Број 3396  петок, 01 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин
Вести
Site Meter

 

Германија плати за Првата светска војна

 

Девеесет и две години по завршувањето на Првата светска војна Германија ги исплати сите свои воени долгови. По поразот во војната во 1918 година, на Германија и беа наложени тешки репарации од победниците, а освен тоа таа е задолжена кон своите граѓани, кои инвестираа во војната. За да ја покрие својата задолженост, владата во Берлин во 1924 и 1930 година земала неколку кредити, гарантирани главно од американски инвеститори, како ио кредит од шведскиот магнат Ивар Кругер, кој во замена добил соодветен монопол за Германија.

Основиците во овие кредити се исплатени во 1983 година, но во меѓувреме Германија добила грејс период за нивно исплаќање.

По 1983 година обврзниците за овие кредити се сметаат за безвредни и тие преминуваат од раце в раце како историска атракција.

По обединувањето на 3 октомври 1990 година започна 20-годишниот период за исплаќање на кредитите, кој истекува на 3 октомври 2010 година. Согласно договорот со Лондон од 1953 година, кредитите во вкупна вредност од 125 милиони евра требале да бидат исплатени за 20 години.

Оваа недела ќе биде исплатена и последната сума од 75 милиони евра, по што Германците ќе ја остават Првата светска војна зад себе.

Што се однесува до Втората светска војна, Германија ги исплати последните долгови кон Велика Британија, Франција и САД во 1988 година, но поради повоената монетарна реформа земјата треба да врати уште 280 милиони евра, долг кој треба да се исплати до 2034 година. (МИА)

 


#
Статијата е прочитана 1141 пати.

Испрати коментар


Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Сите молчат за „Џенерал дајнамикс“
Инвестиции во аут
Maкедонија како маслинарска република
Пат-позиција
Актерството како легално право да останеш дете
Лига Европа
15 години мистерија
Лисици за магарето
Најубавата жена на светот
Албанскиот селектор доби мозочен удар
Дојран го чека возот за Грција
Понуди за плаќање на долгот за струја на рати
„Ние сме еден народ!“ (2)
Галиматијас од солзи, емоции и патетика
Во Србија веќе нема задолжителна војска
Каролина - прва македонска „зајачица“
Почина холивудската легенда Тони Кертис
Овации за македонскиот „Хамлет“ во Колчестер
Музички спин-доктори
Свети Наум добива споменик во Охрид
Магарето и самарот
Заработка од 2,8 милиони долари - нова и-мејл измама
Неделен хороскоп
Откриена планета каде што можеби има живот
Купување алкохол пак до 19 часот
Ивановски
Грчките превозници ги прекинаа протестите
Бела ноќ“ утре во Скопје


When all roads lead to Rroma
Borisov supports Turkey's EU bid
EU to open door to Albanians and Bosnians but not to Kosovars