Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.06.2012, 20:15

(ВИДЕО) Насмејте се, вие сте на полициска камера!

Со безбедносните камери во Скопје досега регистрирани и доставени околу 150 поднесоци за сообраќајни прекршоци

МВР во рамки на проектот „Безбеден град“ односно системот на безбедносен видео надзор во Скопје, досега има регистрирано и доставено околу 150 поднесоци за сообраќајни прекршоци, а поголем број се уште се во постапка.

Најчесто регистрирани прекршоци се за погрешно паркирање, но има и посериозни непочитувања на сообраќајните правила и прописи. Казните за ваквите прекршoци, потсети денеска на прес - конференција министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, изнесуваат од 50 до 300 евра во денарска противвредност, но, најави, во наредниот период ќе се продолжи со превентивно предупредување, а не со казнување.

- Целта не е да казнуваме, туку да ја подигнеме свеста за потребата од совесно почитување на соораќајните правила и прописи, рече Јанкулоска, додавајќи оти за тоа кога ќе се почне со казнувањето зависи од сериознста на прекршоците и од тоа дали сопствениците на возилата тие прекршоци ги повторуваат или тоа е инцидентно направен прекршок што не значи сериозно прекршување на сообраќајот. Таа најави засилено присуство на полицијата во текот на летниот период.

Важно е, потенцира Јанкулоска, што системот во неколку случаи помогнал да се откријат учесниците во сообраќајните несреќи со потешки последици кои избегале од местото на сообраќајката.

Дописите кои содржат фотографии од возилото на местото и времето на направениот прекршокот, се испраќаат на адреса на сопственикот на возилото без разлика дали е приватно или службено. Првите поднесоци ги доставуваа полициски службеници, но не е исклучено во иднина тоа да се прави преку пошта или на друг начин.

Меѓу другите, досега им се доставени предупредувања и на двајца познати професори на факултети и селектор на една од македонските национални репрезентации.

Со ваквиот начин на регистрирање на прекршоците, укажа министерката Јанкулоска, се ограничува арбитрарноста на полицијата и можноста на прекршителите да им се простува.

МВР продолжува да работи на воспоставување целосна функицоналност на системот и ставање во работа и на камерите во Тетово.

Мапата на радарски контроли објавена лани, информираат од МВР, останува во важност, а на располагање на возачите е и апликацијата „Внимавај радар“, која е најсимнувана апликација на „паметните“ телефонски апарати.

 


Статијата е прочитана 3374 пати.

Испрати коментарБаросо- ЕУ не дојде на Самитот на Г-20 за да добие лекции по економија
Груевски сепак ќе се сретне со Путин
ПАСОК не се откажува од барањето за учество на СИРИЗА во владата
Бензините поевтинуваат за 3,5, а дизелот за 3 денари
Во наредните три дена не` очекува многу топло време
Граѓаните да внимаваат да не предизвикаат пожари!
Митинг на СДСМ во Штип
Лидерите на Г20 се собираат во Мексико
Силен земјотрес регистриран во Јапонија
Се шири уште една скопска сообраќајна артерија
Француските социјалисти освоија апсолутно мнозинство во Националното собрание
Грците изгласаа останување во еврозоната со Нова демократија!
Нова Демократија и СИРИЗА изедначени
Крстопат-избори во грција
Втор круг од парламентарните избори во Франција
МНР на Бугарија реагира за „антибугарски пројави во Македонија“
Стапката на невработеност во првиот квартал скокна на 31,6 отсто
Со нож и се заканувал на колешка во Парламентот
(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ прослави 22 години
Протест на СДСМ поради преименувањето на улиците
Нов топол бран со температури до 39 степени
Карл Билт - На Балканот повеќе нема да има промени на границите
Индискиот мултимилијардер Субрата Рој во Македонија
Бура реакции по договорот за декриминализација на клеветата
Познат идентитетот на жената која беше оставена во поликлиниката „Бит-пазар“
Изгласана одлуката за преименување на улиците во Скопје
Соопштение на Амбасадата на САД по повод одземената лиценца на „А2“
Претепани патници во автобус на ЈСП Скопје
Инцидент пред Советот на Град Скопје
Почнаа уписите за средните училишта
Камерон го поздрави решението за референдум на Фокландите
„Цајт“- На Грција веројатно и е потребен трет пакет помош од ЕУ
СРД и ја одзеде дозволата на Телевизија А2
ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата
Робин О Нил- Македонија во ОН да биде примена под уставното име
Дојче Веле- ЕУ ја толерира блокадата на Македонија
Денеска тропски теператури над 38 степени
Mомчиња повредени кај „Мавровка“
Скопјанка почина по пад од седми кат
Полуматурант се удави во Пчиња
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 15°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 14°C

Среда
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |