Број 3396  петок, 01 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин
Вести
Site Meter

ТВ-серии

Галиматијас од солзи, емоции и патетика

Од едната страна се индиските ТВ-серии, а од друга, турските. Еве како на таа тема размислуваат познатите

Бојан Шашевски

Моментално низ брановите на македонската ТВ-мрежа индиските и турските серии го трчаат почесниот круг. Новелите веќе прераснаа во своевиден феномен, ги исполнуваат ударните телевизиски термини, а на големо се зборува и се прераскажува за секоја измината епизода, случка, љубовна разврска. Затоа решивме да анкетираме неколку познати лица и да го разбереме нивното мислење.Лила Стојановска

Водителка


Ми се лоши од сериите! Тие немаат воопшто никаква вредност, ниту уметничка ниту најмала човечка вредност. Тотално губење време... Луѓето постојано го следат сето она што им се сервира, а со тоа континуирано бегаат од проблемите, од реалноста, од идентитетот. Забораваат на семејството и на приказните од сопствениот живот, а примаат дози на лажни емоции, нереални случки и судбини. Многу се радувам што ќе имаат можност да ја погледнат новата македонска серија „Од денес за утре“, па притоа ќе можат да се препознаат низ секојдневните ситуации на нашиот обичен граѓанин. Освен што го гледав „Клон“, ова другото нема никаква смисла.Блага Петреска

Фолк-пејачка
Ги гледам и индиските и турските серии и како личност од постарата генерација, можам да направам компарација меѓу христијанството, муслиманството и останатите религии. На помладите потешко им оди тоа. Тие секојдневно ги следат овие серии и попримаат туѓа култура, а не сопствената. Учат многу повеќе за турските и за индиските обичаи, а, за жал, немаме македонски серии за да дознаат нешто и за нашите вредности. Перцепцијата е многу сменета. Најпрво треба да се научи своето, па потоа туѓото.Влатко Плевнеш

Музичар


Јас лично не ги следам трендовските серии, но еднаш загледав една епизода од некоја индиска ТВ-новела и морам да признаам дека малку ги потценував. За разлика од развратот, насилството, немолосрдните убиства, силувањата и што уште не во американските високобуџетни филмови, овде владее една позитивна, морална и патријархална нота... Имаат ниско ниво на продукција, но затоа тоа го надополнуваат со искрени и човечки вредности.

Гордана Деан-Поп Христова

Кореограф


Искрено да ви кажам, не ги гледам и не ме привлекуваат ниту индиските ниту турските серии. Луѓето околу мене постојано зборуваат за сериите и за новелите, па пробав и јас еднаш да погледнам и да го сфатам моменталниот феномен, но попусто. Не ми го задржаа вниманието. Единствена позитивна работа околу серијалите е што со синхронизирањето, македонските актери си најдоа нов ангажман.Милодраг Цаиќ - Цајо

Менаџер


Со години не погледнувам ниту една серија. Ниту турски, индиски, венецуелски, бразилски... Она што го пласираат медиумите во јавноста е неверојатен шунд. Не сакам ова да биде сфатено како некаква дискриминација, но на времето само Ромите гледаа индиски филмови. Има многу скриени маркетиншки трикови низ секоја епизода, а синхронизациите се прилично смешни и апсурдни. Оптегот на интелектуални луѓе во Македонија е многу мал, па телевизиите земаат евтини серии и му сервираат на народот бесмислени, бесчувствителни нешта. Програмските уредувачи не издвојуваат пари за образовни, културни и детски програми. Со овие серии опаѓа културолошкиот развој на луѓето. Навечер децата наместо да читаат, да се спремаат и да одмораат за училишниот ден, тие гледаат серии.. Им ги полнат главите со се' и сешто.Татјана Стојановска

ТВ-презентерка


„Шехерзада“ е првата серија овој тип и се' започна од неа. И јас ја гледав. Во слободното време одвреме-навреме ја погледнувам „Кога лисјата паѓаат“, но не сум опседната со моменталната понуда од серии. Во секој случај, имам позитивно мислење за нив... Освен што не содржат декаденција и насилство, во турските серии има морална поука за повеќе членови од семејството. Со помош на синхронизација се опфатени сите старосни групи. Притоа, многу е близок македонскиот менталитет со турскиот, што само по себе му помага на гледачот да се поврзе со ликовите. За разлика од турските, воопшто не ја сакам индиската продукција. Ме нервира таа наметната драматика.Ани Малинкова

Пејачка


Не е воопшто убаво што се даваат такви работи по телевизиите. Просто речено - тоа за мене е губење време! Менталитетот на сериите е тотално застарен, бега од денешниот начин на живеење, од динамиката и развојот. Значи, во нив има изобилство од стари, потрошени, веќе непознати теми за модерното општество. Не ги сфаќам и не ми се интересни.


#
Статијата е прочитана 600 пати.

Испрати коментар

Од: ilija
Датум: 01.10.2010 14:17:04
Stihovite na Bora Chorba-"uvek ima kolko treba g....a i hleba" nikogash nema da zastarat na ovie prostori...
Од: Boshko
Датум: 01.10.2010 16:25:21
Ne me interesiraat gluposti.Samo sport i dokumentarn emisii.Pozdrav.

Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Сите молчат за „Џенерал дајнамикс“
Инвестиции во аут
Maкедонија како маслинарска република
Пат-позиција
Актерството како легално право да останеш дете
Лига Европа
15 години мистерија
Лисици за магарето
Најубавата жена на светот
Албанскиот селектор доби мозочен удар
Дојран го чека возот за Грција
Понуди за плаќање на долгот за струја на рати
„Ние сме еден народ!“ (2)
Во Србија веќе нема задолжителна војска
Каролина - прва македонска „зајачица“
Почина холивудската легенда Тони Кертис
Овации за македонскиот „Хамлет“ во Колчестер
Музички спин-доктори
Свети Наум добива споменик во Охрид
Магарето и самарот
Заработка од 2,8 милиони долари - нова и-мејл измама
Неделен хороскоп
Откриена планета каде што можеби има живот
Купување алкохол пак до 19 часот
Германија плати за Првата светска војна
Ивановски
Грчките превозници ги прекинаа протестите
Бела ноќ“ утре во Скопје


When all roads lead to Rroma
Borisov supports Turkey's EU bid
EU to open door to Albanians and Bosnians but not to Kosovars