Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.06.2012, 21:11

Кошаркарите убедливо изгубија во „контролката“ со Русија

Македонската кошаркарска репрезентација попладнево загуби од Русија во пријателски натпревар во Литванија со 80:61

Македонската кошаркарска репрезентација попладнево загуби од Русија во пријателски натпревар одигран во Каунас, Литванија. Конечниот резултат е 61:80 (по четвртини 15:14; 20:16; 14:26 и 12:24).

Иако првите две четвртини ги доби нашата селекција и на полувреме замина со предност од пет поени разлика, сепак во вториот дел се почувствува отсуството на искусните Перо Антиќ, Тодор Гечевски, Владо Илиевски и Лестер Бо Мекејлеб, кое Русите го искористија особено со играта под кошевите каде тие доминираа.

Македонија на овој натпревар кој е во функција на подготовка за учеството на Олимписките квалификации, настапи со подмладен состав. Во „црвено-жолтиот“ дрес дебитираа Стојан Ѓуроски, Тод Зафировски и 15-годишниот Кристијан Николов, а со чести измени, селекторот Марјан Лазовски им даде добра можност на сите кошаркари при овие воигрувања за настап на предолимпискиот турнир во Венецуела.

Поради повреда на почетокот на второт полувреме Маркиз Грин го напушти теренот и тогаш започна резултатскиот пресврт.

Во сабота во Клаипеда, репрезентацијата на Македонија ќе одиграат уште еден контролен натпревар, овојпат со домашната репрезентација на Литванија.

Токму репрезентациите на Русија и Литванија, се едни од главните конкуренти за трите места на турнирот во Каракас (Венецуела), преку кои се обезбедува пласман на Олимписките игри во Лондон.

Македонија во првата (групна) фаза на турнирот во Каракас (од 2 до 8 јули), ќе игра против Нов Зеланд и Ангола.


Статијата е прочитана 1081 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 33°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 14°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Хороскоп | Забава |