат младите во ова време на промени, транзиција и многу малку поминување заедничко време меѓу родителите и децата, рече Ралева.

Високо е застапено тепањето како начин на воспитување на децата.

- Студијата покажа дека сите видови злоупотреба имаат тенденција да се кумулираат односно да предизвикаат долготрајни последици кои се одразуваат врз здравјето. Ризикот од конзумирање дроги, алкохол и самоубситво е значително зголемен поради негативните искуства од детството. Ова укажува дека сериозно треба да се земе факторот на секаков вид злоупотреба на децата и нивно изложување на негативни искуства, додаде Ралева.

Димитринка Јорданова Пешевска од Министерството за здравство рече дека психичкото занемарување подразбира еден аспект на негрижа односно вербално казнување, и изразување на негативни конотации кон лицата.

Со оваа студија, посочи таа се, детектирани се сите форми на насилство во земјата. Тоа дава добра база бидејќи е поврзанно со формирање национално координативно тело за справување со злоупотреба и занемарување на деца.

- Во наредните шест месеци како заедничка активност на Светската здравствена организација и министерствата за здравство и за труд и социјална политика е рефлектирање на податоците кои може да се планираат за конкретни програми за спречување и заштита на децата од злоупотреба и занемарување, додаде Јорданова Пешевска.

Александар Бучарт, координатор за превенција од насилство во главната канцеларија на СЗО - Женева, рече дека негативните иксуства од детството претставуваат главен ризичен фактор кој се поврзува со заболувања врзани за пушењето, алкохолот, дијабетесот, депресијата и тн. Според него, п��виот чекор за надминување на овие негативни искуства како последица на секаков вид злоупотреба во детството се сведува на превенцијата односно треба да се разбере колкав е нивниот број и на кој начин влијае тоа.

Извештајот од истражувањето за застапеноста и факторите на ризик за злоупотреба и занемарување кај деца е изготвен од Клиниката за психијатрија во соработка со Светската здравствена организација.


Статијата е прочитана 977 пати.

Испрати коментарГруевски - Полна поддршка од Путин за економските проекти
Тачи блиску до пакт со Црвенковски и Георгиевски
Димитрис Аврамопулос е новиот пилот на грчката дипломатија
(ФОТО) Скопјани се разладуваа од тропските горештини во базенот „Бисер“
(ВИДЕО) Канал 5 заработи тридневна забрана за рекламирање
Нови предлог економски мерки на СДСМ
Опожарен автомобил пред ВИП хотелот во Скопје
Груевски се сретна со Путин во Санкт Петербург
(ВИДЕО) Запленети 76 кг марихуана шверцувани преку Охридско езеро
Нови инвестиции на „Лукоил” во Македонија
Исчезнат скопјанец пронајден удавен во Вардар
Tетовец уапсен по неуспешен обид за убиство во Скадар
Промовирани убавините на Македонија во Вашингтон
Скоро 100.000 Македонци живеат во Австралија
Во Дебарско Eзеро се удави петнаесетгодишно момче
Адриан Настасе се обидел да се самоубие
Груевски денеска на средба со Путин
Прв ден од летото
Среќен крај на заложничката криза во банката во Тулуз
Самарас на чело на новата грчка вл��да
Високите температури ризични за сообраќајот
Виз ер амбициозно влегува во Македонија
Венизелос - Грција има влада
Преговорите за новата грчка влада се` уште траат
Скопјанец 13 пати избоден со нож на куќниот праг
Уште потопло време до недела
Меркел сама против сите на Самитот на Г-20 во Лос Кабос
Собранието го усвои финансискиот план за МРТ
(ФОТО) Отворен „Паркот на езерата“ во Општина Аеродром
Во Македонија лани работеле 66 телевизии и 69 радио станици
Повеќе од половина од студентите дипломираат надвор од рокот
Иванов очекува Грција одговорно да се однесува кон преземените обврски
Лани 23 мајки родиле на возраст под 15 години
Италијанската полиција уаспила македонски државјанин нарко дилер
Македонија и Русија потпишаа спогодба за меѓусебно признавање на дипломите
Нова власт - стари рампи за името
Сончево и топло
Баросо- ЕУ не дојде на Самитот на Г-20 за да добие лекции по економија
Груевски сепак ќе се сретне со Путин
ПАСОК не се откажува од барањето за учество на СИРИЗА во владата
Бензините поевтинуваат за 3,5, а дизелот за 3 денари
Во наредните три дена не` очекува многу топло време
Граѓаните да внимаваат да не предизвикаат пожари!
Митинг на СДСМ во Штип
Лидерите на Г20 се собираат во Мексико
Силен земјотрес регистриран во Јапонија
Се шири уште една скопска сообраќајна артерија
Француските социјалисти освоија апсолутно мнозинство во Националното собрание
Грците изгласаа останување во еврозоната со Нова демократија!
(ВИДЕО) Насмејте се, вие сте на полициска камера!
Нова Демократија и СИРИЗА изедначени
Втор круг од парламентарните избори во Франција
МНР на Бугарија реагира за „антибугарски пројави во Македонија“
Стапката на невработеност во првиот квартал скокна на 31,6 отсто
Со нож и се заканувал на колешка во Парламентот
(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ прослави 22 години
Протест на СДСМ поради преименувањето на улиците
Карл Билт - На Балканот повеќе нема да има промени на границите
Индискиот мултимилијардер Субрата Рој во МакедонијаTina, 19.06.2012 15:45:54
Na sekade e taka, i toa me zabrinuva. Sto e toa sto gi pravi ljugeto mentalno nestabilni? Dali e toa vo ishrana koja raste na farmite so vestacko gubrivo? Dali poleka se trueme? Ako e taka, i veke e preterano kako ljugeto se bolni, mentalni i fizicki, togiska zemjata da se podeli na site koji sakat da si rastat zdrava hrana i sami da si ja buglat familijata i da ziveat kao farmeri, na zemja koja drzavata ke im dade djabe. Ako zarabotuvat od zemjata, ke plakat taksa. Ako ne zarabotuvat, nema da plakat taksa. Site vie raboti treba da se ispitat. Zosto ljugeto postanale tolku losi gragani vo Makedonija. Se nadevam % e malecok.
A Narodot ?, 19.06.2012 17:04:13
Narodot ni e zanemaren 100%!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Сабота
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |